Potravinová alergia a potravinová intolerancia
Potravinová alergia alebo potravinová intolerancia?
- Prečo sa rozprávať o rozdiele medzi týmito dvoma ochoreniami?
- Potravinová alergia – vznik a prejavy
- Anafylaxia po jedle
- Potravinová intolerancia – vznik a prejavy
- Aké sú odporúčania pri potravinových alergiách a intoleranciách?
Potravinová alergia alebo potravinová intolerancia?
Prečo sa vôbec rozprávať o rozdiele medzi týmito dvoma ochoreniami?
Pojem „intolerancia“ sa v posledných rokoch často zneužíva na objasnenie veľkej skupiny porúch spojených s príjmom rôznych potravín. Samozrejme nie vždy je jednoduché rozpoznať či ide o potravinovú alergiu alebo intoleranciu.
Pred liečbou je dôležité správne určiť, ktorá diagnóza je príčinou vzniku príznakov. Nesprávna identifikácia môže viesť k nevhodným diétnym riešeniam so závažnými výživovými nedostatkami. Problémom je hlavne „samodiagnostikovanie“ ochorenia bez návštevy lekára, ktoré nevedie k lepšeniu zdravotných ťažkostí a zbytočne ekonomicky zaťažuje chorých.
Potravinová alergia
Potravinová alergia je imunitne sprostredkovaná reakcia na prijaté jedlo. Alergia vznikne spravidla po opakovanom príjme alergénu (väčšinou bielkovinovej povahy), kedy sa začnú v tele tvoriť protilátky IgE. Existujú však aj potravinové alergie, pri ktorých sa netvoria protilátky, napríklad celiakia, o ktorej si môžete prečítať viac – Celiakia.
Tráviaci systém je častým miesto, kde dochádza k precitlivenosti na potraviny. Najčastejšie sa alergická reakcia vyskytuje v ústach alebo v žalúdku a črevách. Na rozdiel od potravinových intolerancii, pri alergii stačí na vyvolanie reakcie aj veľmi malé množstvo alergénu.
Prejavy potravinovej alergie v ústach (do niekoľko minút od požitia):
- Pocit svrbenia, brnenia v ústach
- Začervenanie v okolí úst
- Opuch pier a sliznice úst
Prejavy potravinovej alergie v žalúdku a črevách (minúty až hodiny od požitia):
- Nevoľnosť až vracanie
- Bolesti, kŕče brucha
- Vodnaté hnačky
Anafylaxia je závažná alergická reakcia s rýchlym nástupom a môže byť život ohrozujúca. V princípe sa môže objaviť po konzumácii akejkoľvek potraviny, ale najčastejšie sa objavuje po konzumácii orechov, mlieka, vajec, rýb a morských plodov, pšenici a sóji.
Prejavy anafylaxie (minúty až hodiny od požitia):
- Závraty, slabosť, nevoľnosť
- Vysoký tep a nízky krvný tlak
- Problémy s dýchaním, zúženie dýchacích ciest
- Strata vedomia
Pri podozrení na alergické reakcie po konzumácii určitého jedla je potrebné navštíviť alergológa, ktorý potvrdí alebo vyvráti alergiu na konkrétne potraviny.
Odporúčania pri potravinových alergiách:
- Vylúčenie alergénu zo stravy – nastavenie vhodnej diéty
- Pri akútnych stanoch (anafylaxii) je potrebná rýchla liečba injekciou adrenalínu, prípadne po poučení samoliečba antihistaminikami a glukokortikoidmi na zmiernenie reakcie
- Odborné sledovanie zdravotného stavu alergológom a diétológom (hlavne detí s alergiou na hlavné zložky potravy – mlieko, lepok)
Potravinová intolerancia
Nealergické potravinové reakcie alebo tiež potravinová precitlivenosť je reakcia na konzumované jedlo bez imunitnej odpovede. Príčina a mechanizmus vzniku potravinových intolerancii sa líši. Avšak niektoré potravinové intolerancie nie je možné v súčasnosti vysvetliť.
Pri potravinových intoleranciách sa vo všeobecnosti najčastejšie objavujú ťažkosti s tráviacim systémom. Pri porovnaní s potravinovou alergiou má množstvo prijatej stravy priamy vplyv na závažnosť príznakov.
Prejavy potravinovej intolerancie:
- Bolesť brucha
- Nadúvanie, plynatosť
- Napnutie brušnej dutiny
- Hnačka
Odporúčania pri potravinových intoleranciách:
- Striedmosť v konzumácii potravín, ktoré vyvolávajú ťažkosti, prípadne úplne vylúčiť ich kontumáciu a zaviesť efektívne diétne režimy
- Ak je potrebné, vhodne nahradiť vitamíny a minerály, ktorých je nedostatok, kvôli vysadeniu potraviny
- Pravidelné sledovanie tolerancie jednotlivých potravín, či nedošlo s zvýšeniu alebo zníženiu tolerancie
Prečítajte si tiež: Trvalé zmeny vplyvom nedostatku estrogénu,