Ochorenia spôsobené ľudským papilomavírusom (HPV)
Infekcia spôsobená ľudským papilomavírusom (HPV) môže spôsobiť vznik benígnych genitálnych bradavíc, ale aj rakoviny.
HPV postihuje až 80% ľudí. Kedy je to nebezpečné?
Infekcia HPV je pomerne častá, v priebehu života sa infikuje až 80 % osôb.
Väčšina infekcií je neškodná a odznie bez príznakov.
Správne fungujúci imunitný systém zbaví vírusu infikovanú osobu do dvoch rokov.
Približne 80 % infikovaných nemá žiadne problémy ani v nasledujúcich rokoch po infekcii, ale u zvyšných 20 % nakazených dochádza po niekoľkých mesiacoch alebo rokoch k rozvoju ochorenia.
Od infekcie k nádoru
Vývoj od infekcie k nádoru trvá priemerne 15 rokov.
Vývoj od infekcie k vzniku genitálnych bradavíc trvá iba 4 mesiace.
U väčšiny osôb infikovaných onkogénnymi typmi HPV sa netvoria účinné ochranné protilátky. Dôvodom je fakt, že infekcia onkogénnymi typmi HPV postihuje len epitelové bunky vystielajúce krčok maternice alebo pohlavný systém a nešíri sa do iných miest v organizme, nespôsobuje virémiu. Onkogénne typy HPV stimulujú epitelové bunky k tvorbe cytokínov, ktoré znižujú lokálnu imunitnú odpoveď a menia schopnosť organizmu odpovedať na prirodzenú infekciu. Dochádza tak k pretrvávaniu infekcie alebo k reinfekciám.
Rakovina krčka maternice je pomerne zriedkavou komplikáciou infekcie. Zapríčiňuje ju pretrvávajúca infekcia onkogénnymi typmi ľudského papilomavírusu.
Ktoré HPV spôsobuje vážne problémy?
Pôvodca nákazy Ľudský papilomavírus je vírus z rodiny Papillomavirus a podobne, ako všetky vírusy z tejto skupiny, napáda kožu a sliznicu ľudských buniek, človek je jeho jediným prenášačom.
Je známych 118 typov HPV.
Podľa rizikovosti ich delíme na nízkorizikové a vysokorizikové. Nízkorizikové, nekancerogénne typy HPV môžu spôsobiť vznik benígnych zmien maternice a genitálnych bradavíc. Infekcia HPV s vysokým rizikom vyvoláva zmeny buniek epitelu, napr. povrchu krčka maternice, ktoré môžu viesť až k vzniku rakoviny.
Vysokorizikové typy sú: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82
Nízkorizikové typy sú: 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81, 89
Ako sa človek nakazí s HPV?
K infekcii dochádza kožným kontaktom v oblasti pohlavných orgánov.
Pri prenose nemusí dôjsť k pohlavnému styku. Prezervatív proti HPV nechráni, pretože na prenos vírusu postačí kožný kontakt v oblasti pohlavných orgánov, ktoré nie sú prezervatívom chránené.
Nie sú určené rizikové skupiny.
HPV infekcia sa týka každého z nás.
Ako sa dá chrániť proti HPV?
Očkovaním. Proti žiadnej inej rakovine sa nedá očkovať!
Očkovanie je určené na:
- primárnu prevenciu karcinómu cervixu,
- chráni aj pred vznikom premalígnych genitálnych lézií (cervikálnych, vulvárnych a vaginálnych),
- premalígnych análnych lézií, okrem cervikálnych aj análnych karcinómov príčinne súvisiacich s onkogénnymi typmi ľudského papilomavírusu.
Očkovacia látka Gardasil 9 je indikovaná aj na prevenciu bradavíc genitálu príčinne súvisiacich s typmi 6, 11 HPV.
Očkovanie je indikované u žien aj mužov, optimálne v mladom veku pred začiatkom pohlavnej aktivity, a to z dôvodu, že imunitný systém v tomto období vyprodukuje najväčšie množstvá protilátok, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou budú pretrvávať dlhý čas a budú chrániť po celý život bez nutnosti preočkovania.
Dokázaná dobrá imunitná odpoveď je dôvodom, prečo sa vo veku 9 – 13 rokov (Gardasil 9), resp. 9 – 14 rokov (Cervarix) podávajú iba dve dávky očkovacej látky, vo vyššom veku sa podávajú tri dávky. Muži infekciu prenášajú, preto kvôli obmedzeniu cirkulácie HPV je potrebné dosiahnuť čo najvyššiu zaočkovanosť mužov aj žien.
Očkovanie nemá vekovú hranicu
Ani jedna z oboch očkovacích látok (Cervarix ani Gardasil 9) nemá dolnú vekovú hranicu, čo znamená, že sú účinné a môžu sa podávať v dospelosti v akomkoľvek veku.
Zdroj: Všeobec. lek. 2022; 1
Prečítajte si tiež čo je to skleróza multiplex,