Realita o cukrovke na Slovensku. Metabolický syndróm na Slovensku
Slovensko patrí spolu s krajinami strednej a východnej Európy medzi regióny s vysokým rizikom tzv. odvrátiteľných ochorení. Mnohé z nich, resp. riziko ich vzniku vplyvom spôsobu životného štýlu, sú výrazne bagatelizované ľuďmi.
Vysoká konzumácia ultraspracovaných potravín, pričastá konzumácia mäsových výrobkov, mäsa, sladkostí, sladených nápojov, alkoholu a naopak, nízka konzumácia zeleniny, strukovín a čistej vody – je slovenská norma.
Cukrovkári na Slovensku
Slovenská diabetologická spoločnosť zorganizovala v minulosti v rámci Národného diabetologického programu Ministerstva zdravotníctva SR projekt „Prevalencia diabetes mellitus na Slovensku“. Primárnym cieľom projektu bolo síce zistiť reálny počet diabetikov v dospelom veku, ale jeho súčasťou bolo aj mapovanie výskytu jednotlivých komponentov MS a ďalších rizikových faktorov ICHS na Slovensku. V rámci projektu bolo celkovo vyšetrených 1625 respondentov, z ktorých sa zhodnotilo 1517 v rámci kompletného súboru údajov, váženého podľa veku, pohlavia a krajov. Náhodne vybraní respondenti boli odosielaní na ďalšie vyšetrenie do 40 diabetologických centier, zriadených vo všetkých 8 krajoch a pokrývajúcich tým celé územie Slovenska.
Viete ako prebieha štúdia o cukrovke na Slovensku?
U respondentov sa v určených diabetologických centrách vykonali objektívne klinické vyšetrenia, zahŕňajúce:
- výšku
- telesnú hmotnosť s výpočtom BMI,
- obvod pásu v cm a
- tlak krvi (TK) podľa štandardných podmienok.
Odobrala sa 1 skúmavka s 5 ml venóznej krvi so stabilizátorom (fluorid) na vyšetrene glykémie a lipidogramu a odoslala kuriérnou službou do referenčného laboratória v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave v Ľubochni.
U respondentov sa štandardne vyšetrovala:
- hladina glykémie nalačno,
- TG,
- celkového a
- HDL-cholesterolu.
Respondenti, ktorí nemali doteraz potvrdený DM a ich glykémia nalačno dosiahla hodnoty 5,6 – 6,9 mmol/l, t.j. mali pozitívne kritérium pre HGN, boli pozvaní na vyšetrenie orálneho glukózového testu (oGTT).
Na porovnanie sa použili aj kritériá Medzinárodnej diabetologickej federácie (IDF) pre európsku populáciu:
- so základným kritériom abdominálnej obezity s obvodom pásu nad 94 cm u mužov a nad 80 cm u žien a ďalšími pozitívnymi 2 z nasledujúcich 4 kritérií:
- glykémia nalačno nad 5,6 mmol/l, alebo známy DM 2. typu,
- hladina TG nad 1,7 mmol/l,
- hladina HDL – cholesterolu pod 1,0 mmol/l u mužov a pod 1,3 mmol/l u žien a
- zvýšeného TK nad 130/85 mmHg
Toto je realita na Slovensku?
Porucha metabolizmu glukózy
Prevalencia MS na Slovensku podľa kritérií bola 20,1 %, pričom bola významne vyššia u žien 23,9 % oproti mužom 15,9 %. Výskyt MS sa zvyšoval s nárastom BMI.
Prevalencia hyperglykémie podľa kritérií (nad 6,1 mmol/l) bola v našej populácii 10,4 %, bez štatisticky významnému rozdielu medzi mužmi 10,3 % a ženami 10,6 %. Jej výskyt sa progresívne zvyšoval s vekom.
Prevalencia hyperglykémie bola významne vyššia v skupine s centrálnou obezitou 17,3 %, s celkovou nadhmotnosťou s BMI 27-29 kg/m2 15,4 % a obezitou s BMI nad 30 kg/m2 16,3 %.
Celková prevalencia DM na Slovensku bola 7,0 %, pričom v 5,3 % išlo o známy DM, 1,2 % o novozistený DM podľa ADA kritérií a 0,5 % o novozistený DM po vykonaní oGTT u respondentov s HGN. Prevalencia známeho a novozisteného DM podľa ADA kritérií bola iba nevýznamne vyššia u žien 7,2 % oproti mužom 5,9 %, progresívne sa zvyšovala s vekom. Výskyt DM bol významne vyšší u jedincov s celkovou 12,5 % a centrálnou 12,3 % obezitou.
Centrálna obezita
Centrálna obezita podľa kritérií sa u nás vyskytovala u 29,7 % jedincov a bola významne vyššia u žien 36,9 % oproti mužom 22,0 %. Je to ovplyvnené pravdepodobne rozdielnymi kritériami obvodu pásu pre obe pohlavia.
Prevalencia celkovej obezity s BMI nad 30 kg/m2 (20,4 %) sa v závislosti od pohlavia nelíšila a bola 20,6 % u mužov a 20,3 % u žien. V našej populácii parametre celkovej a centrálnej obezity úzko korelujú a jedinci s celkovou obezitou s BMI nad 30 kg/m2 majú zároveň centrálnu obezitu v 81 % (75 % mužov, 87 % žien) podľa kritérií a 93 % (92 % mužov, 94 % žien). Prevalencia centrálnej obezity sa zvyšovala s vekom a vyskytovala sa až u 55 % jedincov starších ako 60 rokov.
Prevalencia aterogénnej dyslipidémie
Prevalencia hypertriacylglycerolémie (HTG) nad 1,7 mmol/l u nás bola 25,4 % a bola významne vyššia u mužov (30,1 %) ako u žien (21,2 %). Progresívne sa zvyšovala s vekom, ale na rozdiel od iných komponentov MS výskyt HTG bol najnižší v skupine mužov so základným v porovnaní s vysokoškolským a stredoškolským vzdelaním. Podobne ženy so základným a stredoškolským vzdelaním mali oproti vysokoškolsky vzdelaným ženám nižšiu prevalenciu HTG.
Prevalencia HTG bola vyššia u jedincov s centrálnou obezitou (36,4 %) a v rovnakej miere u jedincov s nadhmotnosťou (36 %) a celkovou obezitou (34 %) v porovnaní s chudými jedincami s BMI pod 25 kg/m2 (14 %). Jej výskyt bol vyšší u chorých s DM (41 %) a HGN (48 %) v porovnaní s jedincami s normálnou homeostázou glukózy (20 %).
Máme problémy s cholesterolom – máme ho málo. Toho HDL.
Prevalencia nízkych hladín HDL podľa kritérií u nás bola prekvapivo veľmi vysoká – až 55,7 % (44,6 % mužov, 65,9 % žien).
Závislosť prevalencie nízkeho HDL od iných rizikových faktorov bola u oboch pohlaví rozdielna, pričom u mužov sa viac vyskytoval v skupine fajčiarov a paradoxne menej v skupine s HTG a HT.
U žien výskyt súvisel s celkovou a centrálnou obezitou, ako aj s prítomnosťou hyperglykémie podľa kritérií a celkovou prevalenciou DM a podobne ako u týchto komponentov MS bol najvyšší v skupine so základným vzdelaním.
Prevalencia zvýšených hodnôt tlaku krvi (TK) a hypertenzie (HT)
Prevalencia HT (TK nad 140/90) u nás bola 33,0 %, bez významných rozdielov medzi mužmi (33,9 %) a ženami (32,1 %).
Prevalencia zvýšených hodnôt TK podľa kritérií (nad 130/85) bola 43,8 % s významne vyšším výskytom u mužov (48,2 %) oproti ženám (39,9 %) a progresívnym nárastom v závislosti od veku až na hodnoty 74 % vo vekovej skupine nad 60 rokov.
U oboch pohlaví prevalencia zvýšených hodnôt TK, ako aj HT bola významne vyššia pri obezite, pričom jedinci s celkovou obezitou mali v 60 % HT a 72 % zvýšené hodnoty TK a s centrálnou obezitou podľa kritérií v 58 % HT a 70 % zvýšené hodnoty TK.
Aké sú závery o cukrovke na Slovensku voči EU?
Celková prevalencia MS (20 %) na Slovensku, ako krajine s vysokým výskytom ICHS, je porovnateľná s prevalenciou v európskej populácii v krajinách so stredným a nízkym rizikom jej výskytu.
Prevalencia jednotlivých komponentov MS však má v rámci európskej populácie svoje špecifiká.
- Prevalencia DM podobne ako v iných krajinách strednej a východnej Európy je na Slovensku vyššia, ako v krajinách západnej Európy a je porovnateľná s prevalenciou v stredozemných krajinách.
Naša populácia je tak vysoko riziková nielen z hľadiska kardiovaskulárnych ochorení, ale aj z hľadiska metabolických komplikácií MS.
Podľa našich výsledkov 1,7 % dospelej populácie Slovenska (t. j. odhadom 70 tis. ľudí) má DM, o ktorom ešte nevie a je potrebný dôsledný skríning, ktorý by tieto nové prípady odhalil a mohla sa tak zahájiť včasná liečba ochorenia. - Prevalencia nízkeho HDL cholesterolu na Slovensku ďaleko prevyšuje publikované údaje z iných európskych krajín a bude si vyžadovať podrobnejšiu analýzu a intenzívnejšie intervenčné postupy. Výsledky potvrdzujúce relatívne vysokú prevalenciu izolovaného nízkeho HDL už u najmladšej vekovej skupine naznačujú možnosť genetickej predispozície k dyslipidemickému fenotypu aj u našej populácie.
- Na západo-východnom gradiente výskytu ICHS sa môže podieľať aj vyššia prevalencia zvýšených hodnôt TK u nás a preto terapeutické ovplyvnenie HT podľa zásad medicíny založenej na dôkazoch by malo byť jedným z hlavných a kľúčových cieľov na zvrátenie tohto nepriaznivého stavu.
Zdroj: Interná medicína 2007, Peter Galajda, Marián Mokáň, Dana Prídavková, Viera Tomášková, Ľudovít Šutarík, Ľudmila Kručinská, Andrea Bukovská, Gabriela Rusnáková