Jedna krabička za druhou a stále nestačí?
Prečo prestať fajčiť?
Pri fajčení zahltávame svoje pľúca nikotínom. Ten potom rozdráždi sliznicu a náš organizmus nato začne reagovať.
Nikotín je vysoko návyková droga, ktorá sa legálne používa na celom svete. Prijíma sa fajčením sušených tabakových listov, žuvaním tabaku (vstrebávaním cez sliznicu ústnej dutiny) alebo ich šňupaním.
Karcinóm pľúc je na prvom mieste vo výskyte nádorových ochorení u mužov. Je to ochorenie s vysokou morbiditou a mortalitou u mužov a narastajúcou morbiditou u žien. Karcinóm pľúc je ochorenie multifaktoriálnej genézy, ale ako hlavný a najzávažnejší faktor vzniku sa uvádza fajčenie, ktoré je príčinou vzniku až 90 % karcinómov pľúc.
Nato aby sme vedeli pochopiť ako sa správa hlavný nádor pľúc, musíme si ich najprv rozdeliť.
Poznáme benígne nádory a malígne. Niektoré môžu byť epitelové, iné zas spojivového tkaniva, čo znamená nádory svaloviny, tukového tkaniva, chrupky, ciev. Tieto nádory sú menej časté, pričom poznáme aj sekundárne nádory, ktoré sú ako metastázy v čreve, prsníku, pankrease, štítnej žľaze alebo v obličke.
Najčastejší karcinóm pri fajčením
Najviac vyskytujúci sa je práve bronchogénny karcinóm. Je to malígny nádor, ktorý vychádza z epitelu priedušiek, priedušničiek a alveol.
Poznáme centrálny a periférny typ. Pri centrálnom hílovom type nachádzame ložiská vychádzať z centrálnej časti priedušky alebo pri vstupe priedušky do pľúc. Periférny typ pochádza z priedušiek malého priemeru.
Karcinóm pľúc je jedným z najrozšírenejších a súčasne najobávanejších zhubných ochorení.
Napriek mnohým pokrokom v terapii je pravdepodobnosť vyliečenia stále veľmi nízka. Prognóza závisí od rozsahu ochorenia pri stanovení diagnózy. Zhubné nádory pľúc patrili v prvej polovici minulého storočia medzi vzácne. Do pozornosti sa dostávajú až po roku 1940, keď sa zaznamenal ich prudký nárast vo vyspelých priemyselných krajinách Európy a USA.
Rakovina pľúc sa vyskytuje najmä u starších ľudí vo vekovom rozmedzí 50-70 rokov aj keď to má tendenciu klesať. U mladých ľudí do 30 rokov je veľmi zriedkavá. Nádory pľúc dlho nemajú žiadne príznaky a väčšinou sa prejavia až v neskorších štádiách, čo je príčinou smutnej skutočnosti, že radikálna operácia, pri ktorej sa dá odstrániť všetko nádorové tkanivo, je možná iba v 10 % prípadov.
Závislosť od tabaku
Fajčenie je spočiatku psychosociálna závislosť, ku ktorej sa po rokoch fajčenia pridruží u 85 % fajčiarov aj farmakologická závislosť. Podľa SZO ročne zomiera vo svete do päť miliónov ľudí na ochorenia súvisiace s fajčením, ku ktorým patria najmä choroby nádorové, srdcovocievneho a dýchacieho systému, negatívny vplyv na vývoj plodu gravidných žien a niektoré ďalšie nepriaznivé zdravotné vplyvy. V liečbe závislosti od fajčenia sa uplatňujú predovšetkým legislatívne nariadenia, individuálna a skupinová poradenská služba, náhradná liečba nikotínovými prípravkami a ďalšími farmaceutickými prípravkami, ku ktorým patrí napr. bupropión (ZYBAN) a vareniclin (CHAMPIX). Medikamentózna liečba významne pomáha fajčiarom prekonať ťažkosti s odvykaním od fajčenia a zvládať abstinenčné príznaky.
Tabak bol do Európy privezený po objavení Ameriky, odvtedy však jeho používanie výrazne stúplo. Podľa rôznych prepočtov zomiera každý rok na Slovensku okolo 10000 osôb na choroby súvisiace s fajčením a to predstavuje 20% z celkového počtu 50000 úmrtí ročne.
Fajčením sa do organizmu dostáva viac ako 4000 zlúčenín chemickej povahy práve tabakovým dymom. Jedným z nich je oxid uhoľnatý, ktorý vzniká pri spaľovaní tabaku. Viaže sa na hemoglobín, ktorý za normálnych okolností roznáša kyslík po organizme. Pri fajčení sa z neho stáva karboxyhemoglobín a preto naviazaný CO, ktorý má silnú väzbu, zamädzuje miesto pre kyslík.
Dechtové látky v cigaretovom dyme obsahujú desiatky rakovinotvorných zlúčenín, ktoré podporujú vznik nádorového bujnenia.
Nikotín pôsobí zhruba do 10 sekúnd, pričom sa dostáva do mozgu a spôsobuje príjemné pocity.
Vznik závislosti
- Celé to začína sociálnou závislosťou, kedy sme v prítomnosti kamarátov, rodiny, či blízkych a tým ako sa pri nich cítime dobre je ťažké ostať nefajčiarom. Najprv to začína ako nevinné fajčenie pre dobrý pobyt alebo z nervozity.
- Psychická závislosť sa vyvinie po opakujúcich sa príležitostiach fajčenia. Následne sa cigareta stáva pomocníkom pri riešení rôznych situácií.
- Fyzická (somatická), farmakologická závislosť je vlastne závislosť od nikotínu ako na droge. Fyzická závislosť je drogová závislosť a vyvinie sa približne do dvoch rokov od začatia konzumácie tabaku u cca 85 % fajčiarov. Je to farmakologická závislosť, podobne ako pri kokaíne alebo heroíne.
Existuje účinný liek na absenciu od nikotínu?
Metódy, ktoré sa používajú na odvykanie od cigariet sú dve. Môžete si vybrať farmakologickú liečbu v podobe prípravkov a liekov alebo nefarmakologickú.
Nefarmakologická sa zameriava na sedenia či už individuálne alebo v skupine. Ide o princíp rozprávania sa, kedy vám psychológ napomáha zbaviť sa závislosti. Nemusíte sa však báť, ak sa povie slovo psychológ. V dnešnej dobe je už jeho pomoc úplne bežná a nie len na pomoc s odvykaním. Okrem toho však môžete skúsiť motivačné materiály. Ak teda nie ste človek zaťažený na slová, vyskúšajte akupunktúru, hypnózu alebo behaviorálnu liečbu.
Farmakologická liečba sa poskytuje vo forme náplastí, žuvačky, bupropión, vareniclin.