Lepšie neskôr ako nikdy! Začnite s prevenciou bez ohľadu na všetko! Čím skôr, tým lepšie!
Najúčinnejšie prevencia začína pred naším vlastným počatím…
Nerozumiete? Čítajte ďalej…
Ak mame byť dosledni, o prevencii kardiovaskularnych ochoreni treba uvažovať ešte pred počatim. Ak je to len trochu možne, prečo novy život neprivitať v čo najlepšich podmienkach. Naše predstavy o dokonalosti sa možu značne lišiť od reality a napriek tomu konečny vysledok može byť uplne iny, ako sme predpokladali. Je to dokaz, že toho, čo nevieme a nepozname, je ešte stale veľmi veľa. Napriek tomu nas to nema odradiť, ale skor motivovať k tomu, aby sme sa snažili všetko, čo prešlo previerkou času ako najprisnejšim kriteriom pravdy, dodržať.
Rozprávka o 3 grošoch
Kde a za akych podmienok by mal vzniknuť novy život, dava jasnu odpoveď slovenska ľudova rozpravka O troch grošoch. Hovori sa v nej, ako chudobny človek za svoju namahavu pracu dostaval na deň len tri groše. Jeden z nich vracal svojmu staručkemu, nevladnemu otcovi, lebo ho vychoval, druhy požičiaval malemu synkovi, aby mu ho raz vratil, až zostarne, a len z tretieho groša žil sam.
Sotva najdeme krajši priklad toho, čo sa nazyva harmonicka rodina. A kde inde ako v harmonickej rodine možeme najsť lepšie podmienky na vznik života.
Tu nerozhoduje vyška konta, ale vzťahy, a spomedzi vzťahov ten najcennejši, a tym je vzajomna laska a ucta. Do takejto rodiny sa najlepšie rodinovy život, tu vyrasta a do takejto rodiny sa aj po rokoch najradšej vracia. Pocit bezpečia nevytvoria nepriestrelne skla, bezpečnostne dvere ani kamerove systemy a dotykove senzory, ale laskyplne objatie mamy a otca, laskave slovo a pohladenie starych rodičov.
Skutočna laska je nesebecka, nedopusti, aby niekto fajčil v pritomnosti rodiaceho sa života, hlavne samotna nastavajuca matka, veď koncentracia škodlivin tabakoveho dymu je najvyššia prave v krvnom obehu plodu, zavažne prevyšujuca hodnoty u samotnej matky.
K najtoxickejšim zložkam patri klasicky atribut nedokonaleho horenia, oxid uhoľnaty CO, ktory sa s 300-nasobne vyššou afinitou (v porovnani s kyslikom) viaže na farbivo červenych krviniek hemoglobin, vznika tak zlučenina COHb (karboxyhemoglobin), ktora znamena, že určite množstvo červenych krviniek je z transportu kyslika uplne vyradene. Organizmus fajčiarky a najma nenarodene dieťa trpia hypoxiou, nedostatkom kyslika, stavom veľmi podobnym anemiam, hoci červenych krviniek je dostatok. Porovnateľny je stav horolezcov v Himalajach v nadmorskych vyškach nad 6 000 m. Keď sa stavy hypoxie vinou fajčenia periodicky opakuju, vysledkom može byť hypotrofický novorodenec, ktory napriek donoseniu ma nizku porodnu hmotnosť, menši obvod hlavičky, kratšie končatiny.
Takito novorodenci predisponuju na to, že v dospelosti sa u nich častejšie vyskytuje cukrovka a vysoky krvny tlak. Fajčenie marihuany je v tomto smere uplne rovnocenne, ide o podobne nedokonale horenie, navyše pristupuje vyrazne vyšši podiel rakovinotvornych latok a učinky samotnej drogy na vyvijajuci sa nezrely mozog plodu. Nemožno nespomenuť, že marihuana ma schopnosť manifestovať priznaky dovtedy latentnej schizofrenie. Sotva si možeme predstaviť horši začiatok života sposobeny nezodpovednosťou vlastnych rodičov. Ostatne drogy možu zapričiniť, že napr. dieťa heroinistky sa už rodi ako drogovo zavisle, neraz s ťažkymi abstinenčnymi priznakmi. Nemožno nespomenuť alkohol.
Je alkohol liek alebo jed?
Večna dilema, či je alkohol liek, alebo jed, je v pripade začinajuceho života jednoznačne vyriešena.