Očkovanie proti čiernemu kašľu
Čierny kašeľ je infekčné ochorenie, ktoré postihuje horné dýchacie cesty. Najčastejšie sa vyskytuje u detí, ale môže sa vyskytnúť aj u dospelých, ktorí neboli očkovaní alebo sa nezaočkovali včas. Očkovanie je kľúčové, pretože táto choroba môže mať vážne následky najmä u malých detí. Po zavedení povinného očkovania v roku 1958 výrazne poklesol výskyt tohto ochorenia( z 220-460 prípadov na 100 000 obyvateľov na hodnotu 2 na 100 000 obyvateľov. Okolo roku 2008 došlo k vzostupu hlásených prípadov a ochorenie sa vyskytovalo častejšie u adolescentov, preto sa pristúpilo v roku 2010 k preočkovaniu proti čiernemu kašľu v 13. roku života.
Ochorenie sa vyskytuje u neočkovaných, prípadne aj očkovaných, u ktorých sa nevytvorila dostatočná hladina protilátok.
Aká je to choroba?
Je to akútne ochorenie dýchacích ciest. Prejavuje sa silným kašľom, ktorý môže trvať aj niekoľko týždňov. Pôvodca nákazy je baktéria Bordatella pertussis, ktorá produkuje toxíny. Tento toxín dráždi sliznice dýchacích ciest a aj jemné cievky v dýchacích cestách.
Aké sú jej príznaky?
Spočiatku môže byť ochorenie podobné chrípke alebo nachladnutiu, ako svrbenie v hrdle, ščervenanie očí a mierny kašeľ. Postupne sa prejavuje kašeľ, ktorý je záchvatovitý a môže trvať aj 6 týždňov. Po záchvate kašľa sa môže prejaviť vyčerpanie, sčervenanie tváre a záchvat často končí zvracním. Zotavovanie z choroby môže byť často dlhodobé. V minulosti sa objavovali komplikácie ako krvácanie do viečok, zápal pľúc, zápal stredného ucha aj zápal mozgu.
Ako sa prenáša?
Ochorenie sa prenáša z chorého človeka. Chorý vylučuje baktérie ešte 3-4 dni pred objavením prvých príznakov, kedy ešte netuší, že je chorý. Najinfekčnejší je v prvých dvoch týždňoch. Na zdravého človeka môže ochorenie preniesť pri rozprávaní, kašľaní.
Je možná liečba tohto ochorenia?
Na liečbu čierneho kašľa sú antibiotiká a tlmenie príznakov kašľa.
Ako sa možno pred ochorením chrániť?
Dojčatá sú počas 4-8 týždňov chránené vďaka protilátkam od matky. Potom sa však musí vykonať očkovanie. Očkovanie pomáha chrániť pred ťažkým priebehom ochorenia. V krajinách, kde nie je očkovanie povinné, sa často vyskytujú epidémie, ktoré môžu končiť smrťou. Aj očkovaný človek môže síce dostať túto nákazu, ochorenie však prebieha miernejšie. Pred zavedením očkovania bolo sprevádzané vysokou smrtnosťou.
OČKOVANIE:
I.dávka – v 3.-4.mesiaci – súčasťou HEXAVAKCÍNA
II.dávka – v 5.-6.mesiaci – súčasťou HEXAVAKCÍNA
III.dávka- v 11.-12.mesiaci – súčasťou HEXAVAKCÍNA
Preočkovanie- v 6.roku života – spolu s vakcínou proti záškrtu, tetanu, detskej obrane
Preočkovanie – v 13.roku života- spolu s vakcínou proti zášktu, tetanu, detskej obrne
Sú vakcíny bezpečné?
Vakcíny stimulujú vytvorenie dostatočnej hladiny protilátok, ktoré nás majú ochrániť pred ťažkým priebehom. Po očkovaní sa môžu vyskytnúť mierne reakcie pri mieste vpichu, prípadne opuch alebo zvýšená teplota. U ľudí s poruchami nervového aparátu(kŕče, zápal mozgu), prípadne po komplikovanom priebehu prvej dávky, sa odporúča od očkovania upustiť. To však vyhodnotí lekár.
OČKOVANIE PROTI ČIERNEMU KAŠĽU NA UKRAJINE:
Očkovanie je tiež na Ukrajine súčasťou povinného očkovania.
I.dávka – v 2.mesiaci
- dávka- v 4.mesiaci
III. dávka- v 6.mesiaci
IV.dávka – v 18.mesiaci