Varicela – ovčie kiahne
Varicela je vysokokontagiózne ochorenie vyvolané herpetickým vírusom Varicella zoster. Celosvetový odhad výskytu tohto ochorenia predstavuje približne 75 miliónov prípadov ročne, z toho asi 67 miliónov v detstve a 3 milióny v dospelosti, herpes zoster postihne okolo 5 miliónov ľudí.
V Slovenskej republike je hlásených priemerne 18 890 prípadov každý rok.
Najvyššie riziko ťažkého priebehu ochorenia je u imunokompromitovaných osôb alebo u tehotných žien, ak neprekonali ochorenie alebo neboli očkované. Ochoreniu možno predchádzať aktívnou imunizáciou.
Varicela je väčšinou málo závažné detské ochorenie s možnosťou ťažšieho priebehu.
Riziko vzniku komplikácií je ovplyvnené:
- najmä vekom pacienta,
- jeho imunitou,
- príp. prítomnými malignitami.
Približne v dvoch percentách postihuje osoby staršie ako 20 rokov, u ktorých prebieha často ťažšie a komplikovane.
Ako sa dá nakaziť varicelou?
K šíreniu nákazy dochádza aerosólom z dýchacích ciest už na konci inkubačnej lehoty a ďalej v priebehu klinického štádia, keď je vylučovaný pôvodca nákazy i z kožných lézií.
Od prvých príznakov katarálneho štádia do 6. dňa výsypu vyrážok je veľmi vysoká infekciozita.
Po kolonizácii vírusu v horných dýchacích cestách dochádza za 2 – 4 dni od začiatku infekcie k postihnutiu lymfatických uzlín.
Následne za 4 – 6 dní vstupuje vírus do krvného riečiska, odkiaľ sa šíri do iných orgánov tela – najmä do sleziny a pečene.
Približne 24 až 36 hodín pred výskytom prvej lézie sa môže vyskytnúť:
- mierna bolesť hlavy,
- horúčka,
- malátnosť,
- strata chuti do jedla,
- únava a
- niekedy svrbenie až
- bolesť v mieste následného výsevu.
Až 500 vyrážok?
Toto prodromálne štádium trvá zvyčajne 2-3 dni, ale môže prebiehať i bezpríznakovo. Vírus Varicella zoster (VZV) spôsobuje na koži typické vezikulárne vyrážky v rôznom štádiu vývoja – približne 250 – 500 lézií. . Prvé lézie môžeme nájsť už za niekoľko hodín po infekcii. Objavujú sa najskôr na hlave vo vlasovej časti, potom na hrudníku a končatinách. Môžu sa však vyskytnúť i na sliznici orofaryngu, pošvy, spojovky a rohovky. Zvyčajne majú priemer 1 až 4 mm.
Svrbivý výsyp sa začína makulami – drobnými červenkastými škvrnami, ktoré sa v priebehu niekoľkých hodín menia na papuly a vezikuly s čírym obsahom a erytémovým lemom v okolí.
V ďalších dňoch sa menia na pustuly – pľuzgieriky naplnené hnisom.
Po prasknutí sa vytvorí krusta – suchá chrasta. Vzhľadom na opakovaný výsev sú u pacienta prítomné rôzne fázy vývoja lézií.
Ako prebiehajú ovčie kiahne?
Zdravé deti majú klinický priebeh väčšinou mierny s nevoľnosťou, pruritom, teplotou počas dvoch až troch dní.
Dospelí môžu mať vyšší výskyt komplikácií, ktoré sa vyskytujú v 2 – 6 % prípadov. V dospelosti sú komplikácie sedemkrát častejšie a úmrtia až dvadsaťpäťkrát častejšie než v detskom veku.
Vysoké riziko predstavujú najmä pre tehotné.
V prvom trimestri gravidity môže dôjsť k poškodeniu plodu (kongenitálny varicelový syndróm), neskôr môže spôsobiť predčasný pôrod, novorodeneckú infekciu alebo herpes zoster, i pneumóniu. Pri neonatálnej varicele býva až 30 % úmrtnosť.
Najčastejšími komplikáciami bývajú sekundárne bakteriálne infekcie, napríklad sekundárna bakteriálna pneumónia je častejšia u detí do 1 roka veku.
Riziko vzniku je vyššie u fajčiarov, tehotných žien a imunokompromitovaných jedincov. Prvými príznakmi sú dušnosť a pokles saturácie kyslíka. Auskultačný nález je normálny, diagnózu potvrdí rtg nález. Pri ochorení na varicelu môže dôjsť i k postihnutiu pečene.
Aká je prevencia?
Účinným spôsobom, ktorým možno kontrolovať šírenie varicely vo vnímavej populácii, je očkovanie. V poslednom období dochádza k poklesu hlásenej chorobnosti na Slovensku, pričom varicela je stále najčastejšou infekciou vyskytujúcou sa v detskom veku. Vývoj očkovacej látky sa začal v Japonsku už pred viac ako 40 rokmi (v roku 1970) Takahašiho izoláciou vírusu z vezikulárnej tekutiny chorého chlapca, ktorého priezvisko Oka dodnes nesie očkovací kmeň vírusu VZV.
V niektorých štátoch (napr. v USA, Nemecku) je zavedené plošné očkovanie, na Slovensku zatiaľ patrí toto očkovanie medzi odporúčané.
Možnosť zaočkovať sa proti varicele na Slovensku je pomerne krátka a využíva ju malá časť populácie.
V prípade zavedenia plošnej vakcinácie sa predpokladá pozitívne ovplyvnenie chorobnosti.
Kedy neočkovať?
Relatívnou kontraindikáciu očkovania je ochorenie jedinca. Systémová hypersenzitivita na predchádzajúcu dávku, gravidita a ťažké poruchy bunkovej imunity sú absolútnymi kontraindikáciami. Neodporúča sa očkovať ani v prípade liečby kortikoidmi, salicylátmi, imunoglobulínmi a transfúziou krvi.
Skutočný vplyv zaočkovanosti na incidenciu varicely môžeme s odstupom času najlepšie pozorovať v USA, kde je súčasťou plošného očkovania od roku 1995. Za toto obdobie došlo k výraznému poklesu chorobnosti a hospitalizovanosti vo všetkých vekových skupinách.
Očkovanie proti varicele patrí u nás medzi odporúčané očkovania. Očkovacia látka obsahuje živý, oslabený VZV. Odporúča sa zdravým jedincom > 12 mesiacov veku, ďalej VZV – séronegatívnym jedincom v kontakte s vysokorizikovým pacientom, ako aj dospelým, ktorí neprekonali ochorenie v detstve.
Očkovanie proti varicele je bezpečné a dobre tolerované.
Možné nežiaduce účinky, ako sú mierne lokálne reakcie, bolesť a erytém v mieste podania prechodného charakteru, sa vyskytujú v 6 – 35 % prípadov v prvých 42 dňoch po podaní očkovania (najčastejšie medzi 5. až 26. dňom). Horúčka sa vyskytuje asi v 10 %.
Zdroj: vydavateľstvo A-medi, Mgr. Eva Malobická, PhD. Časopis Pediatria