Očkovanie proti žltačke typu B (hepatitída B) SK, UA
Žltačky typu B (hepatitída B) je vírusové ochorenie, ktoré poškodzuje pečeň. Nebezpečenstvom je prechod do chronického štádia s možným vznikom cirhózy pečene alebo rakoviny pečene. U kojencov a batoliat je riziko prechodu do tejto chronickej fázy až 50%. U žiadateľov o azyl sa vykonáva lekárska prehliadka, ktorá taktiež zahŕňa vyšetrenie tejto infekčnej choroby. Medzi najúčinnejšie preventívne opatrenie patrí očkovanie. Očkovania proti vírusovej hepatitíde typu B je na Slovensku zavedené od roku 1998.
Aká je to choroba?
Je to infekčné ochorenie pečene spôsobené vírusom.
Aké sú jej príznaky?
Príznaky zahŕňajú bolesť brucha, žltnutie kože a očí, hnačky, chrípkové príznaky, bolesti kĺbov. Ochorenie však môže byť aj bez príznakov, avšak osoba môže ostať dlhodobým nosičom vírusu a ochorenie tak prechádza do chronickej formy. Inkubačná lehota, teda čas od nákazy do prepuknutia prvých príznakov sú 4 týždne až 6 mesiacov. Príznaky odoznejú, avšak nebezpečenstvo sa môže objaviť neskôr v podobe cirhózy alebo rakoviny pečene. Vírus hepatitídy B je rizikovým faktorom pre vznik týchto ochorení. Preto chceme tomuto ochoreniu predísť a očkovaním dať človeku čo najväčšiu šancu vyhnúť sa tejto žltačke typu B.
Ako sa prenáša?
Ochorenie je prenášané krvou, sexuálnym stykom, z matky na dieťa počas tehotenstva či pôrodu. Prenos je možný aj pri používaní infikovaných ihiel, pri tetovaní, piercing alebo užívaní drog injekčne. Na prenos stačí malé, voľným okom neviditeľné množstvo krvi. Ak nie je dodržiavaná správna hygiena, deti sa môžu v domácnosti nakaziť aj používaním spoločnej zubnej kefky alebo holiaceho strojčeka.
V Európe sa toto ochorenie vyskytuje skôr na východ od Slovenska. Od zavedenia povinného očkovania na Slovensku v roku 1998 došlo k významnému poklesu tohto ochorenia. Najviac ochorení sa zaznamenáva vo vekovej kategórii od 15 do 24 rokov, pravdepodobne z dôvodov ako je piercing, nesterilne výkony, nechránený pohlavný styk.
Je možná liečba tohto ochorenia?
Liečba je zameraná na diétu, kvôli pečeni, pokoj na lôžku. Pri liečbe chronickej formy hepatitídy B sa používaju interferóny a virostatiká.
Ako sa možno pred ochorením chrániť?
Očkovanie je účinným nástrojom ako predísť ochoreniu. Dodržiavať by sa mali aj základné hygienické opatrenia, používanie ochranných pomôcok a pri sexuálnom styku dbať na používanie kondómov. Nepoužívajte spoločne žiletky, holiace strojčeky, nástroje na manikúru ani zubné kefky.
Očkovanie sa vykonáva aj pre dospelých hlavne zamestnancov pracujúcich v zdravotníctve, učiteľov odborných predmetov, študentov zdravotníckych škôl, pacientov s poruchami krvotvorby, diabetikov a ľudí umiestnených v sociálnych zariadeniach. Taktiež sa očkujú drogovo závislé osoby a tie osoby, ktoré žijú v domácnosti s človekom, ktorý je nosičom tohto vírusového ochorenia.
OČKOVANIE:
I.dávka – v 3.-4.mesiaci – súčasťou HEXAVAKCÍNA
II.dávka – v 5.-6.mesiaci – súčasťou HEXAVAKCÍNA
III.dávka- v 11.-12.mesiaci – súčasťou HEXAVAKCÍNA
Keďže je očkovanie proti žltačke typu B súčasťou hexavakcíny, nahradila očkovanie samostatnou vakcínou. Tým tak znížila počet nutných očkovaní detí, je to totiž obsiahnuté v jednej vakcíne.
- Kompletné očkovanie vytvára ochrannú hladinu protilátok u viac ako 95% kojencov, detí a dospievajúcích a navodzuje dlhodobú ochranu.
Čo znamená HEXAVAKCÍNA? Pozrite článok o prehľade povinných očkovaní na Slovensku
Sú vakcíny bezpečné?
Vďaka zloženiu hexavakcíny dokáže aj nezrelý imunitný systém dieťaťa spracovať očkovanie a vyrobiť si účinné protilátky. Vakcína prešla veľmi prísnym testovaním v rozsiahlych klinických štúdiách.
Po očkovaní sa môže vyskytnúť pocit únavy, nechutenstvo, horúčka, bolesť alebo začervenanie v mieste podania infekcia. Vyskytnúť sa môže aj vracanie, hnačka, pocit nervozity.
Očkovanie proti žltačke typu B na Ukrajine
Očkovanie na Ukrajine je tiež povinné a prebieha takto:
- dávka – 1 deň novorodenca
- dávka – 2.mesiac
- dávka –mesiac