Očkovanie proti tetanu (SK, UA)
Očkovanie proti tetanu sa na Slovensku začalo zavádzať už v 50.tych rokoch 20. storočia. Je súčasťou národného očkovacieho kalendára a je povinné pre všetky deti v Slovenskej republike a aj štátoch v Európe. Bezpečnosť očkovania a aj jeho účinnosť boli dôkladne preskúmané v mnohých klinických štúdiách.
Deti sa často hrajú vonku a ľahko sa porania. Rizikom môžu byť aj bezvýznamné poranenia, pri rezných ranách, pri hre na piesku, hline, pri páde z bicykla a podobne. Práve poranenia a znečistené rany sa môžu stať vstupnou bránou pre rozvinutie tetanu. Očkovaním však deti a aj dospelí získajú najlepšiu možnú ochranu pred touto infekciou.
Aká je to choroba?
Tetanus je závažné ochorenie spôsobené toxínom, ktorý produkuje baktéria Clostridium tetani.
Aké sú jej príznaky?
Prejavuje sa sťahujúcimi kŕčmi žuvacieho svalstva, šijového svalstva a neskôr celého trupu.
Dochádza k vzniku bolestivých kŕčov celého tela. Prítomné môžu byť aj bolesti hlavy, štípanie v krku a celková svalová stuhnutosť. V ťažších prípadoch môžu byť postihnuté svaly dýchania, čo môže viesť ku veľmi ťažkým zdravotným komplikáciám.
Ako sa prenáša?
Ochorenie nie je prenosné z človeka na človeka. Čo je však nebezpečné, sú rôzne poranenia, kedy dôjde k znečisteniu rany. Treba byť obozretný hlavne pri kontakte s hrdzavým kovom alebo ak sa do rany dostane hlina, prípadne príde do kontaktu so zeminou, kde sú zvieracie výkaly.
Do pôdy a prachu sa totiž toxíny dostávajú z výlučkov zvierat ako sú kone, ošípané, ovce a hovädzí dobytok. Toxín tejto baktérie sa môže do tela dostať prostredníctvom hlbokých rán a úrazov a poranením kože z prostredí. V pôde je schopný prežiť niekoľko rokov, pretože vie vytvoriť spóru. Spóra je odolnejšia forma baktérie, ktorá je dokáže odolať nepriaznivým podmienkam prostredia, a tak prežívať dlhšie. Keď prenikne do organizmu, premení sa na aktívny mikrób. Hlavne kritickými sú hlbšie rany, kde neprechádza kyslík, čo tejto baktérii vyhovuje. Od vniknutia do organizmu do výskytu prvých príznakov môže ubehnúť 7-14 dní.
Kde sa ochorenie vyskytuje?
Ochorenie sa vďaka očkovaniu vyskytuje už len veľmi zriedkavo. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) bol v roku 2019 zaznamenaný menej ako 1 prípad na milión obyvateľov celosvetovo. Napriek tomu je tetanus stále prítomný v niektorých oblastiach sveta, kde očkovanie nie je dostupné alebo sú zlé hygienické podmienky. V takýchto krajinách sa môže vyskytovať novorodenecký tetanus. Vstupnou bránou pre novorodenca môže byť nesterilne ošetrený pupok, hlavne v prostredí s veľmi nízkou hygienou.
Je možná liečba tohto ochorenia?
Liek prvej voľby je podanie antitetanického séra alebo ľudského gamaglobulínu, kde je vysoký obsah antitoxínových protilátok. Dôležité je aj dôkladné chirurgické ošetrenie rany, podanie penicilínu. Podáva sa aj jedná očkovacia látka pre stimuláciu vlastných protilátok.
Ako sa možno pred ochorením chrániť?
Účinnou prevenciou proti tetanu je očkovanie, ktoré sa opakuje aj v dospelosti. Je dôležité, aby občania vedeli približný dátum posledného očkavania proti tetanu, od toho sa neskôr môže odvíjať postup pri ošetrovaní.
Je očkovanie bezpečné?
Očkovanie je sprevádzané väčšinou len malými lokálnymi príznakmi, ako začervenanie, opuch a bolestivosť.
OČKOVANIE:
I.dávka – v 3.-4.mesiaci – súčasťou HEXAVAKCÍNA
II.dávka – v 5.-6.mesiaci – súčasťou HEXAVAKCÍNA
III.dávka- v 11.-12.mesiaci – súčasťou HEXAVAKCÍNA
Preočkovanie- v 6.roku života – (tetanus, záškrt, čierny kašeľ, detská obrna)
Preočkovanie– v. 13.roku života- (tetanus, záškrt, čierny kašeľ, detská obrna)
Preočkovanie– v 30.roku života a ďalej každých 15 rokov- (tetanus, záškrt)
*U dospelých sa dáva jedna dávka v tom veku. V prípade, že nie je dostupná dôveryhodná zdravotná dokumentácia a pacient nevie, kedy očkovanie naozaj podstúpil, očkovanie sa v tom veku vykoná dvomi dávkami.
Očkovanie proti tetanu na Ukrajine
I.dávka – 2.mesiac
II.dávka – 4.mesiac
III.dávka – 6.mesiac
Preočkovanie- 18.mesiac
Preočkovanie- 6 rokov
Preočkovanie -16 rokov
Preočkovanie- každých 10 rokov