FAQ o ochoreniach pečene, ktoré sa môžu týkať všetkých
(aj keď nepijete)
Športujme! Pečeň sa nám poďakuje
Žeby boli ochorenia pečene spojené s telesnou inaktivitou? Vieme predchádzať týmto ochoreniam? Prečo nadváha a obezita ohrozuje zdravie pečene?
Aké ochorenia pečene nám hrozia?
V spojitosti so životným štýlom vzniká hlavne ochorenie nazývané nealkoholová metabolická tuková choroba pečene, označované skratkou NAFLD. Delí sa na dva druhy: nealkoholová steatóza (NAFL), bez zápalu a fibrózy, a nealkoholová steatohepatitída (NASH), keď je prítomný zápal a fibróza pečene.
Nealkoholová metabolická tuková choroba pečene je jednou z príčin vzniku cirhózy pečene a jej následkov, ako sú pečeňové zlyhanie a rozvoj hepatocelulárneho karcinómu.
Nepoznám nikoho, kto trpí NAFLD. Je to časté ochorenie?
Nealkoholová metabolická tuková choroba pečene je najčastejším chronickým ochorením pečene v rozvinutých krajinách. Úzko súvisí s obezitou a cukrovkou 2.typu a počet chorých na dané ochorenia neustále stúpa.
NAFLD postihuje viac ako 30% dospelej populácie. U pacientov, ktorí sa liečia na DM2 sa nealkoholická metabolická tuková choroba pečene vyskytuje v 7 z 10 prípadov. U obéznych pacientov, ktorí podstupujú výkon na zmenšenie žalúdka, sa steatóza (NAFL) vyskytuje v 80% prípadoch. Výskyt steatohepatitídy (NASH) sa odhaduje v rozmedzí 37 – 70% a 10% pacientov má už rozvinutú formu cirhózy pečene.
Ako sme na tom s pohybom?
V súčasnosti pozorujeme výrazný nárast počtu ľudí s obezitou a nadváhou. Viac ako polovica dospelej populácie Európy má vyššiu hmotnosť než sa považuje za zdravé.
Nedostatok fyzickej aktivity je jedným z najvýraznejších problémov v 21.storočí. Odhadom na Slovensku trpí nedostatkom pohybu viac ako dve tretiny populácie. Pri nedostatočnom pohybe klesá energetický výdaj. Prebytočné kalórie sa ukladajú v organizme a spôsobujú nadváhu, a s ňou spojené komplikácie.
Ako nám pomôže cvičenie?
Na správne regulovanie metabolických procesov je podstatné, aby značnú časť nášho bežného dňa tvorila fyzická aktivita a cvičenie. Tie sa odporúčajú aj pri liečbe NAFLD, samozrejme s diétnym režimom a znižovaním telesnej hmotnosti. Cvičenie prospieva pacientom, v ktoromkoľvek štádiu ochorenia pečene. Je prostriedkom na udržanie zdravej hmotnosti, zlepšenie inzulínovej senzitivity, zvýšenie svalovej sily a všeobecne na zlepšenie kvality fyzického aj psychického zdravia.
Šport a cvičenie dokážu priaznivo vplývať na steatózu pečene a znižujú obsah tuku uloženého vo vnútri pečene. Vzhľadom na ochorenia srdca a ciev, ktoré sa často vyskytujú v spojitosti s obezitou a chorobami pečene, je najefektívnejšie vysokointenzívny intervalový tréning, silové cvičenie a aeróbny tréning na zlepšenie zdravotného stavu. Je potrebné individuálne prispôsobovať typ cvičenia na základe stavu pacienta.
Veľmi dôležitým odporúčaním je redukcia dlhodobého sedavého správania, ktoré je spojené s nízkym energetickým výdajom. Vhodné je prerušovanie intervalu sedenia intervalmi aktivity. Vhodné je za deň spraviť 8 000 až 10 000 krokov, pri dlhodobo sedavom zamestnaní nad 10 000 krokov.
Nakoniec stačí povedať, že obezita dosahuje rozmery globálnej epidémie. Priamo vedie k zvyšovaniu počtu systémových ochorení a následných komplikácii.
Viac o obezite si môžete prečítať: Ktorá pandémia je väčšia ako kovid?
Zdroj: Interná medicína, 2020, MUDr. M. Rác, PhD., MUDr. Ľ. Skladaný, PhD.