Nákazlivá detská obrna
Aká je to choroba?
Detská obrna je akútne, vysoko nákazlivé ochorenie spôsobené poliovírusom, ktoré napáda centrálny nervový systém. V minulosti, pred zavedením očkovania, bola hlavnou príčinou úmrtí, akútnych paralýz a doživotných zdravotných postihnutí.
Aké sú jej príznaky?
Prejavy detskej obrny môžu byť rôzne. Infekcia sa nemusí prejaviť vôbec, no môže viesť až k paralýze či dokonca k úmrtiu.
- Približne u 70 % osôb infikovaných poliovírusom sa neprejavia žiadne príznaky.
- U 20 % infikovaných má infekcia len mierne príznaky podobné chrípke (napr. horúčka, bolesť hlavy, vracanie a hnačka).
- K ochrnutiu dochádza u menej ako 1 % všetkých nakazených osôb. Vírus napáda mozog a časť miechy, ktorá je zodpovedná za riadenie pohybov svalov. Prejavuje sa to silnou bolesťou svalov, stratou citlivosti a pohyblivosti rôznych častí tela, aj keď postihnuté sú prevažne dolné končatiny. Ak paralýzy pretrvávajú viac ako 60 dní, s vysokou pravdepodobnosťou zostanú trvalé. Život ohrozujúcou komplikáciou je obrna dýchacích svalov, kedy dochádza k smrti udusením.
Ako sa prenáša?
Prenáša sa hlavne cez kontakt s infikovanými ľuďmi a ich telesnými tekutinami (ako sú sliny, hlieny a stolica). Najčastejšie prostredníctvom fekálno-orálnej cesty, teda keď sa vírus dostane do úst a tráviaceho traktu cez neumyté ruky, znečistené potraviny a vodu.
Poliovírus sa môže tiež prenášať vzdušnou cestou, keď infikovaná osoba kašle alebo kýcha, no tento spôsob prenosu je oveľa menej bežný. Neprenáša sa cez krv a nie je zvyčajne prítomný v iných telesných tekutinách, ako je napríklad moč. Vylučovanie vírusu slinami, hlienom či stolicou je prítomné aj u ľudí, ktorí sú infikovaní, ale nemajú žiadne príznaky. Znamená to, že sa dá nakaziť aj od asymptomatických jedincov.
Kde sa ochorenie vyskytuje?
Svetová zdravotnícka organizácia sa usiluje o celosvetové vymiznutie (eradikáciu) tejto choroby. Výskyt tohto ochorenia sa za posledných 25 rokov znížil a viac ako 99%. Ochorenie sa už nevyskytuje v Amerike ani v Európe. Výskyt detskej obrny nebol na Slovensku zaznamenaný od r.1960, pretože sa zaviedlo povinné očkovanie od roku 1957. Stále je však prítomné v niektorých krajinách Afriky a Ázie, preto je možný prenos choroby pri cestovaní.
Je možná liečba tohto ochorenia?
V súčasnosti nie je k dispozícii žiadna špecifická účinná liečba detskej obrny.
Používa sa len symptomatická liečba, ktorá spočíva v tlmení príznakov ochorenia, ošetrovaní ochrnutých končatín a rehabilitácii.
Kto je vystavený riziku nakazenia detskou obrnou?
Poliovírusom sa môžu infikovať všetky osoby, ktoré neboli zaočkované. Dojčatá do šiestich mesiacov môžu vykazovať určitú ochranu vďaka imunite získanej od svojej matky. Najvyššiemu riziku nakazenia sú však vystavené deti do piatich rokov.
Ako sa možno pred ochorením chrániť?
Pred ochorením chráni očkovanie proti detskej obrne. Základné očkovanie sa vykonáva u detí tromi dávkami vakcíny. Prvá dávka sa podáva v treťom mesiaci- od desiateho týždňa, druhá v piatom a tretia v jedenástom mesiaci. Na Slovensku sa očkuje neživou očkovacou látkou v kombinácii s očkovaním proti záškrtu, čiernemu kašľu, tetanu, vírusovej hepatitíde B, hemofilovým invazívnym infekciám. Ide o takzvanú hexavakcínu. Súčasne, do iného ramena sa podáva očkovacia látka proti pneumokokovým infekciám.
Preočkováva sa v 6. a 13. roku života. V šiestom roku sa očkuje kombinovanou očkovacou látkou proti záškrtu, čiernemu kašľu a tetanu, v 13. roku života v kombinácii s očkovaním proti diftérii a tetanu. Očkovanie je bezpečné, vedľajšie účinky sú minimálne a veľmi mierne.
Očkovanie na Ukrajine
Na Ukrajine patrí očkovanie proti poliomyelitíde taktiež medzi povinné. Očkuje sa v druhom, štvrtom, šiestom a osemnástom mesiaci hexavakcínou. Na preočkovanie prichádzajú deti vo veku 6 a 14 rokov. Rozdiel oproti Slovensku je, že sa používajú aj iné formy vakcíny. Existujú dva typy. Inaktivovaná vakcína proti detskej obrne (IPV), ktorá má formu injekcie je používaná na Slovensku. Druhým typom je orálna vakcína (OPV) podávaná ústne v kvapkách. Tá sa na Slovensku už nepoužíva, no u detí očkovaných na Ukrajine mohla byť použitá aj táto forma. Sú aj prípady, keď má dieťa kombináciu oboch vakcín. Obe vakcíny sú však bezpečné a účinné.