Keď zlatá žila nie je milá…
Hemoroidy môžu často potrápiť mladých aj starších. Ľudovo sa nazývajú aj “zlatá žila”. Zlatá k nám však vôbec nie je. Keď nás postihne, často najskôr nepociťujeme žiadne príznaky, avšak nezaliečená a neriešená môže postupne spôsobiť nepríjemné problémy. Sedavý spôsob života, dlhé hodiny za počítačom alebo predĺžený pobyt na záchode pri pozeraní videí na mobile. Toto všetko prispieva k vzniku hemoroidov.
Čo to vôbec hemoroidy sú, na čo si dať pozor pri krvácaní a akým faktorom sa vyvarovať, aby sme im predišli, si objasníme v dnešnom článku.
ČO SÚ HEMOROIDY?
Ide o rozšírené a opuchnuté žily, prípadne zapálené žily v konečníku alebo análnom otvore. Tieto žily ležia tesne pod sliznicou konečníka a ak sa roztiahnu, prirovnať ich môžeme ku kŕčovým žilám na nohách. Chronická zápcha, dlhé sedenie na záchode, namáhanie pri vyprázdňovaní- to všetko zvyšuje tlak na sliznicu v konečníku a narúša prietok krvi v tejto oblasti, žily sa tak stávajú rozšírené a zväčšené.
ČO PRISPIEVA K VZNIKU HEMOROIDOV?
- Zápcha alebo naopak chronická hnačka
- Strava chudobná na vlákninu alebo aj korenistá a štipľavá strava
- Sedavý spôsob života alebo naopak dlhodobá práca postojačky
- Dlhé sedenie na toalete
- Úporné tlačenie počas toalety
- Pitie alkoholu
- Zdvíhanie ťažkých predmetov
- Análny sex
- Tehotenstvo alebo sa môžu vyskytnúť aj u žien po pôrode
Počas tehotenstva je zvýšený vnútrobrušný tlak a tlak aj na žily v konečníku.
- Genetická záťaž. Je určitá väčšia pravdepodobnosť vzniku hemoroidov, pokiaľ sa vyskytujú aj u vašich príbuzných.
Hemoroidy sa tvoria buď zvonka(okolo konečníka) alebo zvnútra( vnútri konečníka).
VNUTORNÉ HEMOROIDY
Nachádzajú sa vo vnútri konečníka a sú pokryté sliznicou čreva. Pri väčšej fyzickej námahe alebo tlaku pri defekácii môžu vystúpiť von. Pri vnútorných hemoroidoch sa môže v stolici objaviť krvácanie a môžete pociťovať aj pocit neúplného vyprázdnenia čriev.
VONKAJŠIE HEMOROIDY
Nachádzajú sa na povrchu konečníka v okolí análneho otvoru. Zvyčajne nebolia a nekrvácajú, až do momentu, kedy sa v nich vytvorí zrazenina. Vtedy môžete pociťovať tlak v oblasti análneho otvoru.
PRÍZNAKY HEMOROIDOV:
- Nebolestivé krvácanie z konečníka pri vyprázdňovaní.
Krv pri hemoroidoch je jasná, bledočervená. Zvyčajne prítomná a rozoznateľná na toaletnom papieri. O hemoroidy sa jedná pokiaľ ide naozaj o jasnú červenú krv prítomnú na papieri alebo v menšom množstve môže vytvárať aj jasné “žilky” v stolici. Pokiaľ je však krvi veľa, prípadne ide o tmavú, zrazenú krv a stolica je čierna alebo aj zapácha, v tomto prípade treba ihneď vyhľadať lekára.
- Pocit svrbenia alebo pálenia konečníka
- Pocit neúplneho vyprádznenia
- Opuch okolo konečníka
- Bolesť, ktorá nebýva spôsobená samotnými hemoroidmi, pokiaľ sa nevyskytne trombóza.
7 rád, ABY SOM ZMIERNIL VZNIK HEMOROIDOV
Pokiaľ si všimnete prítomné príznaky u Vás, je vhodné postupne zabezpečiť celkové zlepšenie Vášho životného štýlu.
- STRAVA BOHATÁ NA VLÁKNINU
V klinických štúdiách doplnok vlákniny znížil symptómy neprolapsujúcich hemoroidov až o 50%. Môže však trvať až 6 týždňov pokiaľ sa zlepšenie prejaví.
Stravu je vhodné prijímať v rovnakých intervaloch a pravidelne.
Vlákninu obsahujú napríklad celozrnné potraviny, čerstvé ovocie a strukoviny. Vlákninu začnite zavádzať do stravy postupne až na 25-30 gramov vlákniny na deň.
Ďalšie potraviny bohaté na vlákninu môžete nájsť aj v našom článku:
- ZVÝŠIŤ PRÍJEM TEKUTÍN
Dôležité je prijímať 1,5-2litre tekutín denne. Spolu s vlákninou sa stolica zmäkčí a uľahčuje sa jej prechod, čím sa zmenší tlak na konečník.
- CVIČENIE
Rýchla chôdza 20-30minút denne Vám pomôže rozhýbať črevá.
- NEZADRŽUJTE STOLICU DLHÚ DOBU
Pokiaľ mate nutkanie na stolicu, snažte sa nezadržiavať ju dlhší čas. Ak sa stolica hromadí, môže dôjsť k zvýšenému tlaku a napätiu.
- POZOR NA ČAS STRÁVENÝ NA ZÁCHODE
Ak ste sa pristihli pri zlozvyku, že trávite čas na záchode a pozeráte si videá, prípadne čítate časopisy, skúste skrátiť Váš pobyt na toalete na čo najmenší čas. Pretože ak sedíte na záchode dlhú dobu, vyvíjate neustály tlak na konečník.
Môže zmierniť svrbenie a podráždenie. Môžete použiť bežnú vaňu s pár centimetrami teplej vody. Odborníci odporúčajú 20-minútový sedací kúpeľ po každom vyprázdnení. Oblasť análneho otvoru po kúpeli však jemne osušte. Prípravky na sedacie kúpele ako hypermangán sú dostupné aj v lekárňach.
- VYHĽADAJTE LEKÁRA
Niektoré hemoroidy sa konzervatívnou liečbou zvládnuť nedajú. Ich priebeh sa môže komplikovať prolapsom, stále prebiehajúcimi symptómami a krvácaním. Ak mali Vaši rodičia hemoroidy, pravidelne objavujete krv na toaletnom papieri, trápia Vás dlhodobo zápchy a nepríjemne pocity, v takomto prípade vyhľadajte lekára, ktorý zvolí vhodnú liečbu na Vaše pretrvávajúce problémy.
Pri samoliečbe je riziko postupného zhoršenia. Často sa môže stať, že spočiatku je ešte možné toto ochorenie podchytiť.
V neposlednom rade pri samoliečbe môžeme prehliadnuť príznaky rakoviny konečníka.