Čo vám spôsobí stres?
Vnímanie stresu a jeho ovplyvnenie u pacientov liečených pre hypertenziu a metabolický syndróm
Do štúdie, ktorá sa venovala skúmaniu vzťahu hypertenzie, stresu a metabolického syndrómu, bolo zapojených 1079 pacientov liečených na artériovú hypertenziu a metabolický syndróm. Hlavným cieľom bolo zistiť vnímanie stresu pacientov, ktorí sú liečení na vysoký tlak.
Kľúčové slová: vysoký tlak, vnímanie stresu, hyperaktivita sympatika, metabolický syndróm
Ako súvisí nervový systém – stres a vysoký krvný tlak?
Je známe, že so zvyšujúcou sa hodnotou BMI sa zvyšuje aj početnosť sálv v sympatikových nervoch priamo meraných pomocou mikroneurografie. Pacienti liečení pre hypertenziu a metabolický syndróm majú zvýšenú aktivitu sympatika pre obe ochorenia.
Sympatikus sa neformálne nazýva aj „nervom života“ a spolu s parasympatikusom tvorí vegetatívny nervový systém. Väčšina vnútorných orgánov je ovládaná oboma systémami, pričom zvyčajne vyvolávajú vzájomne opačné účinky a tak jemne regulujú orgánovú činnosť.
Ste ohrození?
Zvýšená sympatiková aktivita je imanentne zviazaná s artériovou hypertenziou. Preto u týchto pacientov možno pozorovať zvýšenú frekvenciu srdca, pri ťažkej obezite až inak nevysvetliteľnú tachykardiu. Dá sa očakávať, že títo pacienti budú aj intenzívnejšie vnímať stresové situácie, resp. stres u nich vyvolá silnejšie prejavy ako u osôb bez zvýšenej sympatikovej aktivity.
Štúdia hodnotila vnímanie stresu u ľudí s vysokým krvným tlakom, ktorý zároveň mali metabolický syndróm a boli liečení konkrétnym liekom. Predpokladalo sa, že znížená sympatiková aktivita priaznivo ovplyvní subjektívne pocity vznikajúce v stresových situáciách.
Kritériá štúdia:
- Vek pacientov nad 18 rokov
- Vysoký tlak u pacientov
- Nadhmotnosť
- Brušná obezita
- (tieto konkrétne znaky metabolického syndrómu)
Antidepresíva, tehotenstvo, dojčenie a závažná nedostatočnosť obličiek boli kontraindikáciami.
Čo sa hodnotilo?
Hodnotil sa:
- systolický a diastolický TK (mmHg),
- srdcová frekvencia,
- hmotnosť,
- obvod pása,
- BMI a
- kvalita života (kompliancia pri liečbe),
- stratifikácia rizikových faktorov hypertenzie (podľa ESH),
- dotazník na psychické a telesné príznaky stresu – na začiatku a pri ukončení programu
- záznamník TK počas celého priebehu vedeckého programu
Vari žiadny z lekárov nepochybuje o kľúčovej úlohe zvýšenej aktivity sympatikového nervového systému v patogenéze hypertenzie. U mnohých pacientov s vysokým krvným tlakom si klinik všimne prejavy tejto hyperaktivity na spôsobe ich správania, na ich reakciách pri vyšetrovaní i z anamnestických údajov pacientov.
U obéznych pacientov s metabolickým syndrómom je sympatiková aktivita ešte viac zvýšená, čo je dôsledkom pôsobenia:
- hyperinzulinémie,
- zvýšených hladín leptínu,
- angiotenzínu,
- voľných mastných kyselín a, naopak,
- absenciou ochranných účinkov adiponektínu.
Stres plodí stres… a čo ešte?
Ako ukázali naše výsledky, títo pacienti majú aj pocit nadmerného stresu, veď podľa dotazníka to bolo až u 69 % pacientov.
Stres samotný môže byť príčinou zvýšenej sympatikovej aktivity, a tým aj zvýšenia TK, najmä keď ide o fázu zachovania stavu, útok alebo útek spojený s hostilitou (nepriateľstvo), so snahou o udržanie dominancie, s agresivitou.
Hostilita „spúšťa“ nezdravé správanie:
fajčenie,
pitie alkoholických nápojov a kávy,
prejedanie sa.
Aké sú všeobecné ukazovatele stresu u ľudí?
Najčastejšie sa vyskytujú prejavy ako:
- zvýšená dráždivosť,
- popudlivosť,
- hnev,
- únava,
- precitlivenosť,
- poruchy spánku,
- znížený záujem o sex,
- depresia,
- vyhorenie,
- chronická únava.
Je príznačné pre stav nášho zdravotníctva, že s týmito prejavmi sa stotožňovali aj praktickí lekári, ktorí sa zúčastnili na programe a uvedené príznaky pozorovali nielen na svojich pacientoch, ale aj na sebe počas ordinačných hodín.
V rámci prevencie kardiovaskulárnych ochorení, ovplyvnenia zvýšeného tlaku krvi zmenou životného štýlu sa osvedčili programy na zvládanie stresu.
Zahrňujú zmeny myslenia, správania a ovplyvnenie emócií (tzv. racionálno-emotívna a kognitívno-behaviorálna terapia) spolu s vedome riadeným dýchaním. Bohužiaľ, tieto programy sa v našej klinickej praxi v potrebnej miere zatiaľ nepresadili.
Myšlienky a vysoký krvný tlak
Myšlienky, že emócie sú zviazané so vznikom a priebehom hypertenzie a koronárnej choroby srdca, nie sú nové.
Už William Harvey, anglický lekár žijúci v rokoch 1578 – 1657, napísal, že „mentálne poruchy provokujú bolesť, priveľká radosť, nádej alebo úzkosť sa prenášajú k srdcu, kde ovplyvňujú jeho frekvenciu a konzistenciu“.
Dá sa očakávať, že v manažmente hypertenzie nastane posun od merania krvného tlaku v pokojových podmienkach k meraniu tlaku počas emočnej záťaže, k tzv. epizodickej hypertenzii.
Zdroj: Interná medicína 2012, doc. MUDr. Štefan Farský