Tráviaci trakt a jeho funkcie, 1. časť
Tráviaci trakt (gastrointestinálny systém) je orgánový systém, ktorého hlavnou úlohou je prijímanie a spracovanie potravy, ale aj vylučovanie niektorých nepotrebných látok.
Tráviaci trakt je zložený z tráviacej trubice a zo žliaz:
- slinné,
- pečeň
- pankreas
ktoré svojimi produktmi (sekrétmi) umožňujú jeho fungovanie.
Rozkladanie potravy
Spracovanie potravy je vlastne rozkladanie zložitých chemických štruktúr na jednoduché časti, ktoré sú ľahko vstrebateľné.
Cesta jedla…. ako to je?
Tento proces sa začína v ústnej dutine, kde sa potrava spracúva najskôr hrubo mechanicky na menšie časti. Zároveň s mechanickým spracovaním sa začína čiastočne aj chemické spracovanie, čo zabezpečujú sliny. Takto prvotne upravená potrava sa dostáva cez hltan do ďalších častí tráviaceho traktu. Tráviaca trubica je celkovo asi 5-10 m dlhá a jej jednotlivé časti sú rôzne tvarovo a funkčne prispôsobené na pochody v nich prebiehajúce.
Patria sem teda duté trubicové, resp. vakovité orgány:
- pažerák,
- žalúdok,
- tenké črevo,
- hrubé črevo s konečníkom.
4 vrstvy tráviacej trubice a ich funkcie
Stenu tráviacej trubice tvoria 4 vrstvy:
- vonkajšia povrchová časť
- smerom dovnútra trubice svalovina
- podsliznicové väzivo
- sliznica
Tieto vrstvy sa v jednotlivých orgánoch líšia prispôsobením ich funkcii.
Povrchová vrstva je blanitá a mimo brušnej dutiny ju tvorí väzivo, ktoré prechádza do okolia a tak v ňom orgán upevňuje.
Svalová vrstva sa skladá z dvoch častí, vonkajšej pozdĺžne a vnútornej kruhovo usporiadanej, ktorá je v niektorých úsekoch zhrubnutá a tvorí zvierače. Obe vrstvy sú zložené prevažne z hladkej svaloviny, teda vôľovo neovládateľnej a len v úvodnej časti (ústna dutina, hltan a časť pažeráka) a v koncovej časti pri análnom otvore ich tvorí priečne pruhované svalstvo, teda vôľovo ovládateľné. Medzi pozdĺžnou a kruhovou vrstvou svalov sa nachádza veľké množstvo navzájom poprepájaných nervových buniek, ktoré vytvárajú nervový pletenec (plexus myentericus).
Podsliznicové väzivo obsahuje hustú sieť krvných a lymfatických ciev, infraštruktúru pre jemnejšie cievy sliznice. Okrem toho je v ňom nervový pletenec (plexus submucosus).
Najvnútornejšia vrstva, sliznica, je na svojom povrchu v priamom styku s obsahom tráviacej trubice výstelkovými (epitelovými) bunkami. Pod vrstvou výstelkových buniek je v sliznici sliznicové väzivo (lamina propria), ktoré obsahuje veľký počet žliazok, lymfatických kapilár a buniek. V niektorých častiach je v sliznici aj vrstvička hladkej svaloviny, sliznicová svalovina (lamina muscularis mucosae), ktorá spolu so sliznicovým väzivom umožňuje posun k hlbším vrstvám a tým zriasnenie sliznice.
Ako nám to trávi?
Proces trávenia je spojený s posunom potravy, neskôr aj natrávenej, do jednotlivých častí tráviaceho traktu. Posun zabezpečuje svalová vrstva steny, a to hlavne jej kruhová časť, ktorá reaguje na roztiahnutie steny podmienené zvýšenou náplňou vnútri tráviacej trubice. Dochádza k stiahnutiu svaloviny pred roztiahnutou časťou tráviacej trubice, čiže bližšie k ústam. Naopak, za roztiahnutou časťou svalovina ochabuje, a tým sa náplň posúva do tejto uvoľnenej časti. Opakovaním tohto procesu sa obsah posúva čoraz do hlbších častí, viac vzdialených od úst. Tento koordinovaný proces zabezpečuje pletenec medzi svalovými vrstvami a jeho výsledkom je pohyb, ktorý sa označuje ako peristaltická vlna.
Ako rýchlo sa posúva jedlo v tráviacej trubici?
Dochádza pri nej k posunu obsahu niekedy rýchlosťou až niekoľko centimetrov za sekundu. Okrem tohto pohybu dochádza k zmiešavacím pohybom, nezávislým od peristaltiky, ktoré slúžia na dôkladné preniknutie tráviacich štiav do potravy. Vytvárajú sa opakovanými sťahmi a ochabnutiami steny v malých úsekoch, čím dochádza k posunu z miesta na miesto, čiastočne aj spätnému.
Výsledkom oboch pohybov je teda transport a premiešavanie potravy, ktorá sa dostane do koncovej časti tráviaceho traktu, konečníka, za 16 až 30 hodín.
Keď sa krv presúva „tam dole“ (do trávenia😊)
Tráviaci systém má na svoju funkciu uspôsobené aj krvné zásobenie. Cievne riečisko je vytvorené tak, že všetka krv z tráviaceho systému sa zbieha do jedného cievneho kmeňa, portálnej žily, ktorá vstupuje do pečene.
Okrem tvorby žlče slúžiacej na trávenie tukov je pečeň predovšetkým chemickým centrom organizmu. Týmto špecifickým cievnym uspôsobením je zároveň aj vstupnou bránou všetkých vstrebaných látok do zvyšnej časti organizmu, s výnimkou niektorých tukov, ktoré ju obchádzajú cestou lymfatického systému.
Pokračovanie nabudúce.
Zdroj: MUDr. Vladimír Klinovský, MUDr. Anna Krajčovičová, PhD.
Prečítajte si tiež náš článok: Mýty o ženskej sexualite,
alebo článok o rakovine krčka maternice.