Rakovina žalúdka – Prevencia
Preventívne opatrenia vo vysokorizikovej skupine pacientov majú podľa výsledkov experimentálnych a epidemiologických štúdií význam.
Kde na svete je najčastejším karcinómom práve karcinóm žalúdka?
Pod pojem rakovina žalúdka sa často zahŕňa:
- adenokarcinómu,
- lymfóm,
- stromálne tumory
- karcinoidy.
Zrejme z toho dôvodu, že prechody a kombinácie sú časté, nezriedka aj histológ je na pochybách, ktoré tkanivo prevláda.
Karcinóm žalúdka stále patrí k najčastejším karcinómom v Chile a v Japonsku – v krajine, kde sa vynaložili obrovské finančné prostriedky na výskum, včasnú diagnostiku a chirurgickú liečbu .
Z vekovo štandardizovanej mortality uskutočnenej v r. 1970, 1980 a 1990 vyplýva, že na prvom mieste je Chile s 63, 22, 17 prípadmi na 100 000 obyvateľov, na druhom mieste Japonsko 62, 48, 34, potom Poľsko 40, 30, 23 a na konci USA s 8, 6, 5 prípadmi v sledovaných rokoch. Ako vidno, vo všetkých štátoch dochádza počas desaťročia k zníženiu mortality.
Pokles súvisí zrejme aj s:
- s novšími diétnymi návykmi,
- zlepšením skladovania potravy
- chladničky,
- mrazničky,
- znížením fajčenia,
- priemyselne kontrolovaným údením potravín.
Ako sa ochrániť?
Musíme spolupracovať – lekári aj poľnohospodári!
Primárna prevencia je ťažko predstaviteľná aj z praktických dôvodov.
Znečistenie ovzdušia benzpyrénom, pri dnešnej automobilovej premávke, rozvoji priemyslu a možnostiach vzniku nitrozamínov pri intenzívnej poľnohospodárskej činnosti (dusíkaté hnojivá) sú sprievodné známky civilizácie, ale aj populačnej explózie v niektorých krajinách.
Významným faktorom v primárnej prevencii je aj boj proti fajčeniu.
Kontrola živín na obsah ťažkých kovov (Pb, Cd, Hg, Sr, Ag, Zn) prebieha a dokumentuje, že primárna prevencia nie je len otázkou zdravotníctva, ale vyžaduje dokonalú kooperáciu poľnohospodárov, priemyselníkov a hygienikov.
NEgrilujte!
Schodnejšou a v súčasnosti aj rýchlejšou cestou je sekundárna prevencia v rizikových skupinách a chemoprevencia. Väčšina preventívnych štúdií vychádza zo starších epidemiologických a experimentálnych prác, ktoré sa uskutočnili v rozsiahlych štúdiách najmä v Japonsku.
V prevencii sa preto stále riadime odporúčaniami z epidemiologických štúdií, klinických skúseností a experimentálnych prác, ktoré vznikali bezprostredne potom, ako Sugimura vytvoril model Metyl-N-nitroso-N-guanidínového modelu karcinómu na potkanoch.
Odvtedy sa vyskúšalo a definovalo množstvo látok, ktoré by mohli spoluúčinkovať alebo preventívne pôsobiť pri vzniku rakoviny žalúdka. Epidemiologické štúdie poukazujú na výskyt rakoviny v krajinách s rôznymi diétnymi návykmi. Z nich odvodzujú, ktoré návyky sú škodlivé a obmedzenie ktorých by mohlo viesť k zníženej incidencii rakoviny.
Najviac sa spomínajú:
- údeniny,
- presolené a
- prepražené jedlá – grilované,
- pri súčasnom akútnom nedostatku ovocia a zeleniny
Regulované, priemyselné údenie výrazne znížilo výskyt rakoviny žalúdka oproti domácemu údeniu. Zníženie prívodu:
- vdychovaných a prehĺtaných karcinogénnych splodín horenia,
- obmedzením fajčenia a
- prípravou jedál pri nižších teplotách,
môže mať preventívny účinok. Obmedzením grilovania, pri ktorom vznikajú vysoko mutagénne a karcinogénne pyrolyzáty bielkovín a aminokyselín tryptofánu a fenylalanínu, by sa mal výskyt karcinómu tiež znížiť. Ich karcinogénny účinok totiž prevyšuje dokonca aj účinok aflatoxínu B, ktorý sa nachádza v zle skladovanej sóji, v sójovej múčke a mlieku pri skrmovaní kompostu napadnutého hubou asperigillus flavus.
Karcinogénny je aj Aquilid A – látka z rastliny Pterygium aquilinum, ktorá sa dostáva do mlieka pri jej spásaní.
Niektoré diterpenalkoholy z rastlín z čeľade Euphorbiacae, ktoré sa používajú v rôznych čajoch, sú karcinogénne.
Selén, vitamín A a vitamín E
Organicky viazaný selén sa považuje za látku, ktorá napomáha detoxifikácii, zlepšuje reparatívne procesy v DNA, oxidoredukčné procesy v miestach, kde sa nachádzajú sulfhydrilové skupiny, má protektívny účinok na deštrukciu vitamínu E a poškodenie chromozómov. Týmito účinkami priaznivo ovplyvňuje aj imunitnú odpoveď a rozpoznávanie nádorovej bunky.
Vitamín E chráni bunky pred vplyvom voľných radikálov, ktoré hrajú v karcinogenéze významnú úlohu. Dokázaný je aj protektívny vplyv vitamínu E proti účinku ťažkých kovov a inhibičný vplyv na nitrozáciu, podobne ako pri askorbovej kyseline. Oba vitamíny majú imunopotenciačný účinok.
Vitamín A upravuje diferenciáciu buniek a má aj antiproliferačný účinok.
Tipnite si, kde je viac rakoviny žalúdka?
Japonsko, či USA?
Niektoré epidemiologické práce prichádzajú k záveru, že úprava diéty a vylúčenie rôznych škodlivých návykov viedla v niektorých štátoch k výraznému zníženiu výskytu rakoviny žalúdka. U ďalšej generácie Japoncov, ktorí sa presídlili z Japonska do USA a zmenili svoje návyky, výrazne poklesla incidencia karcinómu žalúdka.
Z týchto prác možno dedukovať, že:
- znížený prívod presolených jedál,
- alkoholu (obsah nitrozamínov),
- obmedzenie fajčenia,
- konzumácie prepáleného mäsa a
- vysoký prívod zeleniny, najmä šalátov čeľade Brassicae (kapusta, ružičkový kel), Cucurbitae (melóny, tekvice, uhorky), Lactucae (šalát), Apium gravolens (zeler),
- ako aj vysoký prívod ovocia,
bol vždy asociovaný s nižším výskytom rakoviny žalúdka. Je pravdepodobné, že tieto živiny pôsobia cez obsah vitamínu E, A a C a kyseliny folovej.
Čo s tým? Záver
Naše názory na prevenciu rakoviny žalúdka sa neustále vyvíjajú, ale v podstate stále zodpovedajú výsledkom experimentálnych a epidemiologických štúdií a v poslednom čase aj klinických štúdií, ktoré hodnotil National Cancer Inst (www.cancer.gov) a Mayo Clinic.com. a možno ich zhrnúť do nasledovných bodov:
– Pri vzniku karcinómu žalúdka hrajú okrem genetických daností kooperujúcu rolu aj diétne zvyklosti. Rakovina žalúdka je asociovaná s obľubou presolených, preúdených a preprážaných jedál, najmä ak je súčasne nízky prívod vitamínov A, E a C (v červenom a žltom ovocí a zelenine).
– Chronická infekcia H. pylori, resp. žalúdok kolonizovaný baktériami, ktoré obsahujú reduktázy (napr. Ps. aeruginosa) menia nitráty na nitrity a tie spolu so sekundárnymi amínmi vytvárajú nitrozo zlúčeniny (nitrozamíny) s mutagénnymi a karcinogénnymi vlastnosťami.
Tieto látky sa môžu do žalúdka dostať aj pri fajčení a pití niektorých alkoholov (staršie whisky, koňak).
Zdroj: prof. MUDr. Ivan Ďuriš, DrSc., Gastroenterológia pre prax 2009
Prečítajte si tiež čo Vás čaká ak Vám diagnostikovali sklerózu multiplex,
alebo význam vitamínu D a kalcia v gynekológií.