Desivá dvojica: celiakia a cukrovka
Celiakia ako pridružené ochorenie ku cukrovke 1. typu
Celiakia a diabetes mellitus 1. typu patria medzi choroby s autoimunitnou patogenézou a obe sa môžu vyskytovať spoločne u jedného pacienta ako tzv. asociované ochorenia.
Častá dvojica: celiakia a DM1. Ale iba v Európe!
Celiakia s diabetes mellitus 1. typu (DM1) patrí k najčastejšie sa vyskytujúcim pridruženým, autoimunitne podmieneným chorobám hneď po tyreopatiách.
Vzájomný vzťah medzi cukrovkou 1. typu a celiakiou je známy vyše 40 rokov.
V odbornej literatúre sa po prvýkrát v roku 1962 opísali konkrétne prípady diabetikov 1. typu s príznakmi celiakie. Postupne sa zistilo, že spoločný výskyt diabetes mellitus 1. typu a celiakie nie je vôbec náhodný.
V európskej populácii sa vyskytuje 10-krát častejšie ako v ostatnej populácii.
Rozdielny výskyt v jednotlivých krajinách je pravdepodobne následkom:
- rôznych environmentálnych vplyvov,
- typov vírusových infekcií,
- diétnych zvyklostí a
- genetických faktorov.
Navyše sa ukazuje, že výskyt celiakie pri diabete 1. typu stúpa s dĺžkou trvania cukrovky.
Súčasný výskyt celiakie a DM 1. typu svedčí o ich spoločných genetických a imunogenetických aspektoch. Predpokladá sa, že ide o rovnaký patogenetický mechanizmus poškodenia tkanív.
Kedy majte podozrenie na celiakiu, ak máte DM1?
Celiakia sa zriedka vyskytuje pred diagnózou diabetu. Vo väčšine prípadov je celiakia diagnostikovaná až po kratšom alebo dlhšom období od manifestácie cukrovky.
Na prítomnosť celiakie s DM treba myslieť:
- pri známkach malabsorpčného syndrómu,
- opakovaných bolestiach brucha,
- miernej anémii,
- retardácii rastu do výšky u detí a
- deficitu hmotnosti u detí,
- oneskorenej puberte u detí
- a pri ťažkostiach s dosiahnutím dobrej kompenzácie diabetu,
- ale aj s ťažko vysvetliteľnými, opakovanými hypoglykémiami.
Často však celiakia prebieha ako „tichá“ forma.
Dôležitý je preto dlhodobý opakovaný skríning s vyšetrovaním protilátok proti gliadínu, endomýziu a najmä proti tkaninovej transglutamináze, najmä u všetkých detí s DM 1. typ, s frekvenciou raz ročne.
U pacientov s potvrdenou celiakiou je nevyhnutné zavedenie bezlepkovej diéty. Kombinácia diabetickej a bezlepkovej diéty v praktickom živote je často veľmi problematická a ťažká.
Cieľom tejto kombinovanej liečby je:
- zaistenie optimálneho rastu a vývoja
- odstránenie hypoglykémie a všetkých výskytov hyperglykémií
- dosiahnutie dobrej kompenzácie,
- redukcia výskytu neskorých diabetických komplikácií
- zníženie rizika neskorých črevných malignít
Ako sa stravovať pri cukrovke s celiakiou?
Liečba oboch asociovaných ochorení spočíva na 2 pilieroch.
Je to strava a podávanie inzulínu.
Diéta je striktne bezlepková a navyše treba regulovať obsah a zloženie sacharidov. Vytvoriť špeciálnu diétu pre pacientov s celiakiou a diabetom môže byť problematické. Na zostavenie diabetickej bezlepkovej stravy je zväčša potrebná spolupráca pacienta s odborníkom na výživu (nutricionistom), ktorý má prax v zostavovaní oboch diét.
Úlohu zohráva aj ľudský faktor, pretože zabezpečiť dodržiavanie bezlepkovej diéty pacientmi s diabetom je zložitejšie ako v prípade ľudí, ktorí majú celiakiu „iba“ ako samostatné ochorenie. Súvisí to aj so spoluprácou pacienta, ktorý sa musí vyrovnať s dvoma chronickými ochoreniami, ktoré si vyžadujú špeciálnu dietetickú starostlivosť.
- Kým pacientom s diabetom sa odporúča znížiť príjem jednoduchých sacharidov a uprednostňovať zložené sacharidy (vzhľadom na ich priaznivejší glykemický index), pre pacientov s celiakiou nie sú vždy vhodné, lebo sú zväčša bohaté na glutén.
- Príjem živočíšnych bielkovín a tukov je v oboch diétach rovnaký, no treba naplniť zásady racionálnej výživy.
- Znížený príjem vlákniny pri znížení množstva cereálnych výrobkov (napr. grahamové pečivo) sa musí nahradiť zvýšeným príjmom zeleniny a v menšej miere aj ovocia.
Z praktických skúseností vyplýva, že s dodržiavaním diétnych opatrení to majú ľahšie tí, ktorí majú lepšiu motiváciu. Sú to chorí s klinickými prejavmi celiakie. Spolupráca pacientov s ľahkými alebo žiadnymi symptómami je zložitejšia, tí zväčša bezlepkovú diétu nedodržiavajú.
Väčšina autorov uvádza, že 30-40 % pacientov s DM a celiakiou bezlepkovú diétu nedodržiava.
Po začatí bezlepkovej diéty sa vyrovnajú koncentrácie glykémií počas dňa a zlepší sa metabolická kompenzácia, čím poklesne i neskorší výskyt mikrovaskulárnych a neurologických komplikácií. Liečbou celiakie sa pozitívne ovplyvňuje aj výskyt redších, hnačkovitých až vodnatých stolíc, ktoré sa väčšinou dávajú do súvisu s diabetom. Ak mal pacient tráviace ťažkosti, zlepšia sa obyčajne už po 2 až 3 týždňoch od začatia dodržiavania bezlepkovej diéty. Zlepšenie metabolickej kontroly diabetu po začatí bezlepkovej diéty však nenastáva bezprostredne, ale v priemere až po šiestich mesiacoch.
Zdroj: MUDr. Magdaléna Pašková, časopis Pediatria 4/2009