Klimatické zmeny a ich dopad na zdravie– čo by sme mali vedieť
Klimatické zmeny nie sú len otázkou vzdialenej budúcnosti – ich dôsledky cítime už dnes. Okrem zmien v ekosystémoch a extrémnych poveternostných podmienok majú výrazný vplyv aj na naše zdravie. Či už ide o znečistenie ovzdušia, šírenie infekčných chorôb alebo duševné zdravie, klimatické zmeny zasahujú do mnohých aspektov nášho života. V tomto článku sa pozrieme na to, ako ovplyvňujú naše zdravie a čo môžeme urobiť, aby sme sa ich dopadom bránili.
Ako klimatické zmeny ovplyvňujú naše zdravie
Zhoršená kvalita ovzdušia
Rastúce emisie oxidu uhličitého a ďalších znečisťujúcich látok vedú k vážnym problémom s kvalitou ovzdušia. To spôsobuje zvýšený výskyt ochorení dýchacích ciest, ako sú astma, chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) a rôzne alergie. Jemné prachové častice môžu preniknúť hlboko do pľúc a spôsobovať dlhodobé poškodenie dýchacích orgánov. Zhoršené ovzdušie navyše ovplyvňuje aj zdravie srdcovo-cievneho systému a môže prispievať k zvýšenému riziku mŕtvice a infarktu.
Vlny horúčav a ich vplyv na organizmus
Počet dní s extrémnymi teplotami narastá, čo vedie k vyššiemu riziku tepelných úpalov, dehydratácie a zvýšenému výskytu kardiovaskulárnych ochorení. Starší ľudia, deti a osoby s chronickými chorobami sú obzvlášť náchylní na zdravotné komplikácie spôsobené vysokými teplotami. Navyše, vlny horúčav môžu ovplyvniť aj mentálny stav ľudí, spôsobovať vyčerpanie a nespavosť, čo môže následne viesť k ďalším zdravotným problémom.
Šírenie infekčných chorôb
Otepľovanie planéty vytvára priaznivé podmienky pre mnohé infekčné choroby. Komáre prenášajúce maláriu alebo horúčku dengue sa objavujú v oblastiach, kde predtým neboli bežné. Rovnako tak sa vďaka vyššej vlhkosti a teplotám častejšie šíria choroby spôsobené baktériami a vírusmi. Zvýšené zrážky a povodne navyše môžu prispievať k šíreniu vodou prenosných chorôb, ako je cholera alebo hepatitída.
Nedostatok potravín a podvýživa
Zmeny v klimatických podmienkach majú vplyv na výnosy plodín a dostupnosť potravín. Extrémne sucho alebo naopak silné dažde môžu poškodiť úrodu, čo vedie k vyšším cenám potravín a obmedzenému prístupu k výžive. Nedostatok kľúčových živín môže viesť k podvýžive a zdravotným komplikáciám, najmä u detí. Dlhodobá podvýživa oslabuje imunitný systém a zvyšuje náchylnosť na infekcie a ďalšie zdravotné problémy.
Psychická záťaž a duševné zdravie
Prírodné katastrofy, strata domova alebo neistota spojená s klimatickými zmenami môžu mať vážne dôsledky na duševné zdravie. Ľudia postihnutí povodňami, požiarom alebo inými extrémnymi javmi častejšie trpia depresiou, úzkosťou či posttraumatickou stresovou poruchou. Neistota ohľadom budúcnosti, strach z extrémnych poveternostných podmienok a narušenie životného prostredia môžu ovplyvniť aj kvalitu života celej populácie.
Čo môžeme urobiť pre zmiernenie dopadov na zdravie?
Zníženie znečistenia ovzdušia
Obmedzením používania fosílnych palív, znížením priemyselných emisií a prechodom na ekologickejšie formy dopravy môžeme zlepšiť kvalitu ovzdušia a chrániť svoje zdravie. Podpora obnoviteľných zdrojov energie a znižovanie uhlíkovej stopy sú kľúčové kroky k zmierneniu negatívnych dopadov klimatických zmien.
Lepšia adaptácia na horúčavy
Mestá by mali investovať do viac zelene, vytvárania vodných plôch a materiálov, ktoré znižujú prehrievanie. Jednotlivci môžu prijať opatrenia, ako je dostatočná hydratácia, nosenie ľahkého oblečenia a vyhýbanie sa pobytu na slnku počas najteplejších hodín. Vývoj a implementácia mestských plánov adaptácie na zmenu klímy môžu pomôcť znižovať riziká spojené s vlnami horúčav.
Prevencia šírenia chorôb
Dôležitou súčasťou prevencie je monitorovanie šírenia infekčných chorôb, vakcinačné programy a efektívne sanitárne opatrenia. Eliminácia stojatých vôd môže pomôcť znížiť počet komárov a tým aj výskyt prenosných chorôb. Zvýšenie zdravotníckych kapacít a dostupnosť liečby v ohrozených oblastiach je kľúčovým opatrením v boji proti infekčným chorobám.
Podpora udržateľného poľnohospodárstva
Podpora miestnych farmárov, ekologických pestovateľských metód a znižovanie plytvania potravinami môže pomôcť zmierniť nedostatok potravín a zabezpečiť stabilný prístup k výživným jedlám. Investovanie do výskumu odolných plodín, ktoré zvládajú extrémne klimatické podmienky, môže tiež prispieť k väčšej potravinovej bezpečnosti.
Starostlivosť o duševné zdravie
Poskytovanie psychologickej pomoci ľuďom postihnutým klimatickými katastrofami, podpora komunít a vzdelávanie o zvládaní stresu môže pomôcť zmierniť dopady klimatických zmien na duševné zdravie. Zabezpečenie dostatočných zdrojov pre psychologickú podporu, vytváranie bezpečných zón a budovanie odolnosti voči stresu môžu pomôcť obyvateľom v adaptácii na meniace sa podmienky.
Dopady klimatických zmien na zdravie sú nepopierateľné a stále naliehavejšie. Napriek tomu máme možnosti, ako zmierniť ich negatívny vplyv. Individuálne aj kolektívne kroky v oblasti znižovania emisií, ochrany životného prostredia a podpory verejného zdravia môžu pomôcť ochrániť našu budúcnosť. Je nevyhnutné, aby sme sa tejto výzve postavili zodpovedne a hľadali riešenia, ktoré pomôžu nielen nám, ale aj ďalším generáciám.
Zdroje:
-
THE LANCET. Climate Change and Public Health. The Lancet [online]. Dostupné na: https://www.thelancet.com/climate-change-and-public-health [Citované: 24. 3. 2025].
-
WORLD HEALTH ORGANIZATION (WHO). Climate and Health. World Health Organization [online]. Dostupné na: https://www.who.int/climate-and-health [Citované: 24. 3. 2025].
-
NEW ENGLAND JOURNAL OF MEDICINE. Impact of Heat Waves on Cardiovascular Health. New England Journal of Medicine [online]. Dostupné na: https://www.nejm.org/impact-of-heat-waves-on-cardiovascular-health[Citované: 24. 3. 2025].
-
AMERICAN JOURNAL OF PUBLIC HEALTH. Psychological Effects of Climate Change. American Journal of Public Health [online]. Dostupné na: https://ajph.aphapublications.org/psychological-effects-of-climate-change[Citované: 24. 3. 2025].
-
NATURE FOOD. Climate Change and Global Food Security. Nature Food [online]. Dostupné na: https://www.nature.com/climate-change-and-global-food-security [Citované: 24. 3. 2025].