Mumps, príušnice, parotitída
Infekčné vírusové ochorenia a očkovanie proti nim (SK, UA)
Mumps je akútne infekčné vírusové ochorenie, známe aj pod svojimi synonymickými názvami ako napr. epidemická parotitída alebo príušnice – zápal príušných žliaz. Ochorenie vyvoláva vysoko nákazlivý paramyxovírus.
Mumps bol pred zahájením vakcinácie bežným ochorením školského veku. V dospelosti sa vyskytovalo vzácne a to iba u ľudí, ktorí ochorenie neprekonali v detstve, keďže prekonanie mumpsu zanecháva celoživotnú imunitu.
Ako sa šíri?
Mumps sa šíri rovnakým spôsobom ako chrípka: infikovanými kvapôčkami slín. Môžu byť vdýchnuté alebo dotykom kontaminovaných predmetov sú prenesené do úst alebo nosa. Človek sa teda môže nakaziť bežným medziľudským kontaktom, v spoločných priestoroch, rozprávaním, zdieľaním osobných predmetov či podaním ruky s infikovanou osobou. Tá šíri vírus už 7 dní pred objavením prvých príznakov, dokonca u niektorých sa symptómy ochorenie vôbec neprejavia a nevedia, že sú nositeľom nákazy.
Ako sa prejavuje?
Príznaky mumpsu sa zvyčajne vyvíjajú 12 až 25 dní po infikovaní vírusom. Toto oneskorenie je známe ako inkubačná doba.
Pre ochorenie je typické nápadne zdurenie príušných slinných žliaz. Objavujú sa bolestivé opuchy na boku tváre tesne pod ušami, ktoré spôsobujú nafúknutie líc, čo dáva osobe s príušnicami typický vzhľad tváre pripomínajúcej škrečka. Zvyčajne sú postihnuté obe žľazy, aj keď niekedy je opuchnutá iba jedna. Opuch býva veľmi bolestivý, sprevádzaný zvýšenou teplotou. Zdurené môžu byť aj iné slinné žľazy, ktoré sa nachádzajú v ústnej sutine. To spôsobuje problémy pri žuvaní, prehĺtaní, rozprávaní či zívaní.
Všeobecnejšie príznaky sa často vyvíjajú niekoľko dní predtým, ako príušné žľazy napuchnú. Môžu zahŕňať zvýšenú únavu, malátnosť a pocit pnutia v oblasti slinných žliaz.
Existuje niekoľko problémov, ktoré sa často vyskytujú pri príušniciach. Tieto môžu byť znepokojujúce, ale zriedka sú vážne a zvyčajne sa zlepšujú, keď infekcia prechádza. častou komplikáciou, najmä u adolescentov, je zápal semenníkov a nadsemenníkov, pričom po prekonaní zápalu môže raritne vzniknúť až neplodnosť. U mladých dievčat sa môže prejaviť ako zápal vaječníkov. U dospelých ide často o zápal mozgu, mozgových blán, kedy sa vírus mumpsu rozšíri do centrálnej nervovej sústavy. Komplikáciou je aj krátkodobý zápal pankreasu. Jeho najčastejším príznakom je náhla, prudká bolesť v strede brucha.
Ako sa lieči?
Keďže sa jedná o vírusové ochorenie antibiotiká nezaberajú a v súčasnosti nepoznáme priamu a účinnú liečbu. Terapia spočíva v tlmení príznakov a to teploty a opuchov. Súčasťou liečby je aj kľudový režim ako prevencia vyššie spomínaných komplikácií.
Kde sa vyskytuje?
Ochorenie sa vyskytuje v krajinách, kde je zaočkovanosť nízka, alebo sa vôbec neočkuje. Na Slovensku je zavedené povinné očkovanie od roku 1987. Ročne je tu zaznamenávaných 10-30 prípadov ochorenia a to najmä u osôb, ktoré neboli očkované.
Ako sa dá predchádzať ochoreniu?
Očkovanie proti mumpsu je solídnou ochranou pre ochorením, po očkovaní sa vytvorí ochranná hladina protilátok približne za 2-3 týždne.
Kedy treba vykonať očkovanie?
Očkovanie sa vykonáva v najskôr v 15. mesiaci života 1 dávkou očkovacej látky v kombinovanej očkovacej látke proti osýpkam a ružienke. Je známa aj pod názvom MMR- vakcína. Preočkovávajú sa deti po dovŕšení 11. roku života.
Očkovanie je bezpečné, no po ňom sa môže vyskytnúť zvýšená teplota, začervenanie v mieste vpichu, opuch príušných žliaz a ojedinele aj neurologické príznaky v podobe zápalu mozgových blán. Tieto a ďalšie účinky sa vyskytujú medzi 6. a 12. dňom po očkovaní a trvajú 1-3 dni.
Očkovanie na Ukrajine
Očkovanie proti mumpsu patrí medzi povinné aj na Ukrajine. Taktiež sa používa MMR vakcína, v ktorej sa nachádza očkovacia látka proti osýpkam, ružienke a mumpsu. Oproti Slovensku sa líši len čas, kedy sa vakcína podáva. Na Ukrajine sa očkuje prvou dávkou v 12. mesiaci života dieťaťa. Preočkovanie sa uskutočňuje v 6. roku.