Máte gastrointestinálne problémy, ale neprikladáte im veľký význam?
Poďme sa spolu pozrieť na jeden z najčastejších karcinómov GITu
Kolorektálny karcinóm patrí medzi najčastejšie malignity v tzv. priemyselne rozvinutých krajinách západného sveta. Základom liečby tohto ochorenia je chirurgický zákrok, v určitých prípadoch sledovaný aplikáciou chemoterapie, resp. kombináciou chemoterapie s rádioterapiou. Chemoterapia je liečbou voľby lokálne pokročilého a diseminovaného ochorenia. Monoklonálne protilátky sú novou progresívnou terapeutickou alternatívou.
Kolorektálny karcinóm patrí medzi najčastejšie malignity najmä v priemyselne rozvinutých krajinách severu a západu. V Európe ročne diagnostikujú 340 000 nových prípadov a 80 000 pacientov na toto ochorenie zomiera. Na Slovensku bolo v roku 2000 diagnostikovaných 2734 nových prípadov a na toto ochorenie zomrelo 1671 ľudí. Rakovina hrubého čreva sa vyskytuje 2,4 krát častejšie ako rakovina konečníka a medián veku pri stanovení diagnózy tohto ochorenia sa v súčasnosti v západných krajinách udáva 74 rokov.
Na vznik malignity sa zúčastňujú aj vonkajšie podmienky a to zlá životospráva ako napríklad veľký príjem tukov, nedostatok zeleniny a ovocia, málo pohybu, nadmerná konzumácia červeného mäsa. Karcinogénny vplyv majú živočíšne tuky, nadbytok kalórii, alkohol a fajčenie. Práve naopak ochranný protektívny účinok majú vitamíny A, C, E, selén, kalcium, pohyb, vláknina. Kalcium je výborný tlmič pre zmeny vrámci črevného povrchu nazývaného epitel, ktoré napredujú do malignity.
Prevencia
- A) primárna- ide o celospoločenský program zameraný na zlepšenie kvality životného prostredia, zmenu stravovacích návykov, chemoprevenciu a postupnú aplikáciu metód molekulárnej genetiky.
- B) sekundárna- Sekundárna prevencia spočíva v asymptomatických jedincov, včasnej diagnostike, profylaxii a dispenzarizácii. V skríningu kolorektálneho karcinómu sa používa anamnéza a klinické vyšetrenie, flexibilná sigmoidoskopia a rigidná rektoskopia, irigografia, resp. irigografia s dvojitým kontrastom, kolonoskopia, CT/NMR virtuálna kolonoskopia a vyšetrenie na okultné krvácanie.
Prediktívna hodnota vyšetrenia na okultné krvácanie je nízka pre častú prítomnosť krvi v stolici z iných príčin. Na druhej strane, až 30 % pacientov s pokročilým karcinómom hrubého čreva má pri vyšetrení testu na okultné krvácanie negatívny výsledok, pretože ich nádory krvácajú intermitentne, alebo nekrvácajú.
Prejav
Najčastejšími príznakmi takejto malignity sú bolesti brucha, krvácanie, zmena funkcie čriev, perforácia, obštrukcia. Najdôležitejším vyšetrením pri týchto symptómoch je vyšetrenie per rectum, ktorým vieme zachytiť len zhruba 10% nádorov. Ďalej to môže byť kolonoskopia, ktorá sa môže vykonávať aj za využitia anestézy a vieme pri nej vykonať biopsiu. V stagingu kolorektálneho karcinómu majú zásadný význam rádiologické zobrazovacie metódy ako CT a NMR a pri karcinóme rekta sonografia.
Ako najviac zaužívaná terapia sa využíva práve chirurgický výkon, pričom v poslednej dobe došlo k pokrokom najmä v oblasti chirurgie karcinómu rekta.
Rádioterapia sa indikuje individuálne v prípadoch lokalizovaného symptomatického ochorenia a štandardne v prípade postihnutia CNS, skeletu a v adjuvantnej terapii rektálneho karcinómu.
Chemoterapia sa využíva u pacientov, ktorí sú po chirurgickom zákroku recidívujú a teda majú opätovné príznaky a problémy, ktoré sa vyskytujú lokálne, respektíve to môžu byť aj vzdialené metastázy.
Liečba: Najpoužívanejšími liekmi sa stali Cetuximab, Bevacizumab, Xeloba, Tomudex, Avastin.
Aký je význam užívania antikoncepcie na zníženie výskytu kolorektálneho karcinómu?
KRCA je tretím najčastejším karcinómom na svete, jeho incidencia a takisto mortalita však geograficky výrazne varírujú. V Slovenskej republike je KRCA vôbec najčastejším karcinómom. Ročne je diagnostikovaný takmer u 4 000 osôb a ročne naň zomiera takmer 1 800 ľudí.
Gierisch a spol. analyzovali jedenásť štúdii a z toho 4 boli dobré, 6 dostatočných a 1 nekvalitná.
Z metaanalýzy vyplynulo, že perorálne užívanie antikoncepcie znižuje aj výskyt rakoviny hrubého čreva.
Na základe bodových odhadov metaanalýz približný pokles absolútneho rizika kolorektálneho karcinómu je 0,76 %. Desať štúdií spĺňalo kritériá pre metaanalýzu skúmajúcu vplyv dĺžky užívania perorálnej antikoncepcie. Autori rozdelili dĺžku užívania do dvoch časových intervalov a nezistili časovo závislé vzťahy ako funkciu trvania: 1 – 60 mesiacov a > 60 mesiacov. Neexistovala žiadna významná heterogenita. Sila dôkazov o účinku užívania perorálnej antikoncepcie na incidenciu kolorektálneho karcinómu je stredná.
Napriek systematickému prehľadu pri výskume existujú aj obmedzenia. Nakoľko neboli vykonané randomizované štúdie, preto môžeme sledovať len pozorovacie štúdie.
Zdroj:
https://www.amedi.sk/files/files/im112005_salek.pdf
https://www.amedi.sk/files/files/gyn_42019_cupanik.pdf
Patológia- Marsh Mohan