Hypotyreóza ako sprievodný jav diabetes mellitus a začiatok obezity
Čo je to hypotyreóza?
Je to stav, pri ktorom je nadmerná hladina tzv. TSH. TSH je hormón, ktorý pochádza z mozgu a predáva signál na uvoľnenie ďalšieho hormónu, tentokrát v štítnej žľaze a to trijodtyronín T3 a tyroxín T4.
Primárna hypotyreóza môže byť spôsobená v detskom veku, preto ju budeme označovať ako infantilná choroba. Avšak môže to byť aj autoimunitnou poruchou, ťažkým deficitom jódu, či ako popôrodná tyreoitída.
Existuje však aj tzv. iatrogénna hypotyreóza a teda získaná po zdravotníckom zásahu, napríklad pooperačná alebo po rádiojóde, po lítiu, či nadmernom vystavení imunitných prozápalových cytokínov.
Ako sa hypotyreóza prejavuje?
Pri chronickom hypotyreoizme dochádza ku nezápalovým ochoreniam svaloviny srdca a jeho obmedzeniu funkcií. Taktiež sa vyskytujú slabosti dýchacích svalov, čím sa v krvi znižuje obsah kyslíka a zvyšuje sa množstvo plynu CO2, ktorý je vo veľkých dávkach smrteľne nebezpečný.
Hormóny štítnej žľazy sú rovnako dôležité pri vývoji CNS, kedy sa to môže prejaviť už v detstve a to nedokonalým vývojom nervových buniek, z čoho následne vznikne mentálna retardácia. Okrem toho dochádza k zníženiu rastu, nakoľko rastový hormón somatotropín sa syntetizuje za prítomnosti T3/4, ktorého je pri hypotyreóze nedostatok. Koža je často suchá, chladná, niekedy žltooranžová.
U žien sa to prejavuje aj nepravidelným cyklom až úplnou stratou menštruácie alebo poruchou tvorby mlieka.
Avšak jeden z hlavných prejavov hypotyreózy je aj obezita.
Hypotyreóza a diabetes mellitus typu 2
Tieto ochorenia sú dve z najčastejšie sa vyskytujúcich a ich súvis môžeme sumarizovať. DM2 je metabolické ochorenie definované ako chronické zvýšenie glukózy v krvi nad normálne hodnoty pri kombinácii inzulínovej rezistenii alebo jeho zníženej sekrécie spôsobenej poruchou pankreasu. Inzulín je hormón, ktorý sprostredkováva vstup glukózy do buniek a nakoľko hovoríme o rezistencii a nedostatku, naše telo na inzulín nereaguje a teda glukóza ostáva v krvi.
Predtým než prejdeme ďalej, je potreba si vysvetliť zopár pojmov. Ako je vyššie spomínané, máme viacero hormónov, ktoré sa navzájom pri týchto ochoreniach ovplyvňujú.
TRH – hormón, ktorý ovplyvňuje vylučovanie TSH
TSH – hormón vylučovaný v hypotalame, ktorý následne ovplyvňuje vylučovanie T3/4
T3 a T4 – hormóny štítnej žľazy
Syntéza TRH pri diabete klesá. Rozdielom u zdravých ľudí a diabetikov je aj to, že fyziologická sekrécia TSH prebieha cez deň v určitých postupnostiach, pričom vrchol je medzi polnocou a štvrtou hodinou ráno. U diabetikov je nočný peak hladín TSH neostrý a odpoveď TSH na TRH je oslabený.
Sprievodným javov hypotyreózy je inzulínová rezistencia, tzv. hyperinzulinémia pri zníženej utilizácii glukózy v periférnych tkanivách. Pri takýchto pacientoch je potreba dávať pozor na dávky inzulínu, aby nedošlo k vzniku hypoglykémie z nadmerného množstva inzulínu v tele.
Ako súvisí diabetes mellitus 2. typu, obezita a hypotyreóza?
Nakoľko pri DM2 nedochádza k dostatočnému prenikaniu glukózy do buniek, nemá sa v nich z čoho tvoriť energia a teda si ten zdroj energie začnú pýtať a to pocitom hladu. Okrem toho tu dochádza k zníženej absorpcii glukózy gastrointestinálnym traktom, k zníženému výdaju glukózy z pečene a taktiež jej zníženej tvorbe.
Obezita nemusí byť spojená vždy len s prejedaním. Pri hypotyreóze je pacient často unavený a má zníženú fyzickú výkonnosť.
Prídavné zdroje: Patologická fyziologie orgánových systému- Emanuel Nečas
https://www.amedi.sk/nove-pohlady-na-obezitu-obezita-ako-dominantny-fenomen-v-etiopatogeneze-metabolickeho-syndromu-a646,639,1.html?search
https://www.amedi.sk/liecba-hypotyreozy-dospelych-a189,187,1.html?archiv=12,2004&search
https://www.amedi.sk/diabetes-mellitus-2-typu-a-ochorenia-stitnej-zlazy-a1540,1539,1.html?search