Hemofilové nákazy u detí
Ako hemofilové nákazy označujeme invazívne ochorenia spôsobené baktériami s názvom Haemophilus influenzae typ B. Vážnym priebehom infekcie sú ohrozené najmä deti do 5 rokov, no nemusíte mať strach. V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť, aby vaše dieťa bolo v bezpečí.
Čo ich spôsobuje?
Za infekciu sú zodpovedné baktérie s názvom Haemophilus influenzae. Existuje viacero typov. Niektoré sa bežne nachádzajú v horných dýchacích cestách a nespôsobujú žiadne príznaky. Iné vyvolávajú len mierne infekcie dýchacích ciest, prínosových dutín či stredného ucha. Avšak tzv. opuzdrené baktérie Haemophilus influenzae typ B spôsobujú ťažké infekcie, ako zápal hlasiviek, hrtanovej príchlopky, zápaly mozgových blán, sepsy, zápal kĺbov, očí a iné.
Ako sa prejavujú?
Opíšeme si príznaky dvoch najzávažnejších ochorení, ktoré sa môžu vyvinúť. Epiglotitída, odborný názov pre zápal hrtanovej príklopky spočiatku prebieha pomerne nenápadne. Dieťa je paradoxne kľudné, no môžeme si všimnúť nadmerné slinenie či bolestivé prehĺtanie. Neskôr sa objaví horúčka, dušnosť a bez rýchleho lekárskeho zásahu môže dôjsť až k uduseniu.
Zápal mozgových blán začína horúčkou, dieťa je apatické, odmieta piť a zvracia. Najčastejšie sa vyskytuje u detí od 2 mesiacov do 2 rokov.
Ťažké formy infekcie zanechávajú až v 30 percentách chronické následky, najmä poškodenie sluchu až hluchotu a poškodenie mozgu.
Ako sa liečia?
Keďže pôvodcom ochorenia je baktéria, ochorenie možno liečiť vhodne zvolenými antibiotikami.
Ako sa prenášajú?
Hemofilové infekcie sa najčastejšie šíria kvapôčkovou cestou. To je vtedy, keď sa do vzduchu (kašľaním, kýchaním) dostanú infikované sliny alebo hlieny z dýchacích ciest chorého a vdýchnutím sa prenesú do tela iného organizmu. Zdrojom nákazy je chorý človek alebo bezpríznakový nosič. Vzácne je možné nakaziť sa aj kontaktom s kontaminovanými predmetmi.
Kde sa vyskytujú?
Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že ročne na celom svete ochorie hemofilovou infekciou tri milióny ľudí, z toho 400 000 zomrie. Väčšina prípadov sú neočkované deti vo veku desať až dvanásť mesiacov v ekonomicky rozvojových krajinách. Ľahké infekcie spôsobené Haemophilus influenzae sú časté aj na Slovensku, avšak ťažkých foriem infekcií u detí na Slovensku významne ubudlo po zavedení celoplošného očkovania od roku 2000.
Ako sa pred nimi chrániť?
Účinnou ochranou pred ochorením je očkovanie. Je súčasťou povinného základného očkovania proti záškrtu, čiernemu kašľu, tetanu, vírusovej hepatitíde B a detskej obrne. Vykonáva sa hexavakcínou. Podávajú sa tri dávky v treťom, piatom a jedenástom mesiaci života. Prvá dávka sa podá najskôr v desiatom týždni. Preočkovanie sa bežne nevykonáva. Výnimkou sú ľudia s oslabenou imunitou či porušenou funkciou sleziny
Je očkovanie bezpečné?
Vedľajšie účinky očkovania sú minimálne a veľmi mierne.
Očkovanie na Ukrajine
Proti infekciám spôsobených baktériou Haemophilus influenze tyb B (Hib) sa povinne očkuje aj na Ukrajine. Vakcína sa podáva v troch, prípadne štyroch dávkach, v druhom, štvrtom, šiestom a dvanástom mesiaci života dieťaťa.