HPV. Najčastejšie pohlavne prenosná infekcia môže viesť až k rakovine.
HPV v preklade ľudský papilomavírus je najčastejšie pohlavne prenosnou infekciou u ľudí. Predpokladá sa, že približne 630 miliónov ľudí na celom svete je teraz nakazených ľudským papilomavírusom.
Pokiaľ sa naše telo dokáže vysporiadať s vírusom HPV, môže vymiznúť do dvoch rokov bez zdravotných problémov. Čo ak však naše imunitné bunky nedokážu dostatočne bojovať? Ak infekcia pretrváva, spôsobuje zdravotné problémy ako napríklad genitálne bradavice, ale aj rakovinu. Pamätajte a nezabudnite, že správna a včasná PREVENCIA je dôležitý faktor, ktorý môže zvrátiť nepríjemné následky tejto infekcie.
Fakty o víruse HPV:
- vyskytuje sa aj u žien aj u mužov – najčastejšie pohlavne prenosná infekcia
- počas života sa infikuje až 80% osôb
- s väčšinou sa vysporiada imunitný systém u 1/5 však dôjde k rozvoju ochorenia
- k posilneniu imunity voči HPV pomáha očkovanie
- má veľký vplyv na rozvoj rakoviny krčka maternice ( až v 99% spôsobí HPV rakovinu krčka)
- dôležitý je skríning u gynekológa a urológa
Ochorenia spôsobené HPV infekciou nám môžu znepríjemniť nie len sexuálny život, ale spôsobujú aj podvedomý stres, ktoré choroba prináša do nášho života. Najväčší strach nám robia veci, o ktorých nie sme dostatočne informovaní. Poďme si teda priblížiť základné informácie o tomto „strašiaku“ menom HPV.
- Ročne na rakovinu krčka maternice na Slovensku ochorie približne 600 žien.
- Pred neželanými dôsledkami sa však vieme chrániť dostatočne včas vďaka očkovaniu.
- Myslite na seba a svoje deti a zaujímajte sa o možnosti očkovania a uniknite nepríjemným problémom
- Je to zatiaľ jediné očkovanie, ktoré nás môže ochrániť pred vznikom rakoviny
- Zo štúdií vyplýva, že očkovanie významne znižuje riziko genitálnych bradavíc, benígnych výrastkov a rakoviny ako u žien tak aj u mužov
- Vakcinácia má potenciál redukovať rakovinu krčka maternice v 90% prípadov infekcie
- Diagnóza genitálnych bradavíc u vakcinovaných mladých mužov (15-19 rokov) sa znížila o 48%
Čo je vírus HPV ?
Ľudské papilomavírusy patria do bohatej rodiny vírusov, kde zaraďujeme viac ako 200 rôznych vírusov. Vírus napáda kožu a sliznice najmä v oblasti genitálií a konečníka, prípadne aj dýchacích ciest, hlavy a krku. WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) zaraďuje 12 HPV vírusov medzi také, ktoré majú onkogénny potenciál a môžu tak spôsobiť vznik rakoviny. Najnebezpečnejšie typy sú HPV 16 a 18.
Čo znamená onkogénny potenciál?
Vírus je schopný včleniť sa do našej zdravej bunky, konkrétne do jej jadra, zmení jej genetickú informáciu a prinúti túto zdravú bunku produkovať “choré” vírusové bielkoviny. Postupne bunka už nevie regulovať svoj rast a takéto choré bunky začnú nekontrolovateľne rásť. Pri takomto nekontrolovanom raste dochádza k vzniku veľa chýb, ktoré naše telo nezvláda opravovať, a tak dochádza k vzniku nádorov.
Ako sa môžem nakaziť?
Šírenie infekcie prebieha:
- vaginálnym stykom
- análnym stykom
- orálnym
- kontaktom koža na kožu počas sexu, takže cez miesta, kde nezasahuje prezervatív
- môžu sa nakaziť aj deti pred začatím sexuálneho života a to od matky počas pôrodu.
Aké choroby môže spôsobiť pretrvávajúca infekcia HPV vírusu?
Skupina vírusov HPV s nižším rizikom môže viesť k vzniku benígnych (nezhubných) útvarov či už na koži alebo v oblasti genitálií. Vzniknúť tak môžu genitálne bradavice, kožné bradavice, ale aj nezhubné výrastky v ústach a v dýchacích cestách.
Skupina vírusov HPV s vyšším rizikom však môže viesť k rozvoju rakoviny krčka maternice, pošvy a vulvy, konečníka, ústnej dutiny a hrtana, ale aj mandlí.
Na HPV nesmú zabudnúť aj muži, pretože u nich môže tiež spôsobiť rakovinu penisu, prípadne u mužov, ktorí majú sex s inými mužmi aj rakovinu konečníka.
Smutná štatistika
Ročne na rakovinu krčka maternice na Slovensku ochorie približne 600 žien.
Každý deň ochorejú na rakovinu krčka maternice 2 ženy, pričom každý tretí prípad končí smrťou. U žien je výskyt rakoviny na podklade vírusu HPV síce častejší ako u mužov, avšak z posledných dostupných dát z roku 2011 vypláva, že na Slovensku sa diagnostikovalo 41 zhubných nádorov penisu a zomrelo 13 mužov.
Ako sa môžem chrániť?
Častá zmena a striedanie sexuálnych partnerov je veľkým rizikom pre prenos pohlavných infekcií, ochranou teda je minimalizovanie počtu nových sexuálnych partnerov. Prezervatív nemusí dostatočne chrániť, pretože vírus sa prenáša kožným kontaktom v oblasti pohlavných orgánov, ktoré práve nemusia byť prezervatívom celkom ochránené.
TIP Pre ženy:
Už viac ako 60 rokov sa vykonáva vo svete skríning rakoviny krčka maternice a to pravidelným skríningovým cytologickým vyšetrením u gynekológa od 23-64 rokov. Takéto vyšetrenia zvyšujú záchyt infekcie, a tým pádom vie gynekológ včas posúdiť závažnosť infekcie a určiť ďalšiu liečbu, a tým aj často predĺžiť život.
TIP Pre mužov:
Muži by sa mali zúčastňovať preventívnej urologickej prehliadky od 40 rokov každé dva až tri roky. Pre mužov je tiež dôležité starať sa o svoje pohlavné a sexuálne zdravie. Muži majú často strach pred vyšetrením, platí však, že je vždy lepšie prekonať sa a myslieť na svoje zdravie a pohodu v budúcnosti, a tak preventívne vyšetrenie absolvovať, ako potom neskôr ľutovať, ak sa vyskytne komplikácia, ktorej sme mohli zodpovednejším prístupom predísť.
Aké očkovanie proti HPV je dostupné na Slovensku?
Objav vakcíny, ktorá nás potenciálne chráni pred vznikom zhubných nádorových ochorení je významný medzník v preventívnej medicíne. Vakcína má schopnosť vyvinúť silnú imunitnú ochranu, a tak zabrániť vzniku rakoviny spôsobenej HPV. Napriek tomu je preočkovanosť veľmi nízka, aj keď môže zvýšiť kvalitu života a ochrániť nás pred rakovinou.
- Štúdie dokazujú, že z vakcíny môžu profitovať aj ľudia, u ktorých sa ochorenie vyvinulo, ochráni ich totiž od vysokorizikového priebehu.
- Muži infekciu prenášajú, preto po zaočkovaní môžu ochrániť aj svoje partnerky
TIP Pre rodičov:
Od 1. mája 2022 Slovenská republika sprístupnila očkovanie proti vírusu HPV bezplatne dvojvalentnou vakcínou Cervavarix, ale aj najmodernejšou vakcínou Gardasil 9 pre chlapcov a dievčatá medzi 12. a 13.rokom života. Viac sa dozviete na : https://www.health.gov.sk/Clanok?hpv-rakovina-ockovanie-deti
Kedy je najvýhodnejšie ísť na očkovanie?
Očkovanie je najvýhodnejšie absolvovať pred začatím sexuálnej aktivity, avšak výhody prináša aj pre osoby staršie, ktoré sú sexuálne aktívne.
Imunitný systém však v mladom veku vyprodukuje najväčšie množstvo protilátok a tie nás pravdepodobne budú chrániť veľmi dlhý čas a s veľkou pravdepodobnosťou aj celý život.
Registrované vakcíny na Slovensku
V súčasnosti máme na Slovensku registrované vakcíny na Slovensku a Cervavarix a Gardasil 9.
- Dvojvalentná vakcína (Cervavarix) pokrýva 47% HPV infekcií vyskytujúcich sa na Slovensku
- Deväťvalentná vakcína (Gardasil 9) pokrýva 77% HPV infekcií vyskytujúcich sa na Slovensku.
Vakcína Cervavarix je určená na:
- ochranu pred predrakovinovými štádiami v oblasti pošvy a rakovinou krčka maternica.
- schéma dávkovania:
- 9-14 rokov podávame 2 dávky (druhá dávka po 6 mesiacoch)
- Nad 1 rokov podávame 3 dávky (0., 2., 6. Mesiac)
- ochrana pred typom HPV16 a HPV 18
- až v 99% sa vytvoria protilátky
- vakcína je určená pre ženské pohlavie aj mužské
Vakcína Gardasil 9 je určená na:
- ochranu pred predrakovinovými a rakovinovými štádiami v oblasti krčka maternice, vagíny a konečníka
- ochranu pred genitálnymi bradavicami
- Schéma dávkovania:
- 9-14 rokov 2 dávky (po 5 až 13 mesiacoch)
- 15 a staršie 3 dávky (0., 2., 6. Mesiac)
- všetky tri dávky by mali byť podane v priebehu 1 roka
- ochrana až pred 9 typmi HPV ( 6,11,16,18,31,33,45,52,58)
- očkovanie touto vakcínou môžu absolvovať aj osoby, ktoré boli v minulosti zaočkované vakcínou Silgard
- vakcína je určená aj pre ženské aj pre mužské pohlavie
Viac informácii nájdete aj na stránke Lekári ženám www.lekarizenam.sk