Prečo je na vidieku menej astmy a atopického ekzému?
Veľa rokov sa pri sledovaní štatistík stereotypne konštatoval nález, že na vidieku deti trpia oveľa menej na alergie, atopický ekzém a prieduškovú astmu. Vysvetlenie bolo veľmi jednoduché.
Na vidieku je predsa:
- čistejší vzduch,
- menej exhalátov,
- menej hluku,
- menej stresov,
- viac zelene.
Napriek stálemu zmenšovaniu odlišností medzi mestom a dedinou sa zdal tento rozdiel stále dostatočne výrazný.
Stávalo sa však, že aj na vidieku, v lone čistej prírody, boli prípady detí alergických alebo takých, u ktorých sa rôzne druhy infekcií opakovali spolu s užívaním širokého spektra rôznych antibiotík. Hygienický štandard pritom stúpal najmä v druhej tretine 20. storočia.
Spotreba dezinfekčných prostriedkov stúpala.
Hygiena sa stále zlepšovala.
Trus, kone, kravy a husi z dedinských ciest zmizli. Nahradili ich kone motorové.
Traktory okrem zápachu a hluku zanechávali za sebou len zničené lesné cestičky a mláčky motorového oleja.
Alergiológovia odporúčali vylúčiť kontakt s domácimi miláčikmi, psy a mačky sa stali v bytoch neželanými. Dôkazom boli pozitívne kožné alergiologické testy na srsť týchto tvorov, ktoré po tisícročia žijú s človekom. Zaujímavým fenoménom sa stali autistické deti, u ktorých hipoterapia (liečba bezprostredným kontaktom s koňom formou jazdenia) prináša priaznivé účinky na priebeh tohto ochorenia. Nikto nezaznamenal vzostup alergických ochorení u autistických detí, hoci aj koník má srsť a treba ju denne česať.
Astma v Alpách
Roku 2002 bola v prestížnom medicínskom časopise (New England Journal of Medicine) publikovaná práca profesorky Braunovej-Fahrländerovej zo švajčiarskeho Bazileja, ktorá so spolupracovníkmi študovala problém detskej astmy v troch alpských regiónoch Švajčiarska, Nemecka a Rakúska, kde popri klasických imunologických krvných testoch, štruktúrovaných dotazníkoch na prejavy alergie sa zamerali na analýzu prachu z detských matracov.
Prah z matracov
Prach z matracov sa získaval vysávačmi vybavenými špeciálnymi filtrami. Celkovo bolo vyšetrených 812 detí. Potvrdilo sa, že priama prítomnosť endotoxínov (lipopolysacharidov, ktoré vytvárajú vonkajšiu membránu baktérií v truse domácich zvierat) v prachu matracov, na ktorých spávali deti, štatisticky významne znižovala riziko vzniku astmy. Kritickým v tomto smere sa javí prvý rok života. Ak v tomto ranom období sa dieťa pravidelne stretáva so zvyškami baktérií, ktoré pochádzajú z výlučkov zvierat žijúcich na farmách (kravy, kone, ošípané), ale aj s výlučkami malých domácich zvierat, tieto výlučky mierne dráždia imunitný systém tak, že nevznikajú prejavy alergie.
Rovnako významné je obdobie pred narodením počas vnútromaternicového vývoja dieťaťa, teda pobyt tehotnej ženy v takomto prostredí. Je to ďalší dôkaz, akou veľkou chybou bolo úplne sa izolovať od prírody a vytvárať doslova sterilné prostredie bez stimulujúceho účinku mikróbov. Spotreba antibiotík stúpla, infekčné choroby klesli, alergie stúpli.
Majte domácich miláčikov
Jedným z riešení je, aby sa v domácnostiach, ak je to možné, opäť začali chovať zvieratá. Zdá sa, že ideálom je tráviť dovolenku formou vidieckej turistiky a častejšie navštevovať miesta, kde s človekom žijú domáce zvieratá, a konzumovať potraviny, pri ktorých pestovaní sa používa maštaľný hnoj. Významnou zložkou je v tomto smere súčasné priaznivé pôsobenie na psychiku, ktoré môžeme stručne pomenovať ako protistresové.
Vianoce a alergia
Nemožno v tejto súvislosti nespomenúť tradičné slovenské Vianoce, ktorých neoddeliteľnou zložkou sú aj ľudové Betlehemy. Jezuliatko zavinuté v plienkach, uložené na slame v jasličkách, nad ním sa skláňa vôl a osol a zohrievajú ho vlastným dychom. Prví, ktorí sa prišli pokloniť novonarodenému kráľovi, boli pastieri oviec, strážiaci v noci svoje stáda. Nič sa nehovorí o preventívnej dezinfekcii ich rúk. Ešte pred narodením jeho matka Mária s cieľom splnenia ediktu rímskeho cisára Augusta o vyhlásení plebiscitu pre všetkých obyvateľov Rímskej ríše putovala so svojím ženíchom Jozefom v požehnanom stave na oslici z galilejského Nazareta do judského Betlehema, čo je asi 156 kilometrov. Sotva si vieme predstaviť dôkladnejšiu stimuláciu imunity.