Vek je len číslo
Vek je len číslo. Naozaj?
Roky nezastavíme. Vek si nevyberáme. Ale vieme si vybrať, ako žijeme. Teraz po sviatkoch si mnohí dávajú nové predstavzatia. Väčšina z nich končí na jednom, rovnakom mieste, ako pominulé roky. Kým nás niečo nezačne bolieť. Alebo sa nám nestane niečo horšie. Až potom začneme zisťovať, čo je to, čo vieme ovplyvniť v prospech vlastného zdravia.
Vek je číslo, ktoré v dnešnej dobe ultraspracovaných potravín, sedavom životnom štýle a strese, sa posúva v neprospech nás všetkých. Ochorenia, s ktorými predošle generácie bojovali po 65tke trápia mladých ľudí už vo veku 40. Mnohí sa vyhovárajú na dobu, pritom riešenie majú vo vlastných rukách.
Zastavme toto nezmyslené „starnutie“ iba preto, že jeme príliš veľa a nekvalitne a iba preto, že sa nehýbeme, nešportujeme. Zahoďme „tradície“ a prispôsobme sa dobe. Inak nás zabije skôr, ako neskôr.
Vek ako významný faktor kardio ochorení
Vek je významným neovplyvniteľným rizikovým faktorom kardio-cerebrovaskulárnych ochorení podmienených aterosklerózou aj v populácii staršieho veku. V klinickej praxi sa musíme snažiť o minimalizáciu ovplyvniteľných kardiovaskulárnych rizikových faktorov vrátane dyslipidémie. U staršej populácie sú poruchy metabolizmu lipidov často podceňované a suboptimálne liečené. Na základe súčasných odporúčaní vek nie je kontraindikáciou správnej hypolipidemickej liečby, aj starší pacienti profitujú z redukcie individuálneho kardiovaskulárneho rizika.
Kľúčové slová: dyslipidémia v séniu, nefarmakologická liečba, farmakologická liečba, primárna a sekundárna prevencia, statíny, ezetimib, inhibítory PCSK9, fibráty, omega-3 mastné kyseliny, kombinovaná hypolipidemická liečba.
Dyslipidémia – v našich rukách
Dyslipidémie sú známe ako hlavný ovplyvniteľný rizikový faktor rozvoja kardiovaskulárneho ochorenia podmieneného aterosklerózou a ich vzájomný vzťah je veľmi dobre zdokumentovaný. Dyslipidémia je metabolické ochorenie, ktoré najčastejšie poznáte v spojení s vyšetrením „cholesterolu“. Významným neovplyvniteľným rizikovým faktorom pre AS KVO je vek (populácia starších ľudí ≥ 65 rokov narastá nielen celosvetovo, ale aj na Slovensku). Starnutie zvyšuje záťaž „aterosklerózou“ a s ňou spojenými KV komplikáciami.
Skóre cholesterol-roky sa s narastajúcim vekom zvyšuje
Prevalencia kardiovaskulárnych (KV) ochorení vrátane ischemickej choroby srdca (ICHS) a cievnej mozgovej príhody (CMP) podstatne narastá zo 40 % vo veku 40 – 59 rokov na 70 – 75 % vo veku 60 – 79 rokov a na 79 – 86 % vo veku ≥ 80 rokov.
Fakt, že s vekom klesá celkový cholesterol a cholesterol v LDL (lipoproteíny s nízkou hustotou, ten „zlý“ cholesterol) časticiach (LDL-C) viedol k predstave, že dyslipidémia stráca u seniorov svoj rizikový potenciál. Hoci sa význam zvýšenia celkového cholesterolu pre odhad KV rizika s vekom zmenšuje, je absolútne riziko spojené s hypercholesterolémiou u osôb starších ako 65 rokov v porovnaní s mladšou populáciou zvýšené. Vek ovplyvňuje funkčnosť HDL častíc (HDL je ten „dobrý“ cholesterol) a znižuje kapacitu efluxu cholesterolu. Koncentrácie lipoproteínu sú vyššie u starších žien ako u mužov.
Ako na to bez liekov?
(nefarmakologické liečba dyslipidémie)
Nuž, nič nové pod Slnkom. Snáď najčastejšie ignorované odporúčenia, ktoré skutočne vedú k výsledkom, ak sa dodržiavajú. Diétne a režimové intervencie sú základom terapeutického prístupu pri všetkých metabolických ochoreniach vrátane manažmentu dyslipidémií, či už pred, alebo súčasne s farmakoterapiou hypolipidemikami. Platí to aj pre populáciu starších osôb. Súčasné odporúčania nabádajú k stravovaciemu režimu, ktorý zdôrazňuje príjem zeleniny, ovocia, celozrnných výrobkov, strukovín, zdravých zdrojov bielkovín (nízkotučné mliečne výrobky, nízkotučné hydinové mäso bez kože, ryby/morské plody a orechy s obsahom prirodzených omega-3 mastných kyselín), netropických rastlinných olejov a obmedzuje príjem sladkostí, sladených nápojov a červeného mäsa. Tento stravovací režim by mal odrážať primerané požiadavky na kalorický príjem (s ohľadom na hmotnosť), osobné a kultúrne preferencie aj obmedzenia vo výžive pre zdravotné ťažkosti (napr. diabetes mellitus).
Stredomorské a nízkosacharidové stravovanie
Nízkosacharidová diéta (konzumácia potravín s nízkym glykemickým indexom), konzumácia mononenasýtených a polynenasýtených mastných kyselín, redukcia nadhmotnosti/obezity, zvýšenie pohybovej aktivity a vynechanie konzumácie alkoholu predstavujú efektívnu stratégiu pre manažment dyslipidémie charakterizovanej nízkymi hladinami HDL-C a/alebo hypertriacylglycerolémiou (h-TAG). Stredomorská strava účinne ovplyvňuje všetky typy dyslipidémií a v súčasnosti máme k dispozícii dôkazy o jej KV benefitoch v primárnej aj sekundárnej prevencii, aj vo vyššom veku(4,5).
Treba schudnúť! Hýbte sa!
Redukcia nadhmotnosti/obezity je prospešná pri každom type dyslipidémie. Obavy máme z „paradoxu obezity“ – lepšie prežívanie starších pacientov s vyšším BMI (body mass indexom, indexom telesnej hmotnosti). Pri kontrole hmotnosti u seniorov je základným cieľom zabrániť úbytku svalovej (rozvoju sarkopenickej obezity) a kostnej hmoty, čo docielime zvýšenou pohybovou aktivitou. Aj mierne zvýšenie pohybovej aktivity sa prejaví zlepšením lipidového spektra. Pri uplatňovaní diétnych a režimových intervencií musíme taktiež rešpektovať zvláštnosti vyššieho veku.
Farmakologická liečba
Hypolipidemickú liečbu používame ako preventívnu liečbu zameranú nielen na ovplyvnenie dyslipidémie, ale najmä na zníženie aterotrombotických cievnych príhod, ovplyvnenie prognózy a predĺženie kvalitného života.
Liečba musí byť čo najviac individualizovaná
Pri preskripcii hypolipidemík seniorom musíme brať do úvahy predpokladanú dĺžku a kvalitu života, polyfarmáciu, zúženie terapeutického rozmedzia, klesajúcu complianciu, interindividuálnu variabilitu účinku aj zvýšené riziko liekových interakcií a nežiaducich udalostí. Základnou požiadavkou na akúkoľvek farmakoterapiu – aj hypolipidemickú terapiu, v séniu je jednoduchosť, účelnosť a účinnosť. Do popredia vystupuje nutnosť zhodnotenia celkového stavu pacienta z hľadiska prínosu hypolipidemickej terapie (komplexné geriatrické zhodnotenie). Toto zhodnotenie zahŕňa posúdenie celkovej chorobnosti, prítomnosť geriatrických syndrómov:
- poruchy mobility,
- stability,
- pády,
- malnutrícia,
- inkontinencia,
- kognitívne a afektívne poruchy,
- senzorické poruchy,
- zhodnotenie celkovej zdatnosti a sebestačnosti,
- revíziu užívaných liekov.
Celkom ináč budeme postupovať v indikácii hypolipidemickej (statínovej) liečby u 80-ročného zo všetkých stránok sebestačného seniora a ináč u imobilného pacienta rovnakého veku s kognitívnym deficitom.
Hrozí vám kardiovaskulárne riziko?
Ďalšou dôležitou otázkou je určenie celkového KV rizika u starších osôb, v súčasnosti používame SCORE (Systematic Coronary Risk Estimation) systém. Pre osoby vo veľmi vysokom alebo vysokom KV riziku nie sú potrebné žiadne modely odhadu rizika; vyžadujú okamžitý dôsledný manažment všetkých rizikových faktorov (v kontexte sekundárnej prevencie). Pre ostatné osoby sa odporúča odhad celkového KV rizika (SCORE systém). Na odhad celkového KV rizika budeme využívať SCORE tabuľky pre vysokorizikové regióny v Európe. SCORE tabuľky, samozrejme, zohľadňujú vek, ktorý je závažným rizikovým faktorom. V odporúčaniach z roku 2019 bol vek rozšírený zo 65 na 70 rokov, bola zhodnotená interakcia medzi vekom a ďalšími rizikovými faktormi, čím sa znížilo nadhodnotenie rizika u starších osôb oproti pôvodnému SCORE systému.
Statíny
Liečba statínmi sa odporúča u starších osôb s AS KVO rovnakým spôsobom ako u mladších pacientov. Iniciáciu liečby statínmi môžeme zvážiť v primárnej prevencii u starších ľudí vo veku > 75 rokov s vysokým alebo veľmi vysokým KV rizikom. Statíny – inhibítory HMG-CoA (3-hydroxy-3-metyl-glutaryl koenzým A) reduktázy, znižujú hladinu LDL-C, čím zabraňujú kardio-cerebrovaskulárnym komplikáciám v primárnej i sekundárnej prevencii. Okrem hypolipidemického efektu sú dlhodobo známe mnohopočetné pleiotropné účinky statínov ako:
- zlepšenie funkcie endotelu,
- redukcia zápalu,
- redukcia oxidačného stresu,
- antiproliferačné a
- antitrombotické účinky,
- neoangiogenéza.
V staršej populácii sú poruchy metabolizmu lipidov často podceňované a suboptimálne liečené. Na základe súčasných odporúčaní vek nie je kontraindikáciou správnej hypolipidemickej liečby, aj starší pacienti profitujú z redukcie individuálneho kardiovaskulárneho rizika, musíme však väčší dôraz klásť na personalizáciu a bezpečnosť hypolipidemickej liečby, pri zohľadňovaní viacerých faktorov, ako sú komorbidity a kvalita života.
Zdroj: Interná medicína 2021, vydav. A-medi, MUDr. Ľubomíra Fýbryová, Phd., MPH, garantka tém o obezite v projekte Týždeň prevencie.
Prečítajte si tiež mýty o starnutí a sexe,