Základné fakty o alergických a chronických respiračných ochoreniach
- Alergické ochorenia predstavujú významnú skupinu civilizačných ochorení s narastajúcou prevalenciou. Aktuálne trpí na nejakú formu alergie približne 1/3 populácie.
- Infekcie predstavujú významný faktor nielen pri etiopatogenéze niektorých foriem alergických ochorení (napr. astma), ale zároveň sú častou príčinou exacerbácií respiračných alergických aj nealergických chronických ochorení. Najčastejšou príčinou exacerbácie astmy sú rinovírusy a respiračný syncyciálny vírus. Astmatici aj pacienti s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc majú vysoké riziko komplikovaného priebehu chrípky.
Astma nepredstavuje rizikový faktor pri COVID – 19
- Alergici nemajú vo všeobecnosti zvýšené riziko pre COVID-19 v porovnaní s bežnou populáciou. Pri astmatikoch existuje mierne zvýšené riziko komplikovaného priebehu COVID-19. Vo všeobecnosti je však zastúpenie astmatikov v jednotlivých publikovaných skupinách nízke. Pôvodné predpoklady, že astma predstavuje rizikový faktor pre COVID-19, sa nepotvrdili. Riziko skôr zvyšujú iné faktory – vek, komorbidity a pod.
- Niektoré aspekty alergického zápalu v dýchacích cestách môžu dokonca predstavovať istú ochranu pred COVID-19 (napr. znížená expresia receptora ACE2, eozinofily). Na druhej strane však niektoré fenotypy astmy (najmä nealergický neutrofilný fenotyp) môžu predstavovať riziko pre komplikovaný priebeh ochorenia COVID-19.
- Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) predstavuje rizikový faktor pre získanie COVID-19 a jeho komplikovaný priebeh s potrebou umelej pľúcnej ventilácie. Pri ľahších formách CHOCHP je toto riziko porovnateľné s bežnou populáciou, istý protektívny efekt by mohli mať inhalačné kortikoidy (podobne ako pri astme).
Aké riziko je fajčenie?
- Fajčenie (vrátane žutia tabaku) predstavuje rizikový faktor pre kardiovaskulárnu morbiditu pri COVID-19 a zároveň zvyšuje aj riziko komplikovaného a ťažkého priebehu ochorenia COVID-19.
- Medzi astmou a CHOCHP existujú preto viaceré rozdiely, a to aj z hľadiska rizikovosti pri získaní ochorenia COVID-19. Podľa ostatných metaanalýz však ani jedna z týchto chorôb nezvyšuje riziko úmrtia v súvislosti s COVID-19.
- Medzi rizikové chronické respiračné ochorenia s vysokým rizikom pre komplikovaný priebeh ochorenia COVID-19 patria pacienti po transplantácii pľúc (aditívny efekt chronickej imunosupresie a systémových kortikoidov) a pacienti so zriedkavými respiračnými ochoreniami (napr. deficit alfa-1-antitrypsínu, pľúcna hypertenzia, choroba pľúcneho interstícia) – najmä pacienti s ťažkou formou základného ochorenia s významne redukovanými pľúcnymi funkciami. Naopak, pacienti s cystickou fibrózou nemajú podľa publikovaných štúdií výrazné riziko komplikácií pri ochorení COVID-19, hoci pri výraznej prestavbe dýchacích ciest toto riziko stúpa.
- Pacienti s astmou a inými alergickými ochoreniami majú pokračovať v užívaní svojej chronickej farmakoterapie (antihistaminiká, antileukotriény, inhalačná liečba vrátane kortikoidov, biologická liečba a pod.), a to aj pri potvrdení infekcie SARS-CoV-2. Cieľom je udržať dosiahnutú kontrolu nad základným ochorením, ktorá je základným predpokladom pre zvládnutie infekcie COVID-19. Ak to stav pacienta umožňuje a je dosiahnutá dlhodobá kontrola, možno sa pokúsiť o zníženie dávky orálnych kortikoidov, ak ich pacient užíva.
- Chronická antiastmatická a inhalačná liečba nezvyšuje vo všeobecnosti riziko pre COVID-19, hoci systémová kortikoterapia môže zvyšovať riziko komplikácií ochorenia. Viaceré práce ukázali, že inhalačné kortikoidy a takisto niektoré formy biologickej liečby alergických ochorení môžu mať dokonca ochranný efekt pred komplikovaným priebehom COVID-19.
- Očkovanie je jedným z dôležitých nástrojov prevencie infekcií v tejto skupine pacientov a je dôležitou súčasťou ich komplexného manažmentu. Medzi odporúčané očkovania patrí očkovanie proti chrípke, pneumokokom a pertussis.
Zdroj: Vademékum očkovania proti COVID- 19, Miloš Jeseňák, Ingrid Urbančíková, Radovan Košturiak, vydavateľstvo A-medi