Čo by som mohol cítiť? Prvé príznaky diabetu.
Ochorenie diabetes mellitus alebo laicky nazývané aj cukrovka je v populácii čoraz viac častejšie. Jej nástup sa spája s viacerými rizikovými faktormi. Rozvoj diabetes mellitus si veľa ľudí všimne až neskoro, kedy už na sebe pozoruje aj iné komplikácie. Približne u polovice pacientov sa pri prvom zistení cukrovky 2.typu vyskytujú srdcovocievne komplikácie. Aby sa predišlo mnohým komplikáciám, je veľmi dôležité, aby sa ochorenie odhalilo včas a bola nasadená aj dostatočná liečba. Viete aké sú najvčasnejšie príznaky diabetu?
Diabetes mellitus je chronické ochorenie. Stretávame sa s viacerými typmi diabetu, v dnešnom článku si rozoberieme dva. A to diabetes mellitus 1.typu a diabetes mellitus 2. Typu.
Viac informácii o diabete nájdete na našej stránke Týždeň prevencie v sekcii Diabetológia https://tyzdenprevencie.sk/dia/
DIABETES 1.TYPU
Tento typ diabetu sa vyskytuje hlavne u detí a mladých ľudí. Väčšinou ide o autoimunitné ochorenie, s vyšším dedičným výskytom. Existujú aj viaceré rizikové faktory, ktoré môžu viesť k vzniku tohto typu diabetu. Bunky pankreasu nie sú schopné vylučovať inzulín, ktorý je potrebný pre vstup glukózy (cukru) do orgánov a tkanív. Orgány a tkanivá teda nedostávajú potrebné množstvo výživných látok a glukóza teda ostáva len v krvi.
Ako pomôcť deťom s diabetom 1.typu sa môžete dozvedieť aj na našej stránke Týždeň prevencie https://tyzdenprevencie.sk/mam-dieta-s-cukrovkou-ako-mu-mozem-pomoct-zit-lepsi-zivot/
DIABETES 2.TYPU
Tento typ diabetu sa vyskytuje hlavne u ľudí starších. Častejšie sa jeho výskyt spája s obezitou, hypertenziou alebo celkovo metabolickým syndrómom. Pankreas v tomto prípade inzulín tvorí, nie však v dostatočnom množstve prípadne orgány ho nedokážu správne využiť a vnímať.
PRÍZNAKY DIABETU
Obidva typy diabetu a ich varovné príznaky:
1. HLAD a ÚNAVA
Telo rozloží jedlo na jednoduchšie látky a teda aj glukózu. Glukóza však potrebuje inzulín na to, aby sa dostala do buniek. Ak to však nefunguje, ako sme si opísali vyššie, bunky nedostanú glukózu na energiu, a tak sa človek môže cítiť hladnejší a unavenejší.
2. ČASTEJŠIE MOČENIE A POCIT SMADU
Keďže glukóza nie je schopná “schovať sa” v bunkách, tak ostáva v krvi a krv je ďalej filtrovaná pomocou obličiek. Za obvyklých okolností sa všetká glukóza prefiltruje, ale aj zasa naspäť vstrebe do tela, výsledkom je, že v moči sa nenachádza. U pacientov s diabetom sa však prekročí prah obličiek pre glukózu a glukóza sa nedokáže vstrebať naspať do tela a začne sa teda vylučovať močom von. To spôsobí že “ťahá” za sebou aj viac vody a tým pádom človek viac močí. Čím viac močíme- tým viac sme smädní.
3. SUCHÉ PERY A SVRBIVÁ POKOŽKA
Zvýšené močenie spôsobuje zvýšené straty vody. To môže viesť k dehydratácii, čo sa prejaví na suchosti pier. Suchú kožu môžete pociťovať ako svrbenie.
4. ROZMAZANÉ VIDENIE
Zmeny vodnej bilancie v organizme môžu viesť k zmenám šošoviek a tak aj horšiemu zaostreniu.
ĎAĽŠIE PRÍZNAKY:
DIABETES MELLITUS 1.TYPU
K predchádzajúcim príznakom môžeme zaradiť aj :
- Náhly úbytok váhy
Keďže telo nemá dostatok energie z glukózy, začne využívať energiu zo spaľovania tukov a svalov.
- Dych zapáchajúci po acetóne
Spaľovaním tukov vznikajú ketolátky do ktorých zaraďujeme aj acetón. Zvýšená hladina ketolátok môže byť nebezpečná pre vznik diabetickej ketoacidózy a taktiež môžete pociťovať zvracanie a nechutenstvo.
- Nočné pomočovanie u detí
DIABETES MELLITUS 2.TYPU
K predchádzajúcim príznakom môžeme zaradiť aj :
- Kvasinkové infekcie
Kvasinky sa živia glukózou. Keďže sa glukóza dostáva do moču a potu, môžu sa infekcie vyskytnúť v močom systéme, na vlhkých miestach v záhyboch pod prsiami alebo medzi prstami na rukách a nohách.
- Pomaly hojace rany
Vysoké hladiny cukru v krvi môžu ovplyvniť prietok krvi a spôsobiť aj poškodenie nervov.
- Bolesť a necitlivosť v chodidlách alebo nohách
Vznikajú dôsledkom poškodenia nervov z nadmerného obsahu glukózy v krvi.
- Tiež sa môže vyskytnúť zápach z úst po acetóne, rapídne chudnutie alebo priberanie, náladovosť.
Prejavy sa môžu vyvíjať postupne. Príznaky cukrovky prvého typu sa rozvíjajú zvyčajne rýchlejšie ako druhého. V prípade, že hladina cukru v krvi je veľmi vysoká, pacient môže byť dehydratovaný, má pocity nevoľnosti, je slabý a unavený, prípadne môže vracať. Vo vážnejších prípadoch sa môžu vyskytnúť kŕče, zmätenosť a poruchy vedomia, prípadne až kóma.
Neliečený diabetes ohrozuje život
O neliečených komplikáciách diabetu sa môžete dozvedieť aj v našom článku na Týždeň prevencie https://tyzdenprevencie.sk/akutne-komplikacie-v-suvislosti-s-diabetes-mellitus/
Pravidelne sa zúčastňujte preventívnych prehliadok a informujte lekára o Vašich pocitoch. Výsledkom bude oddialenie nežiadúcich komplikácii a zlepšenie kvality života.