Nezabudnite ísť na mamografiu
Slovensko je na popredných priečkach v úmrtnosti na karcinóm prsníka, ktorý sa vyskytuje u čoraz mladších žien medzi 30. a 50. rokom života. V porovnaní so staršími ženami majú ženy mladšie ako 45 rokov agresívnejšie a väčšie nádory, často aj s metastázami do lymfatických uzlín. Riziko ochorenia na rakovinu prsníka ale rastie s vekom, výrazne okolo 50. roku života.
Ako jeden z dôvodov vysokého výskytu ochorenia sa uvádza západný životný štýl, to znamená sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu, nezdravý spôsob stravovania, vyšší vek v čase prvej gravidity, nižší počet pôrodov či znečistené ovzdušie.
Mamografia je najúčinnejšou metódou zisťovania rakoviny prsníka v počiatočnom štádiu. Pri tomto vyšetrení sa vnútorné tkanivo a prsná žľaza zobrazí pomocou mäkkého röntgenového žiarenia a odhaliť drobné – len niekoľko milimetrové ložiská rakoviny, ktoré veľkosťou pripomínať malý hrášok. To je o tri až päť rokov skôr, než by ste si ju mohli nahmatať pri samovyšetrení, teda prv, než sa mohli vytvoriť metastázy. V takom prípade je môžete podstúpiť operáciu zachovávajúcu prsník a často netreba ani chemoterapiu. Miera prežívania je v takých prípadoch na úrovni 98 percent.
Na mamografické vyšetrenie sa môžete dostať dvomi spôsobmi, buď vás na bežné preventívne vyšetrenie v rámci každoročnej prehliadky raz za 2 roky pošle po 40-tke gynekológ, alebo po 50-tke dostanete pozvánku na preventívnu skríningovú mamografiu od zdravotnej poisťovne na skríningové mamografické pracovisko.
Mamografický skríning aktívne vyhľadáva a zbiera dáta o prípadoch ochorenia v širokej populácii mimo preventívnych prehliadok od roku 2019. V Európskej únii s výnimkou Slovenska, kde sa organizovaný mamografický skríning vykonáva niekoľko desaťročí, sa zistilo, že u vyšetrených žien medzi 50. a 69. rokom sa znížila úmrtnosť na rakovinu prsníka o 35 percent. Avšak na to, aby bol skríning efektívny, musí byť dosiahnutá účasť aspoň 70 percent. A kým napríklad v severských krajinách presahuje miera účasti na skríningu až 90 percent, u nás je to zatiaľ len niečo vyše 30 percent.
Oplatí sa vedieť pred mamografiou
- Ak máte v rodine ženu s rakovinou prsníka (z matkinej strany), máte nárok na mamografické vyšetrenie každý rok, rovnako ak užívate hormonálnu antikoncepciu a v prechode hormonálnu substitučnú liečbu
- Mamografické vyšetrenie sa odporúča od 1. dňa menštruácie do 10. až 11. dňa menštruačného cyklu. Ak máte nepravidelný cyklus, upresníte termín podľa nástupu menštruácie priamo na pracovisku.
- V deň vyšetrenia sa odporúča nepoužívať kozmetické prípravky do podpazušia a na prsia, lebo môžu znehodnotiť výsledok.
- Ak vám pred tým mamografiu urobili na inom pracovisku, mamografické snímky si môžete vyžiadať a priniesť so sebou, aby sa nálezy mohli porovnať.
- Kým nedosiahnete 40 rokov, ste tehotná alebo dojčíte, budú podstúpite miesto mamografického vyšetrenie sonografické.
Rakovina nemusí vyzerať len ako hrčka
Samovyšetrovanie stále zostáva dôležitou doplnkovou aktivitou v rámci prevencie, pretože môže upozorniť na intervalové rýchlorastúce nádory, ktoré sa môžu vyskytnúť v období medzi dvoma mamografickými vyšetreniami.
Rakovina sa najčastejšie prejaví ako hrčka alebo stuhnutie prsníka. Môže to však byť aj výtok, zmena na koži, alebo sa jeden prsník nehýbe tak ako druhý.
Ak máte pocit, že niečo nie je v poriadku, zájdite za svojím gynekológom.
Tip poisťovne
Zabúdate na preventívne prehliadky u gynekológa?
Najlepší spôsob, ako nezabudnúť, je každý rok chodievať v tom istom čase. Dobrým trikom je výročie narodenia vášho dieťaťa. To vám automaticky pripomenie, že sa máte objednať ku gynekológovi. Po 40-tke vás raz za 2 roky pošle na mamografiu.