Prečo vám chce lekár vziať krv?
Vyšetrenie krvného obrazu je základné vyšetrenie a dokáže často včas odhaliť množstvo ochorení. Nedostatok červených krviniek najčastejšie poukazuje na anémiu. Zvýšený počet leukocytov môže byť prejavom infekcie, ale aj ochorenia kostnej drene. Napríklad chronická myelocytová leukémia sa až v polovici prípadov zistí náhodne pri preventívnej prehliadke, alebo pri predoperačnom vyšetrení.
Lekári si v krvnom obraze všímajú množstvo parametrov. Z tých najdôležitejších sú to červené krvinky, biele krvinky a krvné doštičky.
Biele krvinky sú dôležité pri obrane organizmu. Príčinou ich nedostatku môže byť napríklad tvorba protilátok proti leukocytom, ale aj útlak zdravej krvotvorby pri akútnej leukémii. Vtedy sa v krvnom obraze nachádzajú patologické, blastické bunky. Zvýšený počet bielych krviniek býva u zdravých ľudí často reakciou na bakteriálnu alebo vírusovú infekciu, ktorá keď odznie, tak sa ich množstvo vráti do normálu. Ak počet bielych krviniek zostáva vysoký dlhší čas alebo hodnoty postupne stúpajú, môže byť prejavom ochorenia kostnej drene, napríklad aj chronickej leukémie.
Trombocyty spolu s faktormi zrážania krvi zastavujú krvácanie. Ich nedostatok sa prejavuje krvácaním do kože a slizníc, napríklad zvýšenou tvorbou modrín, časté je i krvácanie z nosa, z ďasien pri umývaní zubov, ale aj prítomnosť krvi v moči alebo stolici. Zvýšený počet trombocytov často signalizuje ochorenie kostnej drene a môže viesť k vzniku krvných zrazenín.
Červené krvinky sú zodpovedné za prenos kyslíka do tkanív a ich nedostatok sa prejavuje anémiou, ktorej sa ľudovo hovorí chudokrvnosť. Najčastejšou príčinou anémie je nedostatok železa, tento problém má až tretina ľudí na svete. Okrem toho však príčinou býva aj nedostatok iných stavebných látok, ako je vitamín B12 a kyselina listová. Anémia sa často vyvíja aj v dôsledku iných zdravotných problémov – metabolických ochorení, ochorení obličiek, aj pri užívaní niektorých liekov. Môže však vzniknúť aj pri pomalom krvácaní (napríklad z tráviaceho traktu). Týmto spôsobom môžeme stratiť tretinu až polovicu objemu krvi. U žien býva častou príčinou nadmerné menštruačné krvácanie alebo tehotenstvo. Kým ľahké stupne anémia prezrádza zimomravosť alebo únava, neskôr to môžu byť problémy so sústredením, bolesti hlavy alebo zadýchavanie sa. Pri ťažkej anémii sa môže objaviť až búšenie srdca a šelesty.
Príznaky anémie
- bledosť kože a viditeľných slizníc
- dýchavičnosť pri predtým bežne tolerovanej námahe
- zvýšená únava a spavosť
- búšenie srdca
- nízky tlak
- točenie hlavy a hučanie v ušiach
- niekedy aj bolesť na hrudníku