Máte celiakiu? Ktoré potraviny obsahujú lepok?
Celiakia dnes, v 21. storočí, už dávno nepatrí medzi raritné ochorenia vyskytujúce sa iba v rannom detskom veku.
Zákerný „západný“ štýl života
Prispieva k tomu aj tzv. „západný štýl“ života, kde životospráva a stravovacie návyky spôsobujú nárast tohto ochorenia v širokej populácii na celom svete. Dalo by sa povedať, že ide o „zákerné“ ochorenie, ktoré nerozpoznané a neliečené vedie k vážnym chorobným stavom, ktoré sú v rozvinutom štádiu ťažko zvládnuteľné.
A pritom liečba je veľmi jednoduchá – v strave sa vynechá patologická zložka potravy – glutén, ktorý spúšťa celú kaskádu patologických, zápalových a imunologických procesov. Je preto veľmi dôležité na toto ochorenie myslieť v diferenciálnej diagnostike vyšetrení, správne diagnostikovať, monitorovať a liečiť.
Celiakia doživotne
Je to vlastne trvalá imunitná odpoveď u jedincov, ktorí sú vnímaví na konzumáciu potravín obsahujúcich lepok a jemu podobné látky. Celiakia je celoživotné ochorenie, pri ktorom dochádza k zápalovým prejavom rôzneho stupňa s následnou atrofiou sliznice tenkého čreva, čo je vlastne zmenšenie povrchu sliznice alebo inak povedané ochabnutie.
Môže dôjsť k histologickým zmenám, ale taktiež aj rôzne stupne zmien v rámci tolerancie na lepok. Toto ochorenie sa zlepšuje, ak pacient nekonzumuje potraviny s lepkom. Ak dochádza ku konzumácii lepku a jemu podobným látkam, toto ochorenie recidivuje a teda sa zhoršuje.
Ide najmä o pšenicu, ovos, raž a jačmeň.
Koho postihuje celiakia?
Ochorenie sa vyskytuje globálne, ale aj celosvetovo. Oficiálne čísla je ťažké stanoviť nakoľko u veľa pacientov prebieha asymptomaticky alebo len s minimálnymi príznakmi a zostávajú nediagnostikovaní, pričom ich je zhruba 90%. Dvakrát častejšie sú postihnuté ženy.
Formy celiakie
1. Klasická, aktívna forma
Majú väčšinou príznaky s malabsorpčným syndrómom a podvýživy.
Ak pacient dlhodobo užíva stravu obsahujúcu lepok, dochádza k ťažkej až totálnej atrofii sliznice čreva.
2. Subklinická forma
Prejavuje sa mimočrevnou manifestáciou a až totálnou atrofiou sliznice čreva.
V takejto forme sú prítomné pozitívne protilátky.
3. Tichá forma
Pacienti sú bez symptómov, histologicky však nachádzame subtotálnu alebo totálnu atrofiu sliznice tenkého čreva. Sú zvýšené počty bielych krviniek a aj protilátok.
Väčšinou je diagnóza pri tejto forme stanovená náhodne.
4. Potenciálna forma
Prítomné sú ochorenia, ktoré sú pridružené s celiakiou, prípadne niekto z príbuzných trpí týmto ochorením.
Histologické vyšetrenie nevykazuje žiadne špecifické zmeny, pozorujeme iba zvýšené množstvo bielych krviniek.
V sére sa nachádzajú pozitívne protilátky.
5. Latentná forma
Bez príznakov, v sére pozorujeme pozitívne protilátky proti endomýziu a transglutamináze. Zvýšené sú aj počty bielych krviniek.
Prejavy celiakie
Celiakia u detí
Symptómy sa začnú prejavovať až po dojčení, kedy dieťa začne prijímať normálnu formu potravy, ktorá obsahuje lepok. Klasické prejavy sú bolesti v oblasti brucha, hnačky, vracanie, nižší vzrast, strata hmotnosti, podráždenosť.
Celiakia u dospelých
Príznaky sa prejavujú:
- chronickými hnačkami,
- dyskomfortom v oblasti brušnej,
- chudnutie,
- anémia,
- nedostatok vitamínov a
- kožné prejavy.
Nie tak typické prejavy sú:
- nevoľnosť,
- hnačka s prímesou tukových zložiek,
- aftovými ložiskami a pečeňovými, žlčníkovými a imunitnými problémami.
Nezvyčajnými sú:
- neskorá puberta,
- menštruačné poruchy,
- neplodnosť a opakované spontánne potraty.
Potraviny pre bezlepkovú diétu
Základným pilierom terapie je teda celoživotná bezlepková diéta, čo znamená vylúčenie všetkých potravín s obsahom pšenice, raže, jačmeňa a takisto bežného ovsa.
Vylúčiť treba aj iné obilniny príbuzné pšenici ako špalda a kamut.
Zakázané obilniny možno nahradiť produktmi z kukurice, zo sóje, zemiakov, z ryže, pohánky, amarantu, ciroku, fazule, orechov, ovocia, zo zeleniny, z mäsa, vajec a iných produktov bez obsahu lepku.
Mnohé výrobky ako napr. jogurty, zmrzliny, kečupy, majonézy, údeniny, či iné potraviny obsahujú škrob, pričom donedávna bol problém s označením jeho pôvodu. S ohľadom na spomínanú európsku smernicu by mal byť každý neoznačený škrob bezlepkový, ak nie je priamo označený ako pšeničný (či v zátvorke neobsahuje upozornenie na obsah pšenice alebo iného zdroja lepku).
Menej zasvätenému človeku sa prvotne môže zdať dodržiavanie bezlepkovej diéty jednoduché, keďže pri nákupoch si všíma širokú ponuku napríklad „zemiakových“ či „sójových“ výrobkov. Ak si však lepšie prečíta zloženie, príde na to, že väčšina týchto výrobkov obsahuje pšenicu. Pacient si musí v zložení výrobku dávať pozor na prísady ako hydrolyzovaná rastlinná bielkovina či slad. Skvelým príkladom je sójová omáčka, v ktorej zložení takmer vždy nájdete pšenicu.