Užívanie liekov na predpis, bez predpisu a užívanie výživových doplnkov
Aký je medzi nimi rozdiel a na čo všetko si treba dávať pozor?
… aj o tom sme sa rozprávali s farmaceutkou, s p. Jankou Kampmillerovou.
Aký je rozdiel medzi voľnopredajným, tzv. OTC liekom a výživovým doplnkom?
OTC liek/z angl. Over The Counter- teda cez pult/ je liek, ktorého výdaj nie je viazaný na lekársky predpis. Je určený na krátkodobú liečbu jednoduchšieho zdravotného problému. Je to liek, ktorý má za sebou množstvo testov a klinických štúdií, jeho uvedenie na trh schvaľuje ŠUKL, teda Štátny ústav pre kontrolu liečiv, pripadne EMA, Európska lieková agentúra. Celý proces výroby, distribúcie a výdaja lieku je kontrolovaný, aby bola zabezpečená ich kvalita, bezpečnosť a účinnosť. Tieto lieky majú minimum nežiadúcich účinkov, pri správnom užívaní nemajú žiadne závažné nežiadúce účinky, a tým pádom sú povolené k predaju pacientovi bez lekárskeho predpisu v lekárňach.
Doplnky výživy zaraďujeme medzi potraviny, sú to koncentrované zdroje živín ,ktoré sú určené na doplnenie výživných látok ,môžu obsahovať vitamíny, minerály, rastlinné extrakty. Ak chce výrobca uviesť na trh výživový doplnok, musí to písomne nahlásiť na Úrad verejného zdravotníctva. Výrobok musí byť zdravotne nezávadný, ale nepodlieha kontrole na obsah a množstvo zložiek uvedených na obale. Musíme sa teda spoľahnúť iba na výrobcu, že daný produkt skutočne obsahuje to, čo výrobca na obale uvádza.
Prečo nie sú „zašúklované“? Ľudia môže nadobudnúť pocit, že tým pádom ich účinnosť nie je primeraná.
Registrácia lieku je časovo aj finančne veľmi náročný proces, preto výrobca niekedy zvolí túto alternatívu. Ale neznamená to automaticky, žeby doplnky výživy neboli kvalitné. Nie sú ale na nich kladené také požiadavky ako na lieky.
Znamená to ale aj to, že doplnok nemôže obsahovať takú zložku, ktorá by musela byť kategorizovaná ako liek?
Samozrejme klasické liečivá, ktoré ovplyvňuje napríklad krvný tlak, antidiabetiká, analgetiká a pod., nemôžu byť súčasťou výživových doplnkov, ale v niektorých prípadoch sa aj v doplnkoch výživy nachádzajú látky v rovnakom alebo podobnom zložení ako v liekoch. Ide o produkty, ktoré obsahujú minerály alebo extrakty z rastlín.
Môžu sa OTC predávať aj mimo lekárne?
Nie. Výdaj OTC liekov je viazaný na lekáreň.
Vieme, že na trhu je veľmi veľa takýchto produktov, ktoré sú takpovediac placebo. Mnoho lekárov potvrdí, že sú doplnky, ktoré sú na daný problém – na ktorý sú určené, v podstate neúčinné. Niektoré naše zdroje uvádzajú až 90% takýchto výrobkov z kategórie doplnkov. Čo si o tom myslíte? Ako je ich možné rozoznať?
Je to veľmi náročné. Na trhu je veľké množstvo doplnkov výživy a zorientovať sa v tom nie je jednoduché. Pri konzultáciách často vychádzame z vlastných vedomostí a skúseností, zo skúseností lekárov, pacientov, ale aj z informácií od výrobcov, vieme kedy a ako ich pacientovi odporučiť. Stále musíme mať ale na pamäti, že doplnky výživy spadajú legislatívne pod potraviny, odporúčajú sa ako podporné prostriedky, nie sú to lieky, a podľa toho treba k tomu aj pristupovať.
Podľa čoho by mal človek vychádzať pri výbere doplnkov alebo OTC liekov?
Výber lieku alebo výživového doplnku závisí od toho, aký problém chceme riešiť. Niekedy si pacienti zvolia konkrétny produkt na základe odporúčania svojich známych, niekedy si zháňajú informácie sami prostredníctvom internetu, niektorí sa zase radšej prídu poradiť do lekárne. Je ideálnejšie pre lepšiu orientáciu v problematike sa poradiť so svojim lekárom alebo lekárnikom. Treba však upozorniť, že okrem výberu vhodného produktu je treba dodržiavať aj doporučené dávkovanie, kedy a ako prípravok užiť, čomu sa v priebehu užívania vyvarovať. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že sa pomerne často stretávam s chybami v súvislosti s užívaním liekov, čo potom môže viesť k zníženiu účinku, alebo navýšeniu nežiadúcich účinkov. Je treba hovoriť o správnom použití liekov aj doplnkov výživy s pacientom a uistiť sa, že pacient všetkým informáciám porozumel.
Máte skúsenosti aj s tým, že sa prihodí človeku niečo v dôsledku toho, že si neprečítal príbalovú informáciu alebo ignoroval odporúčané užívanie?
Mali sme tu dávnejšie prípad mladého muža, ktorý sa predávkoval paracetamolom, lebo mal pocit, že „horúci nápoj“ s obsahom tejto účinnej látky – lieku bez predpisu, je iba horúci čajík. Namiesto maximálnej dávky 4xza 24 hodín si doprial 5 vrecúšok v priebehu približne 4 hodín. Takže aj toto sa môže stať pri nesprávnom použití voľnopredajného lieku. Dokonca štatisticky najčastejšie predávkovanie voľnopredajnými liekmi je práve látkou paracetamol.
Čo treba robiť v tom prípade?
Pacient dostal čierne uhlie, ktoré má výbornú absorbčnú schopnosť, aby sa znížilo vstrebanie paracetamolu a doporučila som mu ihneď kontaktovať lekára.
Aký je rozdiel medzi liekmi voľnopredajnými a liekmi na predpis? Čo je to, čo ich takto výrazne klasifikuje do inej skupiny? Dá sa to jednoducho vysvetliť laickej verejnosti?
Keď príde na trh nový liek, ktorý už prešiel 3 fázami klinického skúšania, má po svojej registrácii pridelené registračné číslo, je uvoľnený do obehu a prechádza teda 4.fázou klinického skúšania. To znamená, že sa naďalej monitoruje, získavajú sa ďalšie informácie o jeho účinkoch aj nežiadúcich účinkoch. V tejto fáze je jeho výdaj viazaný na lekársky predpis. Do voľného predaja je uvoľnený iba liek, u ktorého sa počas užívania nevyskytli žiadne závažné nežiadúce účinky, nemá závažné kontraindikácie a je tak vyhodnotený ako bezpečný pre pacienta. Voľnopredajný liek je určený na liečbu nezávažných krátkodobých ochorení .
Neznamená to ale, že lieky na predpis môžu byť nebezpečné.
To sa nedá uzavrieť takto čierno-bielo. Lieky sú určené na diagnostiku a liečbu ochorení , na ovplyvnenie fyziologických funkcií, majú svoje indikácie, kontraindikácie, nežiadúce účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť v priebehu užívania. Pri liečbe ochorení by mal vždy prevýšiť prínos lieku pre pacienta nad jeho nevýhodami.
Sú lieky, ktoré sú zaradené ako antibiotické a sú voľnopredajné.
Pokiaľ viem, niektoré antibiotiká sú uvoľnené na voľný predaj v zahraničí, čo sa týka situácie na Slovensku, antibiotiká, celkové aj lokálne- určené na liečbu kožných infekcií, sú viazané na lekársky predpis. Výnimku tvorí lokálne antibiotikum, ktoré je súčasťou lieku používanom pri liečbe ochorení ústnej dutiny a hrdla.
Keď sa objaví nový produkt, liek alebo doplnok, máte k nim školenia?
Nie je to pravidlo, ale ak máme možnosť získať informácie o novom produkte, vždy to uvítame.
Ako sa teraz predpisujú lieky? Stále sa píše účinná látka bez konkrétneho názvu?
Záleží od lieku. Ak je to monozložkový-teda jednozložkový liek z pohľadu účinnej látky, tak sa píše účinná látka. Ale ide o kombináciu účinných látok alebo o liek na lokálne použitie, tam už sa píše konkrétny názov lieku, rozpis účinných látok nie je potrebné uvádzať.
Ako sa využívajú generické lieky? Keď je človek zvyknutý na 1 liek, ale nemáte ho, ponúknete mu druhý liek s rovnakými účinnými látkami?
Áno, zo zákona máme túto možnosť, dokonca povinnosť informovať pacienta. No nie každý chce takúto zámenu. Niektorí pacienti subjektívne vnímajú zmenu v účinku a znášanlivosti lieku po zámene výrobcu, jedná sa hlavne o starších pacientov, niektorým to nevadí , dokonca ju vyhľadávajú. Kritériom výberu iného výrobcu býva veľkosť tabliet, typ pomocných látok, prípadne prítomnosť deliacej ryhy na tablete, alebo cena, resp. doplatok pacienta.
Stáva sa, že lekár predpíše liek a keď ten nie je dostupný v lekárni, lekárnik mu odporučí vhodnú alternatívu . Ovplyvní to účinnosť liečby?
Všetky lieky, aj generiká, musia prejsť procesom testovania, musí byť potvrdená ich kvalita, bezpečnosť a účinnosť rovnako ako u originálneho lieku. Môžu tam existovať rozdiely v pomocných látkach, čo sa individuálne môže prejaviť v odlišnej znášanlivosti lieku, príp. vo výskyte nežiadúcich účinkov, účinnosť liečby by ale mala byť zachovaná .
Máte odborné podujatia, kde majú možnosť diskutovať lekárnici a lekári o vzájomnej spolupráci?
Nie, nemávame takéto podujatia. S lekármi diskutujeme iba pri príležitosti vzájomnej návštevy.
Prelom rokov 2022 a 2023 bol významný pre vysokú chorobnosť a pandémiu chrípky. Mali ste výpadky niektorých liekov alebo doplnkov?
Áno, výpadky sú v tomto období časté a z rôznych dôvodov. Ale vzhľadom na to, že chrípka je vírusové ochorenie, kedy liečba spočíva v dodržiavaní kľudového režimu a zmiernení príznakov, je vždy možné nájsť pre pacienta vhodnú alternatívu.
Nedošlo kvôli výpadkom liekov k závažným prípadom?
Neviem o tom. V prípade, že predpísaný liek nemáme na sklade, ponúkneme pacientovi možnosť objednať ho na druhý deň, ak daný liek nie je dostupný, skúšame ho objednať cez emergentné portály, prípadne objednáme liek od iného výrobcu, ak s tým pacient súhlasí. Tak isto si vieme cez určité informačné portály overiť dostupnosť lieku v okolitých lekárňach, a ak máme čas, tak do danej lekárne aj zavoláme, rezervujeme liek pre pacienta a aj ho usmerníme, kde sa daná lekáreň nachádza. A ak všetky možnosti zlyhajú, potom pacient musí kontaktovať lekára, ktorý predpíše iné liečivo.
Aké máte skúsenosti s dopytom po domácich CRP testoch? Mnohí ľudia už vedia, že antibiotiká nie sú indikované pri vírusových ochoreniach. A že práve toto nám vie pomôcť odhaliť aj CRP test.
Dopyt po CRP testoch stúpol hlavne v období Covidu , ich použitie sa ukázalo často ako nápomocné a môže prispieť k tomu, aby ľudia zbytočne nepanikárili a nekontaktovali lekára kvôli predpisu antibiotík, keď to nie je nevyhnutné. Treba mať ale na pamäti, že CRP test slúži ako doplnok k posúdeniu celkového zdravotného stavu pacienta.
Objavili sa informácie, že by sa na chrípku malo dať očkovať sa aj v lekárňach.
Áno, hovorí sa o tom a z hľadiska dostupnosti očkovania to nie je zlý nápad. Nie každá lekáreň to ale bude vedieť zrealizovať, pretože k tomuto procesu je potrebné mať vytvorené aj vhodné podmienky-napríklad osobitnú miestnosť, vhodne vybavenú a zaškolený personál.
Máte pravidelné vzdelávacie aktivity a zbierate aj vy kredity?
Áno, máme. Bez kontinuálneho vzdelávania sa nedá efektívne pracovať. Ani nie z pohľadu kreditov, pretože my máme za 5 rokov zozbierať 100 kreditov, z nich 50 máme za prax a 50 musíme získať v priebehu 5 rokov, čo z môjho uhla pohľadu nie je problém. Vzdelávanie je oveľa dôležitejšie kvôli novým poznatkom o liekoch a doplnkoch výživy , ako aj novým trendom v liečbe ochorení a manažmente pacienta.
Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor.
Z nášho rozhovoru jednoznačne vyplýva, aký je dôležitý náš vlastný prístup hneď od prvých príznakov ochorenia, aj počas jeho manažovania, či už s lekárom alebo bez. Čítajme príbalové letáky, počúvajme lekárov a lekárnikov a pýtajme sa! Nezabúdajme ani na základné režimové opatrenia, akými sú dostatok tekutín, oddych, spánok a izolácia od zdravých ľudí, aby sme predišli šíreniu infekcie.