Jeseň v plnom prúde, zima klope na dvere.
Podporte imunitu svojho dieťaťa
Jeseň je v plnom prúde, čo okrem krásne sfarbených listov, halloweenských kostýmov a vyrezávania tekvíc znamená, že sa vonku stále viac ochladzuje. Chladné počasie je ako stvorené pre množenie niektorých vírusov, ktoré spôsobujú ochorenia u detí. Okrem toho, dni sa skracujú a slniečko nás ohrieva lúčami čoraz menej, čo okrem psychiky vplýva aj na hladinu vitamínu D, ktorý je prospešný pre našu imunitu. Detské kolektívy sú ako miestom stvoreným pre rozširovanie a odovzdávanie si infekcií. Slovo choroba je pre deti, ale aj pre rodičov ako nočná mora, preto Vám prinášame rady, ako môžete podporiť imunitu svojich detí a tejto nočnej more sa vyvarovať.
1.Pestrá vyvážená strava
Dieťa si v predškolskom veku osvojuje stravovacie návyky pozorovaním ostatných členov rodiny. Vyvážená strava by mala pozostávať z 5 typov potravín, ktoré si pre lepšiu predstavivosť môžeme predstaviť pyramídu.
- Základňu pyramídy tvoria obilninové výrobky, ktoré by mali poskytovať najviac energie. Časť obilných výrobkov by mali byť celozrnných, pretože obsahujú vlákninu a viac vitamínov a minerálov ako výrobky z bielej múky.
- Do druhej skupiny, ktorá by mala tvoriť väčšinu jedálnička patrí zelenina a ovocie. V nich sú obsiahnuté vitamíny, antioxidanty, vláknina a voda.
- Tretia skupina obsahuje mlieko a mliečne výrobky, ktoré sú dôležité pre vápnik. Vápnik je nevyhnutný pre stavbu kostí, zubov, prenos nervových vzruchov a zabezpečuje aj správnu činnosť svalov.
- Do štvrtej skupiny patrí mäso, hydina, ryby, vajcia, strukoviny a orechy. V týchto potravinách nachádzame živočíšne bielkoviny a tuky, preto treba dať pozor na výber konkrétnych jedál.
- Vrchol pyramídy a teda najmenej zastúpené by v strave dieťaťa mali byť tuky a cukor.
Pamätať treba na dostatočný pitný režim, najlepšie bez sladených nápojov. Pre deti je najvhodnejšia voda, ktorá nie je ochutená ani sýtená. Vhodné pre deti je tiež, aby posledné jedlo bolo 2 hodiny pred spaním.
V sekcii recepty, môžete nájsť nápady a inšpirácie na zdravé jedlá, ktoré môžete zaradiť do svojho jedálnička https://tyzdenprevencie.sk/category/recepty/
2.Pravidelný pohyb a pobyt vonku
- Pohyb zlepšuje pozornosť a sústredenie u detí, zlepšuje aj pamäťové funkcie.
- Fyzická aktivita môže byť tiež prospešná pre alergikov, pretože znižuje zápal v dýchacích cestách a tým môže chrániť pred rizikom vzniku astmy.
Predškoláci by mali stráviť aspoň 180 minút denne rôznymi pohybovými aktivitami, vrátane aktívnej hry a hry vonku. Z tých 180 minút je vhodné každý deň absolvovať 60 minút miernej až intenzívnej fyzickej aktivity, ktorá by mala zahŕňať dva druhy aktivity:
- Aeróbna aktivita: napríklad chôdza, beh alebo čokoľvek, čo zrýchli tep srdca.
Zaujímavou aktivitou je napríklad aj venčenie psa, plávanie, bicyklovanie, tanec. Pravidelné zúčastňovanie sa na telesnej výchove pomáha dieťaťu rozvíjať spoločenské návyky, kedy sa musí naučiť tímovej spolupráci pri hrách, ale aj zvládať prehry.
- Cvičenie na posilnenie ich svalov a kostí
Aktivity, ktoré posilňujú svaly a kosti sú gymnastika, bojové umenia, futbal, prípadne postupne aj posilňovacie odporové cvičenia s posilňovacími pásmi.
Pobyt vonku je výhodný, pretože slniečko nám pomáha zaktívniť vitamín D a tak naše telo môže ostať zdravé a silné. Samozrejme pobyt vonku je pre deti častokrát aj zaujímavejší, a tak deti môžu rozvíjať aj svoju kreativitu a zvedavosť.
Čomu sa radšej vyhnúť?
Pozeranie televízie, cestovanie autom, autobusom alebo dlhodobé pripútanie sa v kočíku nie je vhodné pre zdravie a vývoj dieťaťa. Dlhé sedenie spomaľuje metabolizmus, môže spôsobiť oslabenie svalov a kostí.
3.Dostatočný a kvalitný spánok
Spánok je dôležitý pre regeneráciu mozgu a celého tela dieťaťa po prežitom dni. Počas spánku sa telo zotaví a je pripravené vnímať a zapamätávať si nové vedomosti a učiť sa nové veci ďalší deň.
Pravidlá spánkovej hygieny:
- Dostatočná, ale primeraná denná aktivita
- Dodržiavanie pitného režimu a správnych stravovacích návykov počas dňa
- Obmedziť používanie kofeínových nápojov
- Obmedziť počítačové hry a televíziu pred zaspaním a vyhýbať sa aj silným emočným zážitkom pred spaním
- Miestnosť, kde dieťa spí by mala byť príjemná, pohodlná a vyvetraná
- Dodržiavať rovnaký čas uloženia do postele každý deň počas celého týždňa
- V predškolskom veku by mal spánok zahŕňať u detí 11-13 hodín počas celého dňa, v školskom období je to od 8,5-11 hodín
- Ak je dieťa počas uloženia do postele nepokojné, odporúča sa ho zobrať z postele a pokračovať nízko stimulačnou aktivitou, ako napríklad čítanie, ak je stále bdelé po 20-30 minútach, pokračujte ešte 20 minút a potom dieťa znova uložte do postele
4.Očkovanie
Vďaka očkovaniu sme dosiahli, že niektoré život ohrozujúce ochorenia ako napríklad variola úplne vymizli. Vakcíny každoročne zabránia až 3 miliónom úmrtí na celom svete. Vakcíny učia imunitný systém vytvárať protilátky, ktoré chránia pred chorobami dostatočne včas. Je to pre imunitný systém bezpečnejšie, pretože keď sa stretne s ochorením, telo už vie, ako má bojovať. Zároveň vakcinácia prospieva celej komunite. Ak je zaočkovaný dostatočný počet ľudí, je ťažšie, aby sa choroba rozšírila potom na ostatných ľudí. Všetky vakcíny sú dôkladne testované, často trvá veľa rokov, kým vakcína prejde všetkými skúškami a testami.
Prehľad o očkovaní pre deti aj dospelých nájdete na našej stránke v sekcii Očkovanie https://tyzdenprevencie.sk/ockovanie/
- Dojčenie
Dojčenie, ak je chcené a možné, je ideálnou výživou pre deti v prvých mesiacoch. Obsahuje veľa prospešných látok s probiotickým účinkom, ktoré pomáhajú deťom so správnym vývojom črevnej mikroflóry. Je dokázané, že dojčenie počas prvých 4 mesiacov život znižuje riziko potravinových alergií a aj atopického ekzému.
6.Vyhýbanie sa priestorom, kde sa fajčí
Priestor, kde sa fajčí môže u dieťaťa oslabiť jeho imunitu a často môže neskôr získať viac infekcií. Tieto deti sú viac náchylné aj na alergie. Snažte sa deťom vysvetliť, že priestor, kde sa fajčí, nie je pre nich vhodný, pretože okrem iného zvyšuje aj riziko vzniku astmy.
7.Psychická pohoda
Deti sa často stretávajú so stresovými udalosťami či už je to nátlak v škole, prípadne od rodičov. Často však môže byť pre deti stresujúce aj cestovanie alebo napríklad životné udalosti ako prvý deň v škole, veľké narodeniny. Každé dieťa je iné a každému dieťaťu vyvoláva stres iná situácia. Rodičia- vy však môžu deťom poskytnúť podporu a stabilitu, tým že sa porozprávate so svojim dieťaťom a ukážte mu, že ho počúvate a ste ochotní ho vždy podporiť. Pomôžte deťom cítiť sa bezpečne a poskytnite im svoju oporu. Ak potrebujete radu terapeuta alebo lekára obráťte sa na www.ipcko.sk