Kŕčové žily treba riešiť
Ak ich mala vaša mama, ste žena, máte už po päťdesiatke, aj nejaké tie centimetre výšky, je veľmi pravdepodobné, že sa s nimi v priebehu života stretnete.
Kŕče v nohách, opúchanie v oblasti členkov a lýtok, ťahanie či tŕpnutie, alebo pocit ťažkých nôh. Problémy so žilami spočiatku nemusia byť vôbec vidieť. Príznaky sa postupom času ale zhoršujú, a to i pri dlhodobom sedení a státí, či v letných mesiacoch. Neskôr nohy začnú opuchať a ukážu sa prvé metličky, neskôr kŕčové žily.
Boľavé a opuchnuté nohy, či neskôr kŕčové žily bývajú prvými príznakmi chronického žilového ochorenia. Aj keď postihuje 20 % Slovákov (po 70. roku života takmer 75 %) často nad ním mávneme rukou, mysliac si, že je to normálne, veď to mali všetci v rodine. Skutočne ide o rozšírené ochorenie, ktoré sa dedí zo 65 % po mame a necelých 14 % po otcovi. Avšak nededí sa len predispozícia, ale aj zlé návyky, ktoré k tomuto ochoreniu dláždia cestu.
Príčinou vzniku kŕčových žíl je oslabenie žilovej steny a jej rozšírenie. Následkom toho môže vznikať nedovieravosť chlopní a tok krvi v žilách sa obráti. V povrchovom žilovom systéme dolných končatín sa začne hromadiť krv a vzniká vysoký žilový krvný tlak, ktorý prechádza až do malých ciev. Krvný prietok sa spomaľuje, zhoršuje sa okysličenie cievnej steny, čo poškodzuje výstelku. Vznikajú poruchy funkcií, následne zápal cievnej steny a to zhoršuje žilový odtok. Zápal môže poškodiť aj okolité tkanivo, čo môže viesť až k poslednému štádiu chronického ochorenia žíl – k vredu predkolenia. Vplyvom zápalu sa môže vytvoriť aj zrazenina, ktorá môže spôsobiť pľúcnu embólii, alebo kŕčová žila praskne.
Riešenie kŕčových žíl sa preto neoplatí odkladať na neskôr a už vôbec ich ignorovať, chronické ochorenie žíl ľahko prechádza do vyšších štádií, keď je potrebný chirurgický zákrok.
Toto sa žilám nepáči
- užívanie antikoncepcie alebo hormonálnej liečby
- nadváha a obezita
- nedostatok pohybu, dlhé státie a sedenie (aj na toalete)
- neprimeraná svalová záťaž a časté zdvíhanie ťažkých bremien
- nedostatok vlákniny, častá zápcha
- nevhodné oblečenie a obuv, najmä tesná spodná bielizeň a obuv na vysokých opätkoch
- teplo, ktoré spôsobuje neprirodzené roztiahnutie cievneho systému a jeho zvýšenú záťaž
- fajčenie
Toto sa žilám páči
- pravidelné cvičenie, najvhodnejšie je plávanie, chôdza, bicyklovanie a joga
- kompresné podkolienky, ktoré pri pravidelnom nosení uľavia od bolesti
- niektoré rastlinné maste a gély, nechajte si však poradiť lekárom
- vykladanie si nôh niekoľkokrát za deň na niekoľko minút
- zdravá strava
Čo by si vaše žily (ne)naložili na tanier?
- Potraviny bohaté na sodík niekedy v tele zadržiavajú vodu. Skúste sa takýmto jedlám vyhýbať.
- Potraviny bohaté na draslík pomáhajú vyplavovať nadbytočnú vodu. Patria k nim mandle, pistácie, šošovica, biele fazule, zemiaky, listová zelenina a niektoré druhy rýb ako tuniak a losos.
- Potraviny bohaté na vlákninu predchádzajú zápche. Slabé vyprázdňovanie čriev môže stav kŕčových žíl zhoršiť. Vláknina sa nachádza v orechoch, semienkach a strukovinách, ovsených vločkách a celozrnných potravinách.
- Potraviny bohaté na flavonoidy zlepšujú cirkuláciu krvi. Nachádzajú sa najmä v zelenine – v cibuli, paprike, špenáte, brokolici, v citrusovom ovocí, čerešniach, čučoriedkach.
- Menej je viac, na kŕčové žily sú náchylní najmä ľudia s nadváhou. Zhodenie nadbytočných kilogramov a zdravá strava tlak na žily zníži a uvoľní opuchy.
Rizikové faktory vzniku kŕčových žíl
- menopauza
- tehotenstvo
- vek nad 50 rokov
- rodinná anamnéza kŕčových žíl
- obezita
- pohlavie (ženy nimi trpia viac než muži)