Čo má spoločné črevný superorgán a obezita?
Vedeli ste, že v našom čreve môže žiť až 100 triliónov mikroorganizmov, čo je až 10 krát viac ako všetkých ľudských buniek? V živom svete existujú mikroorganizmy, ktoré sú pre nás škodlivé, ale existujú aj také, ktoré nás naopak ochránia. K takejto situácii dochádza aj v našich črevách, kde sa nachádza približne 500 druhov baktérií, ale aj huby a vírusy. Zloženie mikroorganizmov nášho čreva a teda črevný mikrobióm závisí od stravy, cvičenia, vplyv majú aj lieky. Zmes týchto mikróbov sa podieľa na imunitných reakciách a môže nás chrániť aj pred infekciami. A nielen to. Dokonca je pozorovaný súvis črevného mikrobiómu s rozvojom autizmu, alergií, kolorektálneho karcinómu, ale aj obezitou a diabetom.
Črevný superorgán
Črevný mikrobióm, niekedy označovaný aj ako superorgán, má významnú úlohu pri vstrebávaní živín a minerálov, výrobe rôznych enzýmov potrebných pre fungovanie tela, ale aj vitamínov a mastných kyselín. Podieľa sa aj na správnom pohybe potravy našimi črevami a aj efektívnom prekrvení celého tráviaceho traktu. Mikrobióm, ako už bolo spomínané, tvoria rôzne mikroorganizmy, ktoré vplývajú jednak blahodárne na naše zdravie, ale oproti tomu nájdeme v ňom aj také, ktoré sú naopak rizikové. Dôležitý je pomer a zastúpenie týchto mikróbov. Nebezpečná je dysbióza, kedy sa naruší priaznivý stav pre naše zdravie a dôjde k zmene zloženia mikrobiómu.
Črevný mikrobióm sa tvorí už pred narodením
Osídľovanie tráviaceho traktu mikroorganizmami sa začína už počas tehotenstva. Jednotlivé fázy na seba nadväzujú. Prerušiť ich napríklad môže predčasný pôrod, pôrod sekciou, aj to, ak nie je dieťa dojčené, prípadne ak sa v skorom veku podávajú dieťaťu antibiotiká.
Ďalšie úlohy črevného mikrobiómu
Vďaka tomu, že baktérie rozkladajú potravu, vznikajú mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré tiež podporujú vstrebávanie a pohyb čriev a stimulujú imunitu človeka. Dokonca mastné kyseliny môžu prechádzať krvou až do mozgu a potláčať chuť do jedla. Taktiež môžu podporovať aj zvýšený výdaj energie, čo môže pozitívne vplývať na hmotnosť človeka.
Obézni ľudia majú iné zloženie črevnej mikroflóry
Zistilo sa, že obézni ľudia majú iné zloženie črevnej mikroflóry ako neobézni. U obéznych ľudí sa vo väčšom počte nachádzajú také baktérie, ktoré produkujú látky podporujúce tvorbu tukov a cukrov v pečeni a to postupne vedie k rozvoju obezity. Ak nastane dysbióza a teda budú prevažovať pre nás tieto nevýhodné baktérie, dochádza k produkcii zápalových látok, ktoré zmenia napríklad aj priepustnosť čreva.
Črevá a diabetes
Podľa štúdií črevná mikroflóra súvisí aj s rozvojom diabetu. Ak v našich črevách nastane dysbióza, môže dôjsť k zápalu, ktorý ovplyvňuje inzulínové receptory. Tieto receptory sú na viacerých orgánoch v tele a sú veľmi dôležité, pretože práve vďaka nim a ich citlivosti dokáže inzulín fungovať. Ak však dôjde už k spomínanému zápalu, potom sú tieto receptory menej citlivé na inzulín, rozvíja sa inzulínová rezistencia a dôjde k tomu, že glukóza sa nevstrebáva správne z krvi do buniek. Výsledkom čoho je postupne cukrovka.
Čo črevám ubližuje?
- Umelé sladidlá
- Alkohol prispieva k dysbióze
- Vysmážané tukové jedlá
- Červené mäso
- odporúča sa nejesť viac ako jednu až dve porcie týždenne
- Trvanlivé, spracované potraviny
- obsahujú aditíva a veľa soli
- Užívanie antibiotík bez probiotík
- antibiotiká nám pomohli získať kontrolu nad bakteriálnym svetom, pomohli vyliečiť od infekcií, treba však k liečbe antibiotikami pristupovať zodpovedne a správne posúdiť ich význam, aby neboli napríklad využívané na vírusové infekcie, kde neúčinkujú
- dochádza totiž aj k usmrteniu baktérii, ktoré sú v črevách prospešné
- Sedavý spôsob života
- Fajčenie cigariet
- Nedostatok spánku alebo narušený biorytmus
Ako črevám pomôcť?
- Odporúča sa vyvarovať tukovej strave.
- Stredomorská strava ( vitamíny B, omega 3 mastné kyseliny, jód)
- Dostatok živín (zinok, vitamin D, vitamin A, kyselina listová)
- Prerušované hladovanie podporuje diverzitu a antioxidačné funkcie
- Užívanie probiotík a prebiotík
Čo jesť a čo nejesť? To je večná otázka.. Prečítajte si náš článok https://tyzdenprevencie.sk/co-jest-a-co-nejesttoto-je-vecna-otazka/
Probiotiká vs. Prebiotiká
Probiotiká sú živé organizmy, ktoré sú podávané vo vhodnom množstve a poskytujú zdravotné výhody. Môžeme ich nájsť aj vo forme potravín ako napríklad niektoré jogurty, ale aj liekov a výživových doplnkov.
- pomáhajú zlepšovať imunitný systém čreva
- znižujú rast zlých patogénov
- Znižovať môžu aj akumuláciu tuku.
- produkujú aj niektoré vitamíny skupiny B.
Prebiotiká sú nestráviteľné zložky potravy, ktoré sú potravou aj pre tie naše prospešné baktérie, ktoré práve vďaka prebiotikám môžu žiť a tak napomáhať fungovaniu čriev a všetkých funkcií, ktoré črevný mikrobióm má. Medzi takéto potraviny zaraďujeme špargľu, cesnak, pór, cibuľu, banány, čakanku, jačmeň.
V štúdiách sa zistilo, že prebiotiká:
- priaznivo vplývajú na zníženie telesnej hmotnosti,
- znižujú množstvo tuku a tukových buniek
- redukovali chuť do jedla.
- Pôsobia aj preventívne
- liečivo pri niektorých typoch hnačiek.
Aby dosiahli tento účinok treba zjesť 4-10 gramov prebiotík za deň, to znamená napríklad 34,3 gramov surového cesnaku, 51,3 gramov surového póru, 70 gramov surovej cibule.
Ako to teda je s tou obezitou?
Úplne dokázateľná súvislosť medzi črevným mikrobiómom a obezitou je stále predmetom štúdií. Ukazuje sa však, že správne fungujúci črevný systém a správne zastúpenie mikroorganizmov v ňom by mohli pomôcť a prispieť k liečbe obezity. Predpokladá sa, že by mohli podporiť aj udržanie zdravej hmotnosti.