Význam ambulantného 24-hodinového monitorovania TK
Výhodou ambulantného monitorovania krvného tlaku (AMTK) je možnosť sledovania zmien TK za skoro bežných podmienok života jedinca, počas dňa i noci.
Výsledky AMTK sú v užšom vzťahu s hypertenzným orgánovým poškodením ako TK nameraný v ambulancii.
AMTK je samostatným prediktorom kardiovaskulárneho rizika a presnejšie určí efekt liečby v čase ako konvenčné merania. AMTK môže zohrávať dôležitú úlohu v detekcii hypertenzie bieleho plášťa, sekundárnych foriem hypertenzie, symptómov tranzientnej hypotenzie, ako i hypertenzie rezistentnej na liečbu.
Základným cieľom antihypertenzívnej liečby je nielen znížiť TK, ale aj spomaliť rozvoj orgánových prejavov a komplikácií hypertenzie, prípadne navodiť ich regresiu.
Práve metóda ambulantného monitorovania krvného tlaku poskytuje veľmi dôležité, prídavné informácie o individuálnom kardiovaskulárnom riziku, ale i jeho ovplyvnení liečbou.
K čomu by to malo motivovať pacientov?
Riziko kardiovaskulárnych komplikácií narastá kontinuálne s výškou tlaku krvi, a to už v rozmedzí tzv. vyšších normálnych hodnôt (systolický TK 130 – 139 mmHg a diastolický TK 85 – 89 mmHg). Ambulantným monitorovaním krvného tlaku (AMTK) možno získať prehľad o hodnotách TK počas celého monitorovacieho obdobia, počas dňa i noci, za skoro bežných podmienok života jedinca. Výsledky získané pomocou AMTK sa môžu použiť na motiváciu pacientov zlepšiť ich adherenciu k liečbe, aby sa predišlo komplikáciám, najmä náhlym a život ohrozujúcim hypertenzným stavom.
Ambulantné monitorovanie krvného tlaku patrí k tým vyšetrovacím metódam, ktorých rozvoj je tesne spojený s prudkým technickým pokrokom ostatných dvoch desaťročí. Kým prvé prístroje pre klinické použitie svojou hmotnosťou, hlučnosťou a cenou výrazným spôsobom ovplyvňovali validitu meraní a dostupnosť vyšetrenia, dnes sa táto metóda široko uplatňuje už v rutinnej praxi. Z auskultačných, oscilometrických a pletyzmografických monitorov krvného tlaku sa najviac uplatňujú oscilometrické. Čím vyšší je stredný arteriálny tlak, tým je vyššia korelácia s poškodením cieľových orgánov.
Zo záznamu AMTK možno vyhodnotiť:
Zaznamenané parametre – jednotlivé hodnoty TK a pulzovej frekvencie, ktoré sú absolútnymi hodnotami a odrážajú určité konkrétne namerané hodnoty v presne stanovenom čase.
Vypočítané parametre – priemerné hodnoty TK, pulzovej frekvencie, stredný arteriálny tlak, pulzový tlak, hypertonická tlaková záťaž (blood pressure load), diurnálny index, smerodajná odchýlka, index hladkosti (smoothness index SI), vzostup TK po prebudení zo spánku (sleep- -through surge) a variácia počtu pulzov sú relatívnymi hodnotami, matematicky vypočítanými.
Aký máte tlak VY?
Ťažká a rezistentná hypertenzia:
Pri 24-hodinovom AMTK vykazuje výsledná krivka u normotonikov typický bifázický priebeh s jasným poklesom počas spánku. Tento priebeh zostáva zväčša pri esenciálnej hypertenzii nezmenený, krivka je však posunutá na vyššie hodnoty. Predpokladom pre posúdenie nočného poklesu tlaku krvi je to, že pacient spal. Pri pacientovi, ktorý nespal, napr. pre rušenie prístrojom, nedochádza v noci k poklesu krvného tlaku. V prípade chýbania nočného poklesu je potrebné oddiferencovať poruchu spánku od patofyziologických zmien rytmu krvného tlaku. Pri poruchách spánku spravidla nedochádza ani k poklesu nočnej srdcovej frekvencie. Obdobné výsledky sa pozorujú i u osôb, ktoré pracujú na smeny. Denník aktivít pacienta musí obsahovať preto i záznam o čase a kvalite spánku. že pacient spal.
Pri esenciálnej hypertenzii môže byť dôvodom chýbania nočného poklesu TK prítomnosť poškodenia obličiek alebo srdca v dôsledku hypertenzie. Pri ťažkej a rezistentnej hypertenzii napomáha AMTK pri stanovení stupňa závažnosti hypertenzie s dokumentáciou východiskových hodnôt krvného tlaku pre terapiu, čím sa umožní jej lepšie usmernenie. Pretože pri ťažkých formách hypertenzie je potrebná kombinácia antihypertenzívnych liečiv, dlhodobé monitorovanie poskytuje presnejšie údaje o potrebných dávkach a ich intervaloch, umožňuje zaznamenať i tranzientné hypotenzie, ako i paroxyzmálne vzostupy TK. AMTK napomáha pri optimalizácii antihypertenzívnej liečby, čím sa zlepšuje i prognóza pacientov.
Ako si vieme pomôcť?
Metabolický syndróm má negatívny dopad na kardiovaskulárne zdravie a mortalitu, pričom obvod pása je nezávislým prediktorom zvýšeného rizika ICHS.
V klinickej praxi je dôležité považovať každú osobu s metabolickým syndrómom za človeka so zvýšeným kardiovaskulárnym rizikom, vyžadujúcim aktívny a dôsledný angiologický a kardiologický manažment, pričom treba myslieť i na výskyt závažných sprievodných ochorení a stavov, vrátane srdcových dysrytmií a kritickej končatinovej ischémie.
Kľúčové slová: ambulantné monitorovanie krvného tlaku, indikácie, diagnostika a liečba hypertenzie
Zdroj: Interná medicína, 2007
doc. MUDr. Ľudovít Gašpar, CSc, MUDr. Anna Vachulová, PhD., MUDr. Martina Rakovská, prof. MUDr. Andrej Dukát, CSc., MUDr. Michal Makovník, doc. MUDr. Peter Gavorník, PhD.