Výživa pre podporu zdravia srdca
V posledných rokoch sa vedci a lekári viac a viac zaoberajú problematikou výživy, ktorá vplýva na zdravie srdca a ciev človeka. Spísalo sa mnoho odporúčaní, ktoré pomáhajú predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam.
Aké zmeny v stravovaní môžu znížiť riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení?
Kľúčové slová: výživa, prevencia srdcovo-cievnych ochorení, zdravá strava, cholesterol, mastné kyseliny, soľ
Tuky a cholesterol
Vzťah medzi tukom v strave a ischemickou chorobou srdca je dôkladne preskúmaný. Nasýtené mastné kyseliny ako celok zvyšujú hladiny LDL-cholesterolu, no každá kyselina rôznou mierou. Najväčší vplyv na LDL-cholesterol majú kyselina myristová, palmitová a laurová. Ostatné nasýtené mastné kyseliny nemajú tak výrazný účinok na zvyšovanie LDL-cholesterolu.
Prečítajte si aj náš článok: Význam vitamínu D a Ca v gynekológii.
Keď sa nahradia nasýtené mastné kyseliny v strave polynenasýtenými mastnými kyselinami (ktoré sú zastúpené v sójovom a slnečnicovom oleji) a mononenasýtenými mastnými kyselinami (ktoré sú zastúpené v olivovom oleji), znižujú koncentráciu celkového cholesterolu a LDL-cholesterolu.
Transmastné kyseliny (vyrábajú sa stužovaním nenasýtených olejov) tiež zvyšujú LDL-cholesterol a pri vysokom príjme znižujú HDL-cholesterol, a tým zvyšujú riziko ischemickej choroby srdca.
Je preukázané, že nahradenie nasýtených a transmastných kyselín mononenasýtenými a polynenasýtenými mastnými kyselinami (tukmi) je účinnejšie pri prevencii ischemickej choroby srdca ako zníženie celkového príjmu tukov. V súčasnosti sa odporúča strava, ktorá poskytuje menej ako 30% kalórií z tukov v potrave, menej ako 10% kalórií z nasýtených tukov, do 10% z polynenasýtených tukov a asi 15% z mononenasýtených tukov.
Dôležité je dodať, že cholesterol z potravy má relatívne malý vplyv na koncentráciu tukov v krvi v porovnaní s vplyvom nasýtených a transmastných kyselín prijatých z potravy.
Omega-3 mastné kyseliny a ryby
Hlavným zdrojom omega-3 mastných kyselín sú ryby, rybí olej a rôzne rastlinné oleje. Omega-3 mastné kyseliny majú priaznivý vplyv na zníženie obsahu tukov v krvi, zníženie rizika tvorby krvných zrazenín, znižovanie krvného tlaku, pôsobia protizápalovo a bránia vzniku arytmií. Majú významný prínos pri ochrane zdravia srdca a ciev a znižujú úmrtnosť na srdcovo-cievne ochorenia.
Soľ a sodík v potrave
Je preukázané, že zníženie príjmu sodíka (obsiahnutého v kuchynskej soli) v strave znižuje hodnoty krvného tlaku. V číslach – priemerné zníženie príjmu sodíka v potrave o 1g/deň znižuje systolický krvný tlak o 1,9 mmHg a diastolický krvný tlak o 1,1 mmHg.
Diétne prístupy sú účinné na zastavenie zvyšovania krvného tlaku a predchádzanie ochorení srdca a ciev. Avšak dlhodobým problémom je vysoký obsah soli pridanej do kupovaných potravín. Je potrebné zaviesť zmeny hlavne v stravovacích zariadeniach s cieľom znížiť obsah soli v hotových jedlách.
Ovocie a zelenina
Ovocie a zelenina môžu priaznivo pôsobiť na srdcovo-cievne zdravie prostredníctvom vitamínov, minerálov a vlákniny. Ochranný účinok bol hlavne preukázaný pri prevencii cievnej mozgovej príhody a ischemickej choroby srdca. V rámci prevencie srdcovo-cievnych ochorení je odporúčaný denný príjem minimálne 400g ovocia a zeleniny.
Záver
Optimálna strava podporujúca srdcovo-cievne zdravie má pozostávať z rozmanitých potravín a mala by byť zameraná na dosiahnutie 4 hlavných cieľov: zdravá celková strava, zdravá telesná hmotnosť, udržiavanie optimálneho obsahu tukov v krvi a normálnych hodnôt krvného tlaku. Zníženie príjmu celkového tuku (na menej ako 30% kalórií), nasýtených tukov (na menej ako 10% kalórií), soli (na menej ako 5g za deň) a zvýšenie príjmu ovocia a zeleniny (400-500g denne) sú prospešné pri prevencii srdcovo-cievnych ochorení.
Zdroj: WHO, Prevention of cardiovascular disease