Svet, aj Slovensko je obézne
Súčasné trendy v liečbe obezity
Obezita predstavuje metabolické ochorenie spôsobené nadmernou akumuláciou tuku v tele. Je spôsobená nerovnováhou medzi príjmom a výdajom energie. Ide o chronický klinický stav založený na komplexnej interakcii genetických, metabolických, environmentálnych a behaviorálnych faktorov. Podľa kritéria indexu telesnej hmotnosti (body mass index – BMI) sem zaraďujeme pacientov s BMI nad 30 kg/m2 . Pre navodenie a udržanie primeraného úbytku telesnej hmotnosti je potrebná dlhoročná, až celoživotne trvajúci prístup.
Svet je obézny
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie obezita predstavuje pandémiu tretieho tisícročia. Podľa jej posledných dát viac ako 2 miliardy dospelých osôb vo svete majú BMI nad 25 kg/m2 , dokonca z nich viac ako 650 miliónov je v pásme obezity! Rizikovú skupinu pacientov predstavujú hlavne deti a adolescenti, medzi ktorými percentuálny pomer obéznych každoročne narastá. Obezita sa tak celosvetovo stala jednou z hlavných príčin morbidity, mortality, a to nielen u dospelých, ale aj u detí.
… aj Slovensko je obézne
Na Slovensku nie je situácia vôbec priaznivejšia ako vo svete. Podľa štatistických údajov z roku 2016 viac ako polovica (56,2 %) dospelej slovenskej populácie sa nachádzala v pásme nadváhy alebo obezity. Uvedené údaje sú viac než alarmujúce, nehovoriac o možných zdravotných následkoch. Obezita totiž významne zvyšuje:
- riziko vzniku kardiovaskulárnych (KVS),
- metabolických,
- renálnych,
- psychiatrických a
- onkologických ochorení.
Mortalitné dáta sú rovnako alarmujúce. Zvyšovanie BMI o 5 kg/m2 vedie asi k 40 % nárastu kardiovaskulárnej mortality! Uvedené komplikácie obezity sú preventabilné vhodným manažmentom obezity. Práve preto včasná diagnostika a liečba obezity sú nesmierne dôležité. Problémom býva aj nereálna sebareflexia človeka – človek s nadváhou alebo s obezitou sa nevidí ako človek s nadváhou alebo obezitou. Vidí sa častokrát, že je „v poriadku“.
Človek s nadváhou sa nevidí tak, že má nadváhu…
Ako diagnostikovať nadváhu a obezitu aj doma?
Najbežnejšie používaným parametrom v diagnostike obezity je BMI. v. Presnejším parametrom je meranie obvodu pása (OP). Meranie bioimpedančnými metódami predstavuje ďalší pokrok v diagnostike reálneho podielu množstva tuku v organizme.
Redukcia telesnej hmotnosti u obéznych pacientov a u pacientov s nadhmotnosťou je veľmi dôležitým krokom v kontexte prevencie KVS a metabolických komplikácií. Cieľom je dosiahnuť vyšší energetický výdaj a nižší energetický príjem. Nízkokalorické diéty (redukčné diéty 500 – 1 500 kcal/deň) v prípade striktného dodržania majú výrazný efekt redukcie hmotnosti. Pohybová aktivita, hlavne aeróbne cviky (plávanie, rýchla chôdza, beh) prinášajú ešte signifikantnejší benefit. V niektorých prípadoch pre primerané dodržanie režimových opatrení je nutné využiť interdisciplinárny prístup (diétoterapia, behaviorálna liečba). V prípade, ak režimové opatrenia zlyhajú, pristupuje sa k farmakoterapii obezity.
Liečba obezity predstavuje boj na celý život. Farmakoterapia obezity môže zohrávať úlohu „pomocnej ruky“ obzvlášť v úvode liečby, ktorá uľahčí pacientovi adaptovať sa na zdravší životný štýl. Súčasne dostupné antiobezitiká na Slovensku tak predstavujú racionálny krok v manažmente našich obéznych pacientov. Úspešnou liečbou totiž dochádza nielen k zlepšeniu antropometrických parametrov, ale účinne vplývajú na KVS a metabolickú kompenzáciu našich pacientov s redukciou výskytu širokého spektra komorbidít. Či sa liečba uskutoční v špecializovanej, eventuálne vo všeobecnej ambulancii pre dospelých, úspešné motto pacienta a lekára má byť jednotné – spolu to dokážeme!
Zdroj: Interná medicína