K srdcovému zlyhávaniu sa dopracujete postupne
Srdcové zlyhávanie sa vyvinie u každého desiateho Slováka, u mužov väčšinou po 65. roku života a u žien po sedemdesiatke. To, čo k nemu vedie, sa ale odohráva aj desiatky rokov skôr.
Srdcové zlyhávanie je chronický stav, keď srdce nedokáže správne a dostatočne pumpovať krv. Naše srdce má štyri komory. Krv prichádza z tela cez pravú predsieň do pravej komory, odtiaľ tečie do pľúc, kde sa okysličí. Potom sa vracia cez ľavú predsieň do ľavej komory, ktorá potom pumpuje okysličenú krv do celého tela. Ak vykonávame zvýšenú fyzickú námahu, telo potrebuje viac kyslíku, preto srdce začne pumpovať krv rýchlejšie. Ak trpíte chronickým srdcovým zlyhávaním, srdce sa nedokáže prispôsobiť zvýšenej potrebe kyslíku v celom tele, preto sa do niektorých orgánov potrebné množstvo kyslíku nedostane .
K srdcovému zlyhávaniu vedie dlhodobí proces, počas ktorého sa srdce vyčerpáva, slabne a nenávratne poškodí. Srdcové zlyhávanie spôsobujú rôzne ochorenia – od ischemickej choroby srdca, keď sú tepny „upchávané“ cez zápal srdcového svalu, ktorému sa odborne hovorí kardiomyopatia, až po neliečené srdcové chyby, alebo stavy, ktoré poškodzujú srdce – a častokrát ich v ranných štádiách môžeme liečiť. Riziko srdcového zlyhávania však zvyšuje aj vysoký krvný tlak, cukrovka, obezita, ale aj nadmerný príjem alkoholu.
Srdcové zlyhávanie môže mať rôznu intenzitu. K najčastejším príznakom patria:
Dýchavičnosť alebo slabá výkonnosť
Tieto príznaky sa často pripisujú starobe alebo nadváhe, ale dýchavičnosť môže spôsobiť aj opuch pľúc. Najskôr sa neviete dodýchať pri vyššej fyzickej aktivite, neskôr napríklad už aj pri chôdzi. V najťažších prípadoch sa vám môže ťažko dýchať, aj keď sa vôbec nenamáhate, napríklad v ľahu.
Opuchy
Výskyt opuchov závisí od toho, či ide o zlyhávanie ľavej alebo pravej strany srdca. Pri zlyhaní ľavej strany najprv opuchnú pľúca, čo sa prejaví dýchavičnosťou. Pri zlyhaní pravej strany najskôr opúchajú členky (obe nohy naraz). Ak sa ochorenie nelieči, opuch postupuje na brucho a pečeň, čo sa môže prejaviť bolesťou. Opuchnúť môžu aj horné končatiny a dokonca aj celé telo.
Pocit únavy a vyčerpania
Pocit, že už nič nevládzete je spôsobený nedostatočným prekrvením svalov.
Kašeľ a sipot
Vznikajú ako následok opuchu pľúc, keď sa v nich hromadí tekutina. Spočiatku o tekutine nemusíte ani tušiť, dá sa zachytiť len fonendoskopom, no pri vážnejších stavoch opuch postupuje a bublanie vody počuť aj po priložení ucha. Prítomnosť tekutiny v pľúcach sa prejavuje kašľom.
Náhly prírastok hmotnosti
Ten môže byť prejavom zadržiavania vody v tele, čo je jeden z najčastejších príznakov srdcového zlyhávania. Nárast hmotnosti o viac ako 2 kg za dva dni môže spôsobiť výrazné zhoršenie zdravotného stavu. V takom prípade je nutné ihneď kontaktovať lekára.