Ružienka alebo rubeola
Ružienka nazývaná aj ako rubeola je nákazlivá vírusová infekcia. U zdravých jedincov má zvyčajne mierny priebeh. Je veľmi riziková pre tehotné ženy, pretože ohrozuje správny vývoj dieťaťa. Práve kvôli tomu bolo očkovanie proti ružienke v roku 1985 zaradené do pravidelného povinného očkovania na Slovensku. V súčasnosti sú v Slovenskej republike hlásené len ojedinelé prípady tohto ochorenia. Rubeola sa ale vyskytuje epidemicky v cykloch v krajinách s nízkou alebo žiadnou zaočkovanosťou.
Ako sa prenáša?
Ružienka sa prenáša sa vzduchom kvapôčkami, ktoré sa tvoria, keď chorý človek hovorí, kašle a kýcha. Choroba sa prenáša aj počas tehotenstva z matky na plod.
Zriedkavejšie rubeolu môžete dostať aj pri kontakte so slinami infikovaného, napríklad pri zdieľaní jedla a nápojov. K nákaze môže dôjsť aj infikovanými predmetmi, ktorých ste sa dotkli a preniesli tak infekciu do úst alebo očí dotykom svojich rúk.
Ako sa prejavuje?
Inkubačná doba, teda obdobie medzi nákazou a rozvojom prvých príznakov je pomerne dlhé, vo väčšine prípadov dva až tri týždne. No až u 50% ľudí infikovaných ružienkou sa nemusia vyvinúť žiadne príznaky alebo sú len mierne. Ochorenie sa prejavuje drobnou svetloružovou vyrážkou. Začína na tvári, rýchlo sa šíri aj na trup. Na končatinách je menej výrazná. Typické je zdurenie lymfatických uzlín za ušami a v záhlaví. Prítomná je aj mierne zvýšená teplota, zvyčajne do 38 °C, kašeľ, nádcha. Medzi časté komplikácie u dospelých osôb patrí bolesť až zápal kĺbov, najmä tých drobných na ruke.
Ako sa lieči?
Neexistuje osobitná liečba ružienky. Liečba spočíva hlavne v zmierňovaní príznakov.
Ružienka v tehotenstve
Ružienka predstavuje pre tehotné ženy a ich nenarodené deti veľké nebezpečenstvo. Vírus dokáže prechádzať cez placentu z matky na plod a ohrozuje vývin dieťaťa. Najväčšie riziko hrozí, ak sa žena nakazí ružienkou v prvom trimestri. Tehotenstvo sa môže skončiť potratom alebo sa u dieťaťa rozvinie takzvaný kongenitálny rubeolový syndróm. Dieťa sa narodí s trvalým postihnutím zraku, sluchu, hluchotou, poškodením mozgu, vrodenou srdcovou chybou alebo s duševným postihnutím.
Ako možno predchádzať ochoreniu?
Účinnou ochranou pred ochorením je očkovanie živou očkovacou látkou. Je obsiahnutá v kombinovanej, takzvanej MMR vakcíne, kde sa nachádza spoločne s očkovacou látkou proti mumpsu a osýpkam.
Vakcína sa podáva pod kožu alebo do svalu. Bezpečnosť očkovania bola potvrdená mnohými klinickými štúdiami. Ojedinele sa po očkovaní môže vyskytnúť zvýšená teplota, alebo bolestivosť v mieste vpichu. Príznaky pretrvávajú 1-3 dni a väčšinou spontánne vymiznú.
Kedy sa treba dať zaočkovať?
Optimálnym vekom pre očkovanie je 1. deň po dovŕšení 14. mesiaca veku dieťaťa, teda v 15. mesiaci života. Základné očkovanie pozostáva z jednej dávky. Preočkovávajú sa deti vo veku 11 rokov.
Ženy, ktoré plánujú otehotnieť, by si ešte pred otehotnením mali overiť stav svojho očkovania, pretože počas tehotenstva nemôžu byť očkované proti ružienke.
Očkovanie na Ukrajine
Očkovanie proti ružienke patrí medzi povinné aj na Ukrajine. Taktiež sa používa MMR vakcína, v ktorej sa nachádza očkovacia látka proti osýpkam, ružienke a mumpsu. Oproti Slovensku sa líši len čas, kedy sa vakcína podáva. Na Ukrajine sa očkuje prvou dávkou v 12. mesiaci života dieťaťa. Preočkovanie sa uskutočňuje v 6. roku.