Chrípková sezóna-najvyšší čas na očkovanie
Chrípková sezóna na našej severnej pologuli začína na začiatku októbra a končí sa v úvode mája. Počas tohto chladnejšieho obdobia je vírus aktívnejší a preto pozorujeme zvýšenú chorobnosť na akútne respiračné ochorenia. V uplynulej sezóne aj vďaka zavedeným protiepidemickým opatreniam bol pozorovaný nižší výskyt chrípkových ochorení. Avšak v tohtoročnej sezóne v 2022/2023 sa už predpokladá zvýšená chorobnosť, vzhľadom na to, že populácia nemá dostatočné hladiny protilátok, ktoré obvykle vznikli po kontakte s vírusom chrípky a dokázali nás aspoň trochu ochrániť. Chrípka nás však môže častokrát aj viac potrápiť, najlepšou a najefektívnejšou ochranou je očkovanie.
Ako spoznám chrípku?
Patrí medzi akútne respiračné ochorenia, ktoré sa prenáša z človeka na človeka kvapôčkami vo vzduchu. Chrípka začína náhle z plného zdravia a ochorenie môže pretrvávať 2-7 dní, prípadne aj dlhšie. Najčastejšie postihuje dýchací systém. Často je ochorenie podceňované, no priebeh chrípky môže byť naozaj rôzny a postihnúť aj iné orgány a to srdce, pečeň, mozog, obličky a svaly. Nebezpečenstvo však hrozí aj v prípade, že dôjde k zápalu pľúc.
Príznaky
- Horúčka (nad 38 stupňov Celzia)
- Bolesť hrdla
- Suchý, dráždivý kašeľ
- Upchatý nos
- Bolesti hlavy, svalov, kĺbov
- Strata chute do jedla
- Silná únava, vyčerpanosť
TIPY NA OCHRANU PRED CHRÍPKOU
OČKOVANIE
Je to najlepší a najefektívnejší spôsob, vďaka ktorému vieme zabrániť ťažkému priebehu chrípky a znížiť množstvo hospitalizácii. Naša imunita sa dokáže vďaka tomu pripraviť, a tak neskôr lepšie bojovať proti chrípke a vyjsť z boja bez ťažších komplikácií.
Očkovanie je potrebné opakovať každý rok. Prečo je tomu tak?
Vírusy chrípky sa neustále menia a podliehajú rôznym genetickým zmenám. Naša imunita tak k inému typu vírusu nedokáže reagovať rýchlo a hneď aj keď sme už infekciu prekonali, prípadne sme boli zaočkovaní predtým. Preto je očkovacia látka každý rok prispôsobená a upravuje sa pred začatím každej chrípkovej sezóny podľa vírusov, ktoré najčastejšie cirkulovali v priebehu predchádzajúcej sezóny.
Je dokázané, že aj keď vírus počas sezóny viackrát zmutuje, aj tak nás vakcína môže ochrániť od ťažších horúčkových stavov a od ťažších respiračných ochorení horných dýchacích ciest až o 20%.
- Starší nad 59 rokov
- Chronicky choré osoby( ochorenia srdca a ciev, dýchacích ciest, metabolické ochorenia, vrodená alebo získaná nedostatočnosť imunitného systému, poruchy funkcie priedušiek a pľúc)
- Tehotné osoby
- Zdravotnícki a sociálni pracovníci
- Deti od 6 mesiacov do 12 rokov
- Obézne osoby
- Profesionálni vojaci
- Osoby žijúce v kolektívnych zariadeniach( študenti, vychovávatelia, nocľahárne)
- Personál v školách
Štúdie dokazujú, že prekonanie chrípky u dospelých nad 40 rokov zvyšuje riziko infarktu myokardu až desaťkrát a riziko cievnej mozgovej príhody až osemkrát.
Kedy sa dať očkovať?
- Očkovanie sa odporúča v priebehu októbra až do konca novembra.
Je možné sa zaočkovať aj neskôr v závislosti od epidemiologickej situácie. Vytvorenie protilátok trvá totiž 2-3 týždne, preto je vhodné zabezpečiť si ochranu čím skôr. Účinnosť vakcín u zdravých ľudí do 65 rokov je 70-90%, u starších ľudí klesá.
V tejto sezóne sú dostupné štvorvalentné vakcíny a taktiež vakcína vo forme nosovej aerodisperzie určená pre deti od 24 mesiacov do 18 rokov.
Mám sa báť ochorenia po vakcíne?
Nie, ochorieť na chrípku z vakcíny nie je možné.
Štvorvalentná vakcína je neživá, obsahuje len neživú časť z vírusu chrípky, preto nie je možné nakaziť sa týmto vírusom. Ak aj pociťujeme nepríjemný pocit choroby po očkovaní, môže ísť o reakciu imunitného systému, ktorý rozpoznal “príkaz” vo vakcíne a začal tvoriť postupne protilátky. Prípadne sme sa mohli nakaziť ešte pred očkovaním alebo tesne po očkovaní. U niektorých jedincov sa môže stať, že imunita nezareaguje dostatočne a nevytvorí sa tak ochranný počet protilátok a človek sa nakazí. Nie je to však z vakcíny.
Ako mám postupovať
- Oslovte svojho všeobecného lekára so žiadosťou o očkovanie
- Informujte sa aj na očkovanie proti pneumokokom
- Zaočkujte sa v priebehu októbra až do konca novembra
- Vakcína je preplácaná zdravotnými poisťovňami
Viac informácií o očkovaní nájdete v sekcii Očkovanie na našej stránke https://tyzdenprevencie.sk/ockovanie/
Prekrytie horných dýchacích ciest
Odborníci odporúčajú v čase chrípkovej sezóny prekrytie dýchacích ciest. Hlavne v situáciách, ak sa človek nachádza v preplnených priestoroch, hromadnej doprave, v obchodoch. Ak sa aj my cítime, že na nás niečo “lezie” je vhodné, aby sme si nasadili rúško, čím môžeme znížiť aj nákazu iných ľudí.
Vitamíny
Svoju imunitu môžete okrem očkovania podporiť aj vitamínmi D,E,K,A a vitamínmi zo skupiny B. Doplnok stravy môžete zaradiť aj zinok. Vitamíny nájdete v zelenine ako paprika, kapusta, ale aj aj v citrusovom ovocí.
Inšpirácie na zdravé recepty nájdete aj na našej stránke https://tyzdenprevencie.sk/category/recepty/
Rady na zvládnutie chrípkovej sezóny
- Zaočkujte sa dostatočne skoro
- Ak sa cítite chorý, ostaňte doma a liečte sa. Chrípka je ochorenie, ktoré treba vyležať. Môžete užívať lieky na zníženie teploty a tlmenie bolesti hlavy a svalov.
- Dostatočne dbajte na hygiene rúk a tváre
- Dbajte na dostatočný odstup od iných ľudí, ak sa cítite chorý
- Vetrajte niekoľkokrát počas dňa
- Pravidelne dezinfikujte povrchy