Začali vám brušné ťažkosti? Neviete prečo sa vám zhoršila pleť? Pozorujete začervenanie, ktoré tam predtým nebolo?
Pravdepodobne za tým bude histamínová intolerancia.
Histamínová intolerancia vzniká následkom nerovnováhy medzi akumuláciou histamínu a kapacitou pre histamínovú degradáciu. Postihuje približne 1 % populácie, viac ako 80 % pacientov je v strednom veku. Najvýznamnejším enzýmom podieľajúcim sa na metabolizme histamínu je diaminooxidáza (DAO), ktorej znížená aktivita je jedným zo základných mechanizmov podmieňujúcich klinické prejavy histamínovej intolerancie. Stanovenie aktivity DAO je základom diagnostiky histamínovej intolerancie. Vzhľadom na pestrú symptomatológiu ochorenia a zmeny enzýmovej aktivity diaminooxidázy pri rôznych ochoreniach, nielen gastrointestinálneho traktu, môže dôjsť k chybnej interpretácii výsledkov a klinických prejavov.
Histamín zaraďujeme medzi tzv. autakoidy. Dnes je používaný na označenie telu vlastných látok, ktoré sa zúčastňujú na hormonálnych reakciách. Neoznačujeme ich priamo ako pravé hormóny, ale ako lokálne hormóny pretože pôsobia blízko svojho vzniku.
U koho sa histamínová intolerancia vyskytuje?
Tieto problémy môžu nastať buď po zvýšenej dostupnosti histamínu alebo zhoršenou histamínovou intoleranciou. Zvýšená dostupnosť histamínu môže sprevádzať krvácanie do gastrointestinálneho traktu, alergické ochorenia, črevnú dysmikróbiu alebo alergické ochorenia. Ohrození sú aj pacienti, ktorí trpia atopickým ekzémom alebo chronickou urtikáriou, nakoľko pri týchto chorobách je prítomné zvýšené uvoľňovanie histamínu pri pôsobení niektorej potravy. Histamín sa prirodzene vyskytuje aj vo viacerých potravinách a nápojoch a aj v nápojoch s obsahom alkoholu. Taktiež vieme, že tvorba histamínu je typická pre proces mikrobiálnej fermentácie, ale aj nežiaducej mikrobiálnej kontaminácie potravín.
Prejavy:
K rozvoju klinických príznakov dochádza po prekročení individuálnej tolerancie na histamín. Dokonca aj u zdravých ľudí dochádza po masívnom požití histamínu k vzniku bolestí hlavy a návalov horúčavy. Tento jav sa označuje ako scromboid poisoning. U jedincov senzitívnych na histamín však dochádza k rozvoju klinických príznakov aj po požití malého množstva, ktoré zdraví ľudia bežne tolerujú. Symptomatológia je multiorgánová, závislá od tvorby histamínových receptorov.
Diagnostika:
Ako prvé pátrame po symptómoch, ktoré by mali byť prítomné minimálne dve a na definitívne stanovenie by mali byť vylúčené ochorenia, pri ktorých dochádza k poruche metabolizmu histamínu a je skôr potvrdený problém pri konzumácii potravín.
Ako základne prejavy sa môžu považovať symptómy na rôznych systémoch tela:
-kardiovaskulárny systém: poruchy rytmu srdca, vysoký krvný tlak, palpitácie
-gastrointestinálny trakt: hnačka, vracanie, pocit nevoľnosti, bolesti brucha, flatulencia
-respiračný systém: nádcha, kýchanie, zúženie priedušiek až zástava dýchania
-maternica: silné bolesti pri menštruácii nazývané dysmenorea
-koža: začervenanie, svrbenie
-centrálny nervový systém: poruchy cirkadiánneho rytmu s poruchami spánku, poruchy vedomia, bolesti hlavy, závrate
Ako sa správne stravovať?
Základom je bezhistamínová diéta, pri ktorej vylučujeme jedlá a nápoje s vysokým obsahom histamínu a histamínoliberátov. Taktiež sa treba vyhýbať konzervovaným, fermentovaným a hotovým jedlám, ale preferovať skôr čerstvé potraviny. Potraviny na konzumáciu by sa mali skladovať v chladničke, predovšetkým mäso.
Histamínové liberátory | Potraviny s vysokým obsahom histamínu | Inhibítory enzýmu DAO |
Orechy- vlašské, kešu, arašidy Morské plody Jahody, citrusy, slivky, ríbezle, brusnice, čerešne, čučoriedky, broskyne, marhule Paradajky a paradajkové prípravky Fazuloviny a strukoviny Koreniny, škorica, kari, klinčeky Alkohol | Biele pečivo z čerstvých kvasníc, kysnuté pečivo, koláče, chlieb Údené mäsové prípravky, šunky, salámy, všetko skladované mäso, konzervované mäsové výrobky Zrejúce syry, kyslomliečne výrobky Špenát, baklažán, kokos, avokádo, kyslá kapusta, ryby Cukroviny, komerčne pripravované koláče, kandizované ovocie | Čokoláda, kakao, čierny čaj, zelený čaj, čaj maté, energetické nápoje |
Dôsledky nedodržiavania bezhistamínovej diéty:
Každý pacient môže mať iné prejavy, preto si uvedieme len zopár prípadov. Ako najčastejší sa uvádza prípad, kedy pacientka pociťovala silné kŕče až natoľko, že musela byť prevezená do nemocnice, kde jej dali lieky od bolesti. Ďalší pacienti pozorovali prejavy na koži začervenaniami a silným svrbením, zvýšený stres až nervozitu, dlhší menštruačný cyklus a silnejšie krvácanie, ba dokonca problémy so spánkom, pri ktorých muselo dochádzať k užívaniu liekov na spanie.
Zdroje:
https://www.amedi.sk/files/files/ped_2_16_kohutova.pdf
https://www.amedi.sk/files/files/gas42012_havlicekova.pdf
https://www.wikiskripta.eu/w/Histamin