Skip to content

Sekcia Gastroenterologické ochorenia

Ochorení súvisiacich s poruchou tráviaceho systému je veľké množstvo, pretože tráviace ústrojenstvo je zložitý systém. Jeden z rozhodujúcich aspektov, ktoré ovplyvňujú zdravie zažívacieho traktu, je zloženie stravy, ktorú prijímame. 

V dôsledku zrýchleného životného tempa a zvýšených nárokov v práci aj v osobnom živote, ľudia uprednostňujú kvantitu pred kvalitou, nie príliš vnímajú obsah kupovaných potravín, podliehajú omamným a psychotropným látkam, preferujú rýchle odznenie bolesti skrz chémiu, a to všetko pôsobí veľký tlak na naše zažívanie a imunitný systém.

Ak sa zíde hneď niekoľko rizikových faktorov modernej doby, dôjde k oslabeniu imunity, a telo ochorie tam, kde trpí najviac. Každý z nás má raz za čas problémy s trávením. Niekedy sa prejedáme, inokedy neodoláme množstvu sladkostí, občas to preženieme s alkoholom alebo omylom zjeme niečo pokazené.

Stres v práci, cestovanie a nedostatok spánku takisto významne ovplyvňujú naše trávenie. Ľudské telo je našťastie výborne postavené a často sa vie s takýmito ťažkosťami samo vysporiadať. Krátkodobá bolesť brucha, vracanie, občasná hnačka alebo kŕče ešte nie sú dôvod sa alarmovať. Ak pociťujete niektorý z týchto príznakov, nemusí to hneď znamenať niečo zlé. Môže ísť o potravinovú intoleranciu, alergiu alebo iné bežné a ľahko liečiteľné choroby. Určite ale navštívte gastroenterológa alebo sa spýtajte vášho všeobecného lekára.
Včasná diagnóza vám môže zachrániť život, preto neignorujte ani tie menšie príznaky. V najhoršom prípade totiž môže ísť o choroby ako rakovina, žalúdočné vredy, salmonelóza, gastritída, ulcerózna kolitída, divertikulóza, Crohnova choroba, rôzne zápaly alebo iné vážne ochorenia.

Pre odbornú verejnosť

MedConnect je profesijna medicínska sieť, ktorá zlepšuje komunikáciu medzi jednotlivými zložkami podieľajúcimi sa na zdravotnej starostlivosti.

Gastro