Čo je to jesť „všetko s mierou“?
Najviac sa stretávame s absolútnym démonizovaním cukru. Sú zástancovia, ktorí úplne vylučujú akékoľvek cukry, vrátane aj tých, ktoré sú obsiahnuté v komplexnej forme napríklad v strukovinách, ryži, koreňovej zelenine. Ďalej aj tých cukrov, ktoré voláme mliečne (laktóza) a sú obsiahnuté aj v mliečnych výrobkoch bez pridaných cukrov a sladidiel. Na druhej strane sú potom zase tí, ktorí – niekedy z nevedomosti a niekedy z frustrácie z toľkých stravovacích trendov dnešnej doby – rezignujú a jedia krížom krážom bez ohľadu na to, že sú naozaj aj také druhy cukrov, ktoré nám ničia zdravie a skracujú život.
Démonizovanie cukru
Ani jeden z týchto prístupov nie je dobrý. V prvom prípade sa oberáme o veľké množstvo potešenia z rôznorodých chutí ako aj o rôzne živiny, ktoré všetky tie potraviny obsahujú. Okrem toho, že takéto stravovanie môže byť obmedzujúce, môže byť z dlhodobého hľadiska aj rizikové pre zdravie. No a čo ten druhý prípad? Ten je snáď ešte horší. Minimálne má oveľa rýchlejší spád a dopad na zdravie, energiu, náladu. V neposlednom rade má závažné dôsledky na zdravie.
Jesť všetko nemôže predsa znamenať jesť aj „odpad“. Mnohé stravovacie trendy – známe najmä medzi športovcami – sú založené na tom, že sa niekoľko dní alebo týždňov človek obmedzuje takpovediac na brokolicu, kuracie mäso na vode a ryžu, a následne – väčšinou po súťaži – je zrazu povolené všetko. Vtedy prichádza obdobie nekontrolovaného vyjedania hranolčekov, pizze, hamburgerov, koláčikov, cukríčkov….. lebo „jesť všetko“ sa preklopí na jesť úplne všetko bez rozumu, a veľakrát to znamená jesť IBA junk food bez skutočných živín. Snažme sa jesť na 80 % reálne nespracované jedlo a len zvyšných 20 % maximálne venujte „junku“.
Stravovanie jesť všetko má svoje pravidlá hlavne preto, lebo dnes máme OBROVSKÝ VÝBER PRODUKTOV, ktoré voláme jedlo…. Jesť v ale musíme vyberať z tých skutočných jedál, ktoré nie sú priemyselne spracované. Všetko, čo nespôsobuje telu tráviace ťažkosti, zápaly a neduhy. Všetko – aj slané – aj sladké potraviny, aj koreniny, aj bylinky, aj maškrty. a dajme si aj „cheat day“ …. Jesť „všetko“ s najväčšou možnou úctou k vlastnému telu a k pokoju duše.
Nemajte výčitky svedomia, keď zhrešíte kúskom koláča, torty alebo miskou čipsov v kine!
… pokiaľ to nerobíte denne…
Jesť všetko nás väčšinou nesprávne sprevádza od detstva, nesprávny výklad nás prenasleduje z generácie na generáciu. Dovoľte úryvok z knihy Nesladím:
Koľkokrát „trocha“ nezaškodí?
Je veľmi zlé, keď k postoju „trocha ti neuškodí“ učia naše deti, napriek nášmu nesúhlasu, ich staré mamy, učitelia v škôlke a škole a vlastne aj systém a normy riadiace stravovanie detí v našej krajine. V aktuálnej podobe je to takmer „donquijotský“ boj s veternými mlynmi.
Cukor predstavuje najväčšie riziko práve pre naše deti, u ktorých sa môže závislosť od cukru vyvinúť už v ranom štádiu detstva. Čo začína ako nevinné odmeňovanie pri rozbitom kolienku, za dobrú známku alebo pri utíšení dieťaťa v supermarkete, môže vyústiť aj do spomínanej závislosti alebo zdravotných ťažkostí. Zavádzajúcim môžu byť i reklamy, ktoré propagujú rozličné cukrovinky, a to najmä v čase, keď vysielanie sledujú zväčša deti. Často práve zástupcovia cukrovinkárskeho priemyslu vystupujú ako experti na zdravú výživu a tvária sa, že sú plnohodnotnými partnermi detských klubov, škôl či iných inštitúcií, ktoré sa podieľajú na programoch pre znižovanie detskej obezity. Okrem obezity sa pri nadmernej konzumácii cukru však môžu vyvinúť aj rôzne psychické choroby a poruchy ako napríklad:
- ADD/ADHD – je to porucha pozornosti (ADD) aporucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), ktorá je dnes diagnostikovaná u 5 % detí a mladistvých vo veku od 3 do 17 rokov. Ide o poruchy vznikajúce v centrálnej nervovej sústave, ktorých výsledkom je chybné odovzdávanie informácií medzi nervovými bunkami – podstatnú rolu tu zohráva dopamín. Deti trpiace týmito poruchami majú zníženú hladinu dopamínu, preto dochádza k zhoršeniu výmeny informácií. Medzi najdôležitejšie symptómy patria napríklad: nepozornosť, zábudlivosť, chýbajúce sebavedomie, emocionálne výkyvy, poruchy spánku a zaspávania, chaotické správanie, impulzívnosť a iné.
- Výkyvy nálad – je všeobecne známe, že deti majú citlivý nervový systém, preto najmä pri konzumácii cukru často dochádza kzmenám nálad. Niektoré deti môžu byť dokonca agresívne alebo hašterivé. Štúdie dokazujú, že deti, ktoré pili nadmerné množstvo sladkých nealkoholických nápojov, boli často hyperaktívne alebo mali problémy s koncentráciou.
Podľa združenia zaoberajúceho sa príčinami, dieťa dostáva:
- maškrtu v škole od spolužiakov, keď oslavujú meniny či narodeniny,
- maškrtu ako „odmenu“ od učiteľov,
- dokonca cukrík či lízanku ulekára! Za pekné správanie.
- sladkosť od rodičov za vhodné správanie,
- sladkosť ako prísľub,
- sladkosť, keď bude poslúchať.
Prvé, čo dávajú dieťaťu do rúk… na návšteve, je lízanka, keksík alebo cukrík,
- na výlete či pikniku, je sladká malinovka, džúsik akeksí
A dokonca vďaka súčasnému systému a normám v predškolských a školských zariadeniach… viackrát do týždňa sladký obed v jedálni.
- Pitný režim mnohokrát čistú vodu nepozná!
Tá je nahradená osladeným čajom alebo sirupovou vodou (Mysliac si, že medom osladený čaj a doma vyrobený bazový sirup je dobrý!!! Nie, nie sú!).
Toto je bežný deň nielen väčšiny detí, ale aj väčšiny dospelých ľudí. My, dospelí, si k tomu ešte pridáme tri či štyri kávy „len“ s jedným cukrom denne a „len“ s jedným karamelovým keksíkom ku každej káve. Veď iba trocha. Toľko treba. Bolo by zbytočné rátať počet lyžičiek cukru na deň… Prijmeme ho veľmi veľa a čo je ešte horšie, takýmto správaním sme vzorom pre naše deti – vedieme ich k rovnakým zlým návykom a vychovávame a učíme ich k závislosti od sladkého.
(koniec úryvku)
Oklamú vás – keď neviete….
„… a neznalosť neospravedlňuje. Minimálne ho neospravedlní naše dlhodobé zdravie.“
Niekoľko smerov stravovania tejto doby tvrdí, že „nepoužíva resp. vynecháva“ cukor. Na svoje výrobky si s obľubou dávajú štítok bez pridaného cukru. Väčšina týchto produktov neobsahuje pridaný rafinovaný cukor. Mnohí promujú svoje výrobky, že sú bez bieleho cukru, ale obsahujú trstinový, hnedý alebo surový cukor, alebo iné jeho náhrady. Nenechajte sa oklamať. A kedy je biely cukor tá lepšia voľba?
Je niečo horšie ako je biely cukor?
….je. Je to pridaná fruktóza – pridaný ovocný cukor.
Ďalším extrémom je, keď nájdete bezcukrový recept alebo produkt, ktorý obsahuje veľké množstvo sladidla iného typu, prevažne fruktózového, sirupy, agáve, med, alkoholové cukry – polyoly. Toto všetko sa deje na jednom princípe, a to, aby človek jedol sladkosti v akejkoľvek podobe a vo veľkom množstve.
Rady, ako maškrtiť čo najzdravšie:
- Pripravujte si koláče atorty sami a tým presne viete, čo jete, čo do koláča dávate
- Na internete si viete nájsť aj zdravšie alternatív maškŕt – vyskúšajte zčasu na čas aj také, ktoré obsahujú viac bielkovín alebo ktoré nie sú veľmi tučné
- Nezakazujte si sladkosti. Riaďte ich.
- Zvoľte si pravidlo, ktoré budete vedieť dodržiavať – napríklad:
- nejedzte sladkosti na úkor denného príjmu bielkovín avlákniny alebo
- dbajte na to, aby sa kaloricky zmestili sladkosti do denného príjmu… alebo
- ak si doprajete veľmi bohatý cheat day – hýbte sa viac,
- alebo si vytvorte kalorický deficit počas viacerých dní.