Chcete sa vyhnúť alergiám, ale neviete ako?
Poradíme Vám.
Alergie nás trápia každý rok a v každom období. Kvitnúce stromy, pokosená tráva, vôňa kvetov sú veci, z ktorým mnohým alergikom vyhŕknu slzy. Doslova. A nielen to. Kýchanie, kašeľ, a sťažené dýchanie znepríjemňujú radostné chvíle mnohým alergikom. Alergické ochorenia sa stávajú čoraz viac každodennou súčasťou viacerých ľudí. V súčasnosti je nárast alergií skutočne vysoký. Vieme ešte v tejto dobre ochrániť seba a naše deti od alergie? Zabrániť môžeme len vtedy, ak spoznáme príčinu, ktorá vyvoláva prehnané imunitné reakcie a teda alergie. Vplyv genetiky je samozrejme veľmi významný, avšak zhoršujúce sa environmentálne podmienky množstvo alergií stavajú na prvé miesto chronických ochorení u detí.
Alergie, ako súčasť každodenného života
Alergické ochorenia sú známe už od staroveku, ale ich zvýšenie nastalo v posledných 3-4 desaťročiach. Teraz môžeme povedať, že ide o najčastejšie chronické ochorenia u detí vôbec. Alergie ovplyvňujú a zhoršujú kvalitu života pacienta aj celej rodiny. Poznáte to, ak ste alergik, často ste unavený, nevýkonný a možno ste niekedy pocítili aj úzkosť. Náklady na lieky, alebo aj priamo neprítomnosť v práci, v škole majú aj ekonomický dopad na naše fungovanie. Samozrejme, to je častokrát zaťažujúce, preto tu nastáva otázka, na ktorú chcú mnohí alergici počuť kladnú odpoveď- Je vôbec možné predísť vzniku alergie?
Čomu sa vyvarovať, aby som nemal alergiu?
Ako je už spomenuté v úvode, alergie majú aj silný genetický základ, čo samozrejme ovplyvniť nevieme. Na čo si však môžeme dať do určitej miery pozor, je prostredie, v ktorom žijeme. Negatívne na rozvoj alergií vplýva pobyt v zafajčenom prostredí a samotné fajčenie, pobyt v znečistenom ovzduší, vystavovanie sa alergénom alebo aj prekonanie niektorých vírusových ochorení. Zaujímavosťou je, že aj cisársky rez a veľmi skóre zavádzanie tuhej stravy u detí, prípadne skorá liečba antibiotikami a užívanie paracetamolu v tehotenstve sú rizikovým faktorom pre vznik alergií.
Zlozvyky, ktoré nás oberajú o zdravie
Cigaretový dym obsahuje množstvo dráždivých látok. Aj napriek rozsiahlym kampaniam je fajčenie časté aj u matiek počas tehotenstva, prípadne aj fajčenie v domácom prostredí pred deťmi. Fajčenie matiek počas tehotenstva zhoršuje okrem iného aj funkcie pľúc u detí, čím nezodpovedné matky pripravujú úrodnú pôdu pre rozvoj astmy a iných ochorení.
Vďaka priemyslu žijeme modernejšie. Myslí si to však aj naše zdravie?
Znečistenému ovzdušiu sa už, bohužiaľ, nevieme dostatočne vyvarovať. Priemysel napreduje, výroba prebieha vo veľkom avšak len málo ľudí myslí na dôsledky. Výfukové plyny zvyšujú riziko astmy. Z látok ako plasty sa vylučujú ftaláty nielen do ovzdušia, ale aj do vody a potravy. Takže nielen dýchaním, ale aj pitím a jedením sa nám do tela dostávajú mikročastice plastov. Už sa to netýka len ovzdušia, ale priamo aj našich tiel, keď sa stávame znečistení aj zvnútra.
Infekcie v detskom veku ma ochránia v dospelosti
Vystavovanie sa niektorým baktériám a plesniam je nevyhnutné na správny vývoj imunity. Deti, ktoré napríklad vyrastajú vo farmárskom prostredí, majú nižší výskyt alergií, pretože sú v kontakte s väčším množstvom zvierat, ktorých kožu osídľujú rôzne mikroorganizmy. Avšak je pravdou, že ľudia, ktorí mali v detstve časté vírusové infekcie, môžu teraz trpieť viac na alergické ochorenia..
Črevná mikroflóra a alergie
Štúdie preukázali spojitosť medzi vaginálnym pôrodom a črevnou mikroflórou. Pri prechode pôrodnými cestami prichádza dieťa do kontaktu s matkinou vaginálnou mikroflórou a tým sa vytvára aj jeho správna flóra v črevách, ktorá podporuje jeho imunitu. U detí narodených cisárskym rezom sa dieťa s vaginálnou mikroflórou nestretne, môže byť preto u takýchto detičiek zvýšený výskyt astmy. Materské mlieko obsahuje látky s probiotickým efektom, ktoré podporujú prítomnosť správnej črevnej flóry, v našom čreve sa tak môžu odohrávať imunitné reakcie proti nebezpečným mikroorganizmom z potravy.
Ako nás ovplyvní, to čo zjeme?
Omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, jedenie rýb, ovocia a zeleniny má ochranný vplyv pred alergiami. Kedy zaviesť u dieťaťa tuhú stravu? Zavádzanie tuhej stravy príliš skoro alebo naopak príliš neskoro môže ovplyvniť imunitu dieťaťa. Optimálne zavedenie tuhej stravy je medzi 4. až 6. mesiacom života, bez vyhýbania sa alergénom. Materské mlieko, prípadne umelá náhrada by však mala zostať ako hlavným zdrojom mlieka do 12.mesiacov života dieťaťa. Zaujímavosťou je, že ak matka užíva probiotiká už počas tehotenstva, môže tak pomôcť aj imunite svojho dieťaťa a ochrániť ho tak pred atopickým ekzémom.
Pohyb ako nástroj k zdraviu?
Zaznamenávame čoraz vyšší výskyt alergií hlavne u ľudí s obezitou. Dostatok fyzickej aktivity znižuje zápal v dýchacích cestách a ochraňuje nás od vzniku astmy. Pohyb zlepšuje aj pamäťové funkcie a pozornosť. Viac informácii môžete nájsť aj v článku (Jeseň v plnom prúde, zima klope na dvere. Podporte imunitu svojho dieťaťa)
Rady na záver
- Nevystavuje dieťa zafajčenému vzduchu
- Nezakazujte domáce zvieratá (ak sa nejedná o rizikové deti- tie čo majú alergie v rodine)
- Dojčite aspoň 4 mesiace
- Príkrmy pre deti zavádzajte v období medzi 4. – 6. mesiacom
- Užívajte probiotiká a vitamíny
- Buďte opatrní pri používaní liekov počas tehotenstva a dojčenia
- Dbajte o správne vyváženú stravu
- Vykonávajte pravidelnú fyzickú aktivitu
- Dovoľte deťom spoznávať prírodu a dýchať čerstvý vzduch
Sledovať môžete aj peľové správy, ktoré informujú a sledujú peľovú situáciu na Slovensku https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=60&Itemid=67