Hrozí Vám vyššie riziko nákazy? Očkovania, ktoré nám pomôžu uniknúť alebo zlepšiť priebeh infekcie.
Pracujete v zdravotníctve, laboratóriách, prípadne cestujete do oblastí so zníženým hygienickým štandardom alebo máte chronické ochorenie? Váš životný štýl a zdravotný stav Vás pravdepodobne zaraďuje medzi osoby so zvýšeným rizikom na získanie viacerých infekcií.
Vo všeobecnosti platí, že je lepšie venovať pozornosť prevencii, a tak zlepšiť priebeh a prognózu pri výskyte ochorení. Niektoré infekcie môžu končiť naozaj fatálne, preto je veľmi dôležité urobiť kroky, ktoré nás pred nimi ochránia alebo aspoň pomôžu infekciu skôr poraziť, a tak urýchliť návrat k životu bez zdravotných problémov.
Ponúkame Vám prehľad odporúčaných očkovaní pre osoby vystavené vyššiemu riziku nákazy, či už vrámci profesijnej oblasti, životného štýlu alebo zdravotného stavu, prípadne pre osoby po kontakte s nakazenou osobou alebo v čase vyššieho výskytu ochorenia v blízkej lokalite.
V článku je uvedený aj prehľad povinných a odporúčaných vakcín pre dospelých.
Odporúčané očkovania pre osoby vystavené vyššiemu riziku:
- hepatitída A a B
- besnota
- meningokokom
- varicella
- kliešťovej encefalitíde
- HPV(sexuálne aktívne osoby)
Hepatitída A
Priebeh ochorenia:
Žltačka typu A, inak nazývaná aj choroba špinavých rúk je typická príznakmi podobnými chrípke– horúčka, malátnosť a bolesti kĺbov. Pridružené bývajú aj príznaky ako hnačka, kŕče, tmavé zafarbenie moču a žlté sfarbenie stolice.
Treba myslieť aj na hygienu:
Vírus hepatitídy A(žltačky typu A) prežíva aj pri nízkych teplotách, preto riziko môžu predstavovať aj kocky ľadu kontaminované vírusom. Vírus sa prenáša fekálno-orálnou cestou, preto je veľmi dôležité dbať na hygienu rúk, ale aj potravín.
Kto by sa mal očkovať?
Očkovanie sa odporúča pre:
- zdravotníckych a sociálnych pracovníkov,
- osôb, ktoré prichádzajú do styku s potravinami,
- zamestnanci vodárni, ktorí prichádzajú do styku s močom a stolicou
- personálu ozbrojených síl, hasičských zborov.
- pacientov s chronickým ochorením pečene
Ako prebieha očkovanie?
Podávajú sa 2 dávky očkovacej látky do svalu. Po prvej dávke nasleduje podporná dávka 6 až 18 mesiacov po prvej dávke. Pretrvávanie protilátok sa predpokladá na 20-25rokov.
Hepatitída B
Priebeh ochorenia:
Vírus žltačky typu B má ťažší a dlhší priebeh ako vírus žltačky typu A. Spôsobuje degeneratívne ochorenie pečene, avšak môže prejsť do chronickej formy a postupne sa môže vyvinúť cirhóza a rakovina pečene. Ochorenie je prenosné krvou, sexuálnym stykom ale aj z matky na dieťa.
Kto by sa mal očkovať?
Očkovanie sa odporúča pre osoby:
- intravenózni narkomani
- promiskuitné osoby
- pacientov čakajúcich na transplantáciu
- zdravotnícky personál
- osoby s infekciou vírusovej hepatitídy C
- osoby s chronickým ochorením pečene
- s infekciou HIV
Ako prebieha očkovanie?
Očkovanie dospelých je zabezpečené tromi dávkami očkovania s intervalom 0,1 a 6 mesiacov.
Kliešťová encefalitída
Priebeh ochorenia:
Infekcia prebieha vo viacerých štádiách. Na začiatku môže imitovať chrípkové ochorenie, neskôr však pozorujeme vracanie prípadne bolesti kĺbov. V ďalšej fáze ochorenie postihuje centrálny nervový systém, čo sa prejavuje bolesťami hlavy a horúčkou, čo môže vyústiť do dlhodobých neurologických ťažkostí.
Ľudia sa infikujú pohryznutím infikovaného kliešťa, prípadne po vypití nepasterizovaného mlieka s infikovaných kôz alebo iných cicavcov.
Kto by sa mal očkovať?
Pozor by si mali dať najmä občania, ktorí navštevujú zalesnené oblasti:
- Nemecka,
- Českej republiky,
- Poľska,
- Švédska,
- Rakúska ale aj Slovenskej republiky.
Vrámci Slovenska je opísaných 33 endemických oblastí kliešťovej encefalitídy hlavne v územiach Nitry, Komárna, Bratislavy a Rožňavy, ako aj v v oblasti Malých Karpát a v okolí rieky Váh.
Ako prebieha očkovanie?
Očkovanie sa vykonáva hlave v posledných zimných mesiacoh v troch dávkach.
Prvé dve dávky chránia pacienta pred tzv. jarnou aktivitou kliešťov a 3. dávka posilňuje pred jesennou aktivitou kliešťov.
Druhá dávka je podávaná 1 až 3 mesiace po prvej dávke a tretia dávka sa podáva 9 až 12 mesiacov po druhej. Preočkovanie sa odporúča jednou dávkou očkovacej látky po 3 rokoch a ďalej dovtedy, dokedy trvá riziko nákazy.
Meningokokové infekcie
Priebeh ochorenia:
Ochorenie začína z plného zdravia, kde sa takmer vždy v predchorobí vyskytuje určitá stresová udalosť(športový výkon, fyzické či psychické vyčepanie). Ochorenie sa spočiatku prejavuje bolesťou hrdla a neskôr pribúda horúčka, triaška so zimnicou, bolesti hlavy, kĺbov a pokračuje postihnutím mozgových blán. Prítomné môžu byť aj červené fľaky na koži.
Kto by sa mal očkovať?
Väčší výskyt je zaznamenaný v subsaharskej Afrike, ale aj v Ázii.
Infekcia sa prenáša pri kašli a kýchaní a najmä u detí od 0 až 4 roky.
Ako prebieha očkovnanie?
Očkuje sa 1 dávkou očkovacej látky. Očkovanie sa odporúča cestovateľom do krajín s nižším hygenickým štandardom a ohrozených skupín obyvateľstva. Očkovanie pred cestou je potrebné absolvovať minimálne 10 dní pred odchodom.
Varicela
Priebeh ochorenia:
Ochorenie poznáme aj pod názvom ovčie kiahne. Vyskytuje sa častejšie u detí, kde je prítomná horúčka a výskyt kožnách vyrážok.
Kto by sa mal očkovať?
Očkovanie by mali zvážiť osoby,:
- mladí ľudia, pokiaľ infekciu neprekonali
- tehotné ženy
Sú to rizikové skupiny, pri ktorých hrozí ťažší priebeh, prípade u tehotných žien môže dôjsť k vážnemu poškodeniu plodu.
Ako prebieha očkovanie?
Osobám vo veku 13 rokov a starším sa aplikujú 2 dávky očkovania.
Besnota
Priebeh ochorenia:
Prameňom nákazy sú rôzne druhy domácich a voľne žijúcich zvierat( pes, mačka, líška, vlk, šakal, dobytok, hydina, netopiere).
Človek sa môže nakaziť pohryzením, ale aj poškriabaním a zavlečením vírusu do rany. Postihuje centrálny nervový systém a dochádza k poruchám vedomia až k tomu, že človek nie je schopný dýchať. Nakazený môže byť hyperaktívny, dezorientovaný, agresívny, čo sa môže prejaviť napríklad slinením alebo hryzením.
Kto by sa mal očkovať?
Očkovanie sa odporúča osobám:
- chovateľom zvierat
- lesným robotníkom
- ošetrovateľom dobytka
- tam, kde je vyšší výskyt ochorenia
Čo ak ma pohryzie choré zviera?
Ak už k pohryzeniu dôjde, ranu je nutné očistiť a vymyť jódovým roztokom, prípadne silným roztkom mydla.
Veľmi dôležité je podať očkovaciu látku, čo najskôr po pohryzení chorým zvieraťom, aby sa zabránilo šíreniu vírusu. V takomto prípade je potrebných 5 dávok počas mesiaca.
Očkovanie prebieha v troch dávkach a každé tri roky je potrebné preočkovanie jednou dávkou vakcíny.
Očkovanie proti HPV infekciám
Možno použiť očkovanie:
- dvojdávkovou schémou sa odporúča podľa WHO dievčatám a mladým ženám vo veku 9-14 rokov pred tým, než sa stanú sexuálne aktívnymi.
- trojdávkovou schémou dievčatá vo veku 15-26 rokov
- starší ako 26 rokov, tiež môžu podstúpiť očkovanie proti HPV, hlavne tí, ktorí su vystavení riziku novej infekcie HPV a môžu mať prospech z očkovania.
- Očkovanie môžu podstúpiť aj muži vo veku 13 až 21 rokov, prípadne aj do veku 26 rokov, ktorí majú pohlavný styk s mužmi a osoby s oslabenou imunitou.
Ďalšie informácie o HPV očkovaní sa dozviete aj na https://lekarizenam.sk/prispevok/o-hpv-ockovani/
- V nasledujúcom článku sa budeme venovať viac infekcii HPV a jej prevencii nie len u dievčat a žien, ale aj u mužov
- Dozviete sa, kedy je vhodný vek na očkovanie a taktiež, ako veľmi je dôležité využiť túto možnosť prevencie pred rakovinou