Mám dieťa s cukrovkou. Ako mu môžem pomôcť žiť lepší život?
Diabetes mellitus 1. typu (DM1) je ochorenie, ktoré má celosvetovo stúpajúci výskyt nielen u dospelých, ale aj u detí. Liečba zahŕňa podávanie inzulínu, diétu a režimové opatrenia ako napríklad telesná aktivita. Ochorenie liečiteľné nie je, avšak správne zvolenou a dodržiavanou liečbou, úpravou životného štýlu, edukáciou a motiváciou dieťaťa môžeme dosiahnuť zníženie rizík aj komplikácii a zabezpečiť tak dieťaťu kvalitný život.
Alarmujúca štatistika: Podľa WHO výskyt DM1 stúpa každoročne o 3% u detí školského veku a adolescentov a až o 5% u detí predškolského veku.
V krátkosti o Diabetes mellitus 1.typu…
Diabetes mellitus 1.typu je autoimunitné ochorenie, pri ktorom naše telo bojuje proti našim vlastným bunkám. Pri tomto ochorení je boj namierený proti bunkám v pankrease, ktoré produkujú inzulín. Inzulín je však zodpovedný za vstup glukózy, inak aj nazývaného cukru do našich svalových, tukových a pečeňových buniek, ktoré túto glukózu potrebujú pre svoje fungovanie a zabezpečenie všetkých potrebných funkcií. Inzulín teda otvorí cestu glukóze, aby sa mohla dostať správne do bunky. Ak ho však nemáme dostatok, glukóza teda ostáva v krvi a nedostane sa tak k bunkám, ktoré ju potrebujú na svoje fungovanie.
Prečo môže mať moje dieťa cukrovku?
Ide o súhrn viacerých faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju ochorenia. Najčastejšie sa však na rozvoji DM1 podieľa genetika v kombinácii s environmentálnymi faktormi ako sú:
- Prekonané infekčné vírusové ochorenia ( rubeola, mumps, coxacskie vírus )
- Rýchly rast dieťaťa
- Iné autoimunitné ochorenie endokrinných žliaz
- Stres
- Kravské mlieko podávané pred 3. mesiacom života
Čo môže dieťaťu pomôcť pred komplikáciami?
Diéta:
Dôležitá je disciplína. Doporučuje sa dodržiavať nízkoenergetická výživa a optimálne zastúpenie všetkých zložiek potravy. Všeobecne platí, že strava by mala byť pravidelná a rozdelená do 6 denných porcií. Množstvo prijatých sacharidových jednotiek a rozloženie stravy počas dňa však určuje diabetológ – lekár.
Tuky sú zdrojom energie a pomáhajú zlepšiť účinok niektorých vitamínov. Vhodnejšie tuky pre diabetikov sú tuky rastlinného pôvodu ako napríklad rôzne typy olejov. Odporúča sa vyhnúť živočíšnym tukom ako maslo, bravčová masť.
Bielkoviny sú stavebnou látkou. Pri bielkovinách živočíšneho pôvodu ako sú mlieko, mäso a výrobky z nich si vyberáme také, ktoré majú najnižší obsah tuku. Bielkoviny rastlinného pôvodu je vhodnejšie zaraďovať do jedálnička, pretože nemajú tuk. Sú to sója, fazuľa, šošovica a strukoviny. Pri diabetikoch je potrebné ich započítavať do obsahu sacharidových jednotiek, pretože obsahujú zložené sacharidy.
Sacharidy poznáme jednoduché, ako sú fruktóza, glukóza a glykémia po nich rýchlo stúpa. Vhodnejšie sú zložené sacharidy ako ryža, chlieb, zelenina, pretože hladina cukru v krvi po nich stúpa pomalšie.
Dôležitý je aj príjem zeleniny a ovocia. Zeleninu je vhodné zaraďovať do každého jedla, pretože spomaľuje stúpanie hladiny cukru v krvi. Avšak mrkva, cvikla, kukurica, hrášok, zemiaky a strukoviny sa započítavajú do SJ. Pri ovocí uprednostňujeme menej sladké druhy.
V skladaní jedálničku môžu pomôcť aj sacharidové tabuľky.
Pohyb:
Ľudia s DM1 majú dvojnásobne vyššie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Práve pohyb môže byť nástroj, ako si udržať srdce a cievy dlhšie zdravé. Treba však popritom myslieť aj na podávanie inzulínu a na vyváženú stravu ako riziko hypoglykémie alebo hyperglykémie počas alebo po vykonaní aktivity.
Aké výhody má pohyb pri DM1?
- Pomáha telu lepšie využívať inzulín
- Pomáha znížiť hladinu cholesterolu
- Zlepšuje zdravie srdca a ciev
- Udržiava zdravú hmotnosť aj zdravie kostí
- Udržuje sebavedomie a rozvíja sociálne zručnosti
Deťom a mladistvým s diabetes mellitus 1.typu sa odporúča:
- aby denne vykonávali 60 minút stredne intenzívnej až intenzívnej fyzickej aktivity. Čo by malo zahŕňať posilňovanie svalov a kostí aspoň 3 dni v týždni.
- Najlepšie je vyskúšať viac typov fyzických aktivít, pretože majú rôzne výhody a zapájame tak viac častí tela
Začínať s fyzickou aktivitou je vhodné postupne. Deti môžete postupne motivovať napríklad chôdzou po miestnosti počas televíznych reklám, zapojiť ich do domácich prác ako vysávanie a umývanie prípadne do záhradníčenia. Môžu tiež spojiť príjemné s užitočným a pri počúvaní hudby zapojiť tanečné kroky.
Na čo si treba dať pozor pri fyzickej aktivite u detí s cukrovkou?
- Treba myslieť aj na vyvážený príjem potravín pred športovaním
- Kontrolovať chodidlá – používajte vhodnú obuv a kontrolujte chodidlá či nedošlo k zmenám ich vzhľadu alebo útlaku
- Ak je glykémia pred cvičením nižšia ako 6mmol/l, zjedzte 1-2 sacharidové jednotky (1 sacharidová jednota je 10gramov sacharidov)
- Necvičte, ak pociťujete závrate, nepravidelnú činnosť srdca a dušnosť
- Ak sa počas cvičenia necítite dobre, prerušte aktivitu a skontrolujte si hladinu glykémie v krvi
- Ak je glykémia nad 14 mmol/l, nie je vhodné fyzickú aktivitu vykonávať
- Pravidelne kontrolujte hladinu glukózy v krvi aj po cvičení, pretože môže klesnúť aj 12 hodín po cvičení
- Niektoré športy môžu hladinu glukózy v krvi aj zvýšiť, preto treba byť obozretný
Prevencia komplikácií a edukácia:
DM1 sa spája s rôznymi komplikáciami, ktoré môžu postupne dieťaťu prekážať a môže ich aj subjektívne vnímať. Môže dôjsť k spomaleniu rastu, oneskorenej puberte, poruchám spánku. U týchto detí je aj zvýšené riziko výskytu celiakie ale aj k ochoreniu pankreasu a pečene. Taktiež sa môžu vyskytnúť aj poruchy štítnej žľazy a iné hormonálne poruchy. Nebezpečenstvom však môže byť aj poškodenie nervových vláken.
Ako zabrániť alebo oddialiť nástupu komplikácií?
Je dôležité, aby dieťa rozumelo, že musí liečbu dodržiavať a aby vedelo o rizikách, pokiaľ pokyny rešpektovať nebude. Rodič môže dieťa motivovať a poskytovať mu psychologickú podporu. Môžeme dieťaťu prejaviť spolupatričnosť napríklad tým, že budeme vymýšľať nové vhodné a zaujímavé recepty, budeme sa zúčastňovať spolu s ním na vykonávaní fyzickej aktivity a budeme ho zapájať do každodenných činností. Deti potrebujú spočiatku viac pozornosti aj od rodičov dokedy si zvyknú na liečbu obe strany. Treba vnímať pocity detí a rozprávať sa s nimi, je to pre nich ťažšie ako pre ostatných zdravých spolužiakov.
Dôležité je aj naozaj pravidelne a zodpovedne pristupovať k predpísanej liečbe a zúčastňovať sa všetkých kontrol a dodržiavať pokyny lekára. Dieťaťu tým môžeme skvalitniť život.
Je dôležité, aby sa deti necítili v chorobe sami. Viac informácii sa dozviete aj na stránkach Slovenskej diabetickej asociácie, ktorá združuje lekárov aj pacientov s diabetes mellitus. https://www.sdia.sk/
- V ďalšom článku Vám prinesieme pár tipov na recepty pre deti s DM1