Bojujme proti laktózovej intolerancii správnou stravou!
Laktózová intolerancia – ochorenie, s ktorým sa v 21.storočí stretávame čoraz častejšie. O ochorení sa viac dočítate – Intolerancia laktózy. Ako môžeme bojovať proti tomuto ochoreniu? Najdôležitejšia je vhodná strava, ktorá pomáha zvyšovať toleranciu laktózy.
Tolerancia laktózy
Môže človek s laktózovou intoleranciou prijímať laktózu?
Na začiatok je treba povedať, že sa nedá presne stanoviť maximálne množstvo laktózy v strave. Dôvodom je veľká rôznorodosť tolerancie laktózy u jednotlivých pacientov. Množstvo laktózy, ktoré vyvolá príznaky u jedného nemusí zásadne vyvolať príznaky u druhého. Je dôležité výživu a diétne opatrenia prispôsobovať individuálne.
Koľko laktózy môže človek prijať denne bez toho, aby mal problémy?
Ako sme už písali vyššie, je to veľmi individuálne. Väčšina ľudí s intoleranciou laktózy dobre toleruje až do 12g v jednotlivých porciách jedla za deň. To znamená, že pri príjme menej ako 12g laktózy sa u nich nevyvinú žiadne, respektíve minimálne ťažkosti.
Niektorí ľudia dobre tolerujú aj príjem laktózy nad 24g za deň, ak je rovnomerne rozdelená do porcií počas celého dňa. Avšak sú aj ľudia, u ktorých sa môžu objaviť problémy po príjme menej ako 6g laktózy za deň.
Existuje spôsob ako zvýšiť laktózovú toleranciu?
Toleranciu laktózy zvyšujú:
- Malé jednorázové dávky laktózy
- Potraviny s pomalým prechodom cez žalúdok
- Zdravá črevná mikroflóra
- Nižší vek jedinca
Ľudia s laktózovou intoleranciou by sa mali naučiť, aký je obsah laktózy v rôznych mliečnych výrobkoch a mali by byť schopní porozumieť nutričným informáciám na obaloch potravín.
Konzumácia kyslých mliečnych výrobkov je súčasťou vhodnej stravy pri laktózovej intolerancií. Majú nízky obsah laktózy a tiež pomalšie prechádzajú žalúdkom. Laktóza sa dostáva do tenkého čreva pomalšie a v menších dávkach.
Ľahšiemu spracovaniu laktózy v tráviacom systéme pomáha aj vyšší obsah tuku, ktorý zabezpečuje dlhšie pretrvanie mlieka a mliečnych výrobkov v žalúdku. Vyšší obsah tuku je napríklad v smotane na šľahanie alebo je vhodné pre zlepšenie tolerancie laktózy pridávať do mlieka „tučnejšie“ potraviny ako je čokoláda.
Čo môže negatívne ovplyvniť toleranciu laktózy?
Toleranciu laktózy znižujú:
- Vysoké jednorázové dávky laktózy
- Potraviny s rýchlym prechodom žalúdkom
- Poškodená črevná mikroflóra
- Vyšší vek jedinca
Laktózovú toleranciu, logicky, zhoršuje presný opak toho, čo ju zlepšuje. Vysoký jednorázový príjem laktózy viac zaťažuje tráviaci systém, v čreve nie je možné spracovať také veľké množstvo laktózy, a preto sa vyskytnú problémy s trávením a iné príznaky ochorenia.
Pri narušení funkcie črevnej mikroflóry prítomné baktérie nie je schopné napomáhať rozkladu potravy a nemajú ako prispievať ani k zlepšeniu tolerancie laktózy.
Najvyššia aktivita laktázy je v detskom veku. U ľudí vo vyššom veku sa znižuje aktivita laktázy a s pribúdajúcimi rokmi sa jej aktivita ešte viac znižuje. Viac o enzýme laktáza – Laktáza.
Špeciálne diéty
Zavedenie diétnych opatrení je jednou z možností stravovanie u pacientov s laktózovou intoleranciou. Je však veľmi individuálna a záleží na tolerancii laktózy konkrétnej osoby. Väčšina ľudí s intoleranciou laktózy je schopná prijímať určité množstvo laktózy v strave a následne aj zvyšovať toleranciu na laktózu.
Čo je to zvyšovanie laktózovej tolerancie?
Zvyšovanie tolerancie laktózy je fenomén založený na prispôsobovaní organizmu na príjem laktózy. Vysvetľuje sa pozitívnym vplyvom laktózy, ktorá slúži ako prebiotikum pre črevné baktérie. Tie sa následne adaptujú na príjem určitých dávok laktózy a zlepšujú laktózovú toleranciu.
Ako zistím ktorá diéta je pre mňa vhodná?
- Nízkolaktózová diéta
- Vylúčenie mlieka – je najľahšou formou diéty, ktorá je vhodná, ak sú dobre tolerované ostatné mliečne výrobky
- Vylúčenie mlieka aj mliečnych výrobkov – je prísnejším opatrením ak sa po konzumácii mliečnych výrobkov vyskytujú ťažkosti
- Bezlaktózová diéta – ide o vylúčenie mlieka, mliečnych výrobkov, masla a potravín so skrytou laktózou a ich náhradou bezlaktózovými mliečnymi výrobkami alebo rastlinnými alternatívami, a súbežným užívaním enzýmových suplementov s obsahom laktázy
Prečo sú mliečny výrobky lepšie tolerované?
Obsah laktózy je v mlieku a jednotlivých mliečnych výrobkoch rôzny.
Jogurty a iné kyslomliečne výrobky sú viac tolerované vďaka čiastočnému rozkladu (fermentácii) laktózy na glukózu a galaktózu, a následnému rozkladu glukózy črevnou mikroflórou na kyselinu mliečnu. K lepšie tolerancii prispieva aj ich krémová konzistencia, ktorá zabezpečuje pomalšie vyprázdňovanie žalúdka. Aj tu platí pravidlo, čím viac percent tuku, tým menšie množstvo laktózy.
Zrelé syry majú nižší obsah laktózy, najlepšie tolerované sú tie s vyšší obsahom tuku, napríklad gouda, rokfort alebo camembert.
Pozor na sušené mliečne potraviny – sušené mlieko v prášku a srvátka v prášku obsahujú najviac gramov laktózy na 100g potraviny.
Skrytá laktóza? Kde sa nachádza?
Nachádza sa v „nemliečnych“ potravinách, do ktorých sa počas výroby a spracovania pridáva mlieko alebo jeho prísady (srvátka), prípadne sa pridáva do potravín priamo laktóza.
Typicky sa vyskytuje v:
- Pekárenské výrobky – chlieb, iné pečivo, koláče, sušienky a pod.
- Cukrárenské výrobky – čokoláda, cukríky, tyčinky …
- Cereálie – raňajkové cereálie, müsli
- Mäsové výrobky – salámy, párky, šunky, mäsové konzervy …
- Tuky – maslo, margarín, krémy a nátierky
- Mrazené potraviny – zmrzlina, nanuky, polotovary
- Omáčky a prísady – dresingy, majonézy, tatárske omáčky
- Nápoje – rôzne druhy kávy
- Príchute a prísady na zvýraznenie chuti, prísady na zahustenie a pod.
Potraviny s prirodzeným obsahom laktózy sú výlučne z mlieka cicavcov a výrobky z neho. Všetky ostatné potraviny, mimo tých do ktorých sú počas výroby pridávané mlieko alebo jeho zložky (respektíve laktóza), sú prirodzene bez obsahu laktózy.